کد مطلب: ۷۳۰۷۶۷

تراز تجاری کشور منفی ۴.۷ میلیارد دلار شد

تراز تجاری کشور منفی 4.7 میلیارد دلار شد

سخنگوی گمرک ایران گفت: در 8 ماهه نخست امسال تجارت خارجی 10 درصد افزایش پیدا کرد که توانست به رقم ۶۹ میلیارد و ۴۸۴ میلیون دلار برسد. با توجه به آمارهای اعلام شده تراز تجاری کشور در هشت ماه نخست سالجاری به منفی ۴.۷ میلیارد دلار رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز ، سید مرتضی عمادی، سخنگوی گمرک ایران گفت: در هشت ماهه نخست سال جاری تجارت خارجی کشور 10 درصد افزایش پیدا کرد و به رقم 69 میلیارد و 484 دلار رسید. از این رقم 37 میلیارد و 116 میلیون دلار به واردات اختصاص پیدا کرد و باقی مربوط به صادرات کالا است.

به نقل از خبرگزاری بازار، وی در خصوص تغییرات ارزش صادرات و واردات کشور در ۸ ماهه سال جاری گفت: در این مدت ارزش صادرات غیرنفتی ۴.۴۴ درصد و ارزش واردات ۱۵.۲۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

عمادی افزود: در ۸ ماهه سال جاری میزان وزنی صادرات غیر نفتی ۷۰ میلیون و ۴۰۲ هزارتن بوده که حدود ۱۶ درصد کاهش داشته است و میزان وزنی واردات ۲۳ میلیون و ۴۰۵ هزار تن بوده و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲.۴۴ درصد کاهش یافت.

سخنگوی گمرک در خصوص اقلام عمده صادرات غیر نفتی در ۸ ماهه امسال اظهار داشت: پروپان مایع شده، متانول، بوتان مایع شده، پلی اتیلن، قیر نفت، اوره، گاز طبیعی مایع شده، شمش از آهن و فولاد و روغن‌های سبک، عمده‌ترین کالاهای صادراتی در این مدت را به خود اختصاص دادند.

عمادی گفت: ۵ کشور عمده مقصد صادرات در ۸ ماهه امسال به چین، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و هند، اختصاص داشت.

وی در خصوص عمده اقلام وارداتی گفت: اقلام عمده وارداتی در ۸ ماهه سال جاری شامل ذرت دامی، برنج، گندم، دانه سویا، روغن دانه آفتابگردان، گوشی تلفن همراه، کنجاله و شکر تصفیه نشده، بوده است.

به گفته وی کشورهای امارات متحده عربی، چین، ترکیه، هند و آلمان ۵ کشور عمده مبدا واردات در ۸ ماهه سال جاری بودند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.