کد مطلب: ۸۳۵۲۴۷

کاهش قاچاق اسباب بازی به زیر ۳۰۰ میلیون دلار!

کاهش قاچاق اسباب بازی به زیر ۳۰۰ میلیون دلار!

مدیر کل دفتر صنایع خلاق و ورزشی وزارت صمت گفت: آمار‌های غیر رسمی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از کاهش قاچاق اسباب بازی در سال 1401 به زیر 300 میلیون دلار حکایت دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، محمدرضا زارع برزشی، مدیر کل دفتر صنایع خلاق و ورزشی وزارت صمت گفت: براساس آمار تولید واحد‌های دارای پروانه از وزارت صمت، سال گذشته حدود 23 میلیون عدد اسباب بازی از سوی تولیدکنندگان دارای پروانه به ثبت رسید و برای تولید 31 میلیون عدد اسباب بازی در سال 1402 برنامه ریزی شده است.

وی ادامه داد: بدلیل کوچک مقیاس بودن صنعت اسباب بازی با تولیدکنندگان بسیاری مواجه هستیم که تعدادی از این تولیدکنندگان بدون پروانه و یا پروانه‌های متفرقه و اصطلاحا به صورت زیرپله‌ای یا در قالب مشاغل خانگی فعالیت می‌کنند.

صادرات اسباب بازی در سال گذشته 10 درصد افزایش یافت

مدیرکل دفتر صنایع خلاق و ورزشی وزارت صمت به آمار صادرات و واردات اسباب بازی اشاره کرد و افزود: سال گذشته حدود 38 میلیون و 500 هزار دلار صادرات داشتیم که در مقایسه با سال قبل از آن، 10 درصد افزایش داشته است. همچنین سال 1401 حدود 13 میلیون و 500 هزار دلار واردات داشته‌ایم که در مقایسه با سال قبل از آن، کاهش 30 درصدی را نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص گردش مالی صنعت اسباب بازی گفت: برآورد ما از گردش مالی این صنعت در سال 1399‏, حدود 900 میلیون دلار بود که متاسفانه آن زمان براساس گزارش‌های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا حدود 550 میلیون دلار قاچاق بود.

زارع برزشی با اشاره به کمبود برخی مواد اولیه همچون برخی کیت‌های الکترونیکی و مواد خاص مورد استفاده در عروسک‌های پولیشی گفت: سال گذشته همه تلاش ما بر این بود که فقط به مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز صنعت اسباب بازی مجوز واردات بدهیم و از طرفی صادرات محصول نهایی را افزایش دهیم که در این زمینه موفق بودیم.

وی ادامه داد: تاکید ما بر این است که صرفا برای تجهیزات، نوسازی و در صورت راه‌اندازی خط تولید جدید و یا نبود مواد اولیه و در برخی محصولات نهایی که توان تولید نداریم و یا تولید آن به صرفه نیست اجازه واردات دهیم. به عنوان نمونه در صنعت اسباب بازی صرفه اقتصادی موضوع مهمی است به عنوان نمونه در چین وقتی نوع خاصی از اسباب بازی در مقیاس و ابعاد خاصی تولید می‌شود خیلی از کشور‌ها سراغ این تولیدات نمی‌روند و بعضی از اسباب‌بازی‌ها در دنیا 2 یا 3 تولید کننده دارد یعنی آنقدر با شمارگان بالا تولید می‌شود که ارزش ندارد هیچ کشوری به آن صنعت ورود کند نه اینکه توانایی تولید نباشد به همین دلیل به تولیدکنندگان در امر واردات کمک می‌کنیم تا چرخه‌ی صنعت یا خط تولیدشان مختل نشود.

کاهش قاچاق اسباب بازی در 2 سال اخیر

زارع به آمار قاچاق اسباب بازی اشاره کرد و گفت: براساس آخرین آمار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رقم 555 میلیون دلار در سال 1398 به ثبت رسیده و آمار‌های غیر رسمی این ستاد نشان از کاهش قاچاق در سال 1401 به زیر 300 میلیون دلار حکایت دارد که علت آن تاثیرگذار بودن اقدامات انجام شده است. به عنوان نمونه با هماهنگی شورای نظارت بر اسباب بازی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای واردات در حوزه‌هایی که تولید داخل نداشتیم چند ردیف تعرفه را باز کردیم و بر اساس آن تولیدکنندگان به خصوص و واردکنندگان و فعالان اقتصادی می‌توانند به صورت قانونی در این حوزه ثبت سفارش و کالا را وارد کنند که این رویه باعث کاهش کالای قاچاق می‌شود. البته این ثبت سفارش واردات از طریق کارتابل فنی انجام می‌شود یعنی ابتدا توانمندی داخلی در سامانه توانیران استعلام می‌شود اگر امکان تولید و تامین از داخل نبود از طریق ثبت سفارش واردات، تامین کالا صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به نگاه وزارت صمت و دولت سیزدهم بر حمایت از تولید داخل گفت: حمایت از تولید داخل با توانمندی مجموعه‌های کوچک و توسعه بازار شکل می‌گیرد ما در بعضی موارد با تولید کنندگان در داخل مواجه هستیم که توانایی تولید دارند، اما سفارش تولید ندارند.

اسباب بازی؛ کالای آموزشی نه سرگرمی و بازی

مدیرکل دفتر صنایع خلاق و ورزشی وزارت صمت گفت: در جهان اسباب بازی به عنوان کالای آموزشی استفاده می‌شود که به این موضوع در کشور ما کمتر بها داده شده و صرفا به جنبه سرگرمی آن پرداخته شده است.

وی افزود: در سال‌های اخیر حوزه کمک آموزشی در کشور پررنگ‌تر شده و ما در حوزه اسباب بازی شاهد تولید بازی‌های فکری، کارتی، چوبی و بازی‌های بهره‌مند از خلاقیت کودک و نوجوان از سوی شرکت‌های مختلفی هستیم، با این حال سبد خانوار ایرانی از کالای اسباب بازی و به خصوص اسباب بازی آموزشی خالی است طوری که ما از میانگین جهانی و حتی آسیا فاصله زیادی داریم که عامل اصلی آن به قیمت بالای اسباب بازی برمی گردد. اما اگر وجه آموزش را در کنار سرگرمی ببینیم قطعا استقبال بیشتری از این صنعت خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز