کد مطلب: ۸۷۱۴۹۲

قالیباف در گفت‌وگو با همتای اماراتی خود:

عضویت در بریکس فرصت‌های بزرگی در اختیار ما قرار داده است

عضویت در بریکس فرصت‌های بزرگی در اختیار ما قرار داده است

رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با همتای اماراتی خود تأکید کرد که عضویت در گروه بریکس فرصت‌های بزرگی را در اختیار ما و منطقه قرار داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، «صقر غباش» رئیس مجلس ملی امارات امروز (چهارشنبه، 5 مهر ماه 1402) در حاشیه برگزاری نهمین مجمع پارلمانی گروه بریکس در ژوهانسبورگ با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

قالیباف در این دیدار با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های مجموعه‌های بین‌المللی این است که کشورهای همسایه می‌توانند در دورترین نقاط در خصوص موضوعات دوجانبه و بین‌المللی صحبت کنند، تأکید کرد: توسعه روابط دوجانبه و منطقه‌ای کشورهای همسایه به ویژه در حوزه خلیج فارس، کشورهای اسلامی و تأثیرگذاری در مجامع بین‌المللی به ویژه بریکس در عرصه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی مهم است‌.

وی اضافه کرد: خوشحالم زمانی با شما ملاقات می‌کنم که سفیر‌ان دو کشور کار خودشان را آغاز کرده‌اند. تجربه نشان داده است که هر چقدر کشورهای مسلمان، همسایه و دارای روابط مناسب میان دو ملت منسجم‌تر و هماهنگ‌تر باشند، در ابعاد سیاسی، اقتصادی و زیست محیطی همکاری و استحکام بیشتری داریم. امیدوارم در حوزه‌های مختلف محیطی زیستی ویژه و موضوع ریزگردها که به چالش جدی در منطقه تبدیل شده موفق‌تر عمل کنیم.

رئیس مجلس کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اراده محکمی برای استحکام روابط دو جانبه و همه جانبه با کشورهای منطقه به ویژه با همسایگان در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، امنیتی و دفاعی در جهت رسیدن به صلح پایدار در منطقه‌ دارد، عنوان کرد: آمادگی داریم در سایه دوستی و همکاری همه جانبه بتوانیم موجب رشد و توسعه کشورها و منطقه شویم.

قالیباف به اهمیت نقش‌آفرینی کشورهای ایران و امارات پس از عضویت رسمی در مجمع پارمانی بریکس اشاره و تصریح کرد: مهم است که روابط دو جانبه و هم روابط داخل گروه بریکس را با هدف توسعه مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ادامه دهیم. بیش از هر زمان دیگری امروز نیازمند انسجام در بهره‌مندی از فرصت های موجود به ویژه در منطقه خاورمیانه و کشورهای اسلامی هستیم.

عضویت در بریکس فرصت بزرگی برای ماست

رئیس قوه مقننه با تأکید براینکه عضویت در گروه بریکس فرصت‌های بزرگی را در اختیار ما و منطقه قرار داده است، عنوان کرد: ما کشورهای همسایه عضو بریکس می‌توانیم در موضوعاتی مختلفی نظیر فناوری اطلاعات، دانش‌بنیان، انرژی حمل و نقل و توسعه تجارت آزاد از فرصت عضویت در بریکس، حضور و همکاری با کشورهای بزرگی مانند روسیه، چین و هند استفاده کنیم. این فرصت برای کشورهای منطقه فراهم است تا نقش جدی را در مجمع بین‌المللی با حضور کشورهایی از 5 قاره، ایفا کنیم. اما لازمه آن ارتباطات دو جانبه محکم و هماهنگی در سطح بریکس برای اثر گذاشتن در مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای است.

امارات به زودی میزبان رئیس مجلس شورای اسلامی ایران می‌شود

رییس مجلس امارات ادامه داد: خیلی خوشحالم که امروز فرصتی فراهم شد تا در حاشیه نشست مجمع پارلمانی بریکس با شما دیدار و گفت‌وگو کنم، البته باعث خوشحالی بیشتر ماست که در آینده نزدیک شما را در امارات میزبانی خواهیم کرد، بسیار مشتاق این سفر هستیم و امیدهای فراوانی به آن بستیم. امروز شاهد فضایی مثبت در منطقه هستیم و رهبران دو کشور با هم توافق نظر دارند. با توجه به جایگاهی که شما در جمهوری اسلامی ایران دارید جدای از ابعاد نمادین این سفر به تعمیق روابط دو کشور و افزایش اعتماد دو ملت کمک زیادی می‌کند و همچنان که معتقدم چنین تاثیری را در ایران خواهد داشت و رابطه مردم ایران و امارات را بهبود خواهد بخشید.

صقر غباش عنوان کرد: با شما هم نظر هستم که بازگشت سفیران و فضای مثبت میان دو کشور فرصت‌های بزرگ را پیش روی کشورهای ما قرار داد تا بتوانیم فرصت‌های از دست رفته گذشته را جبران کنیم.

وی اضافه کرد: دغدغه امروز ما نسبت به منطقه، وجود امنیت و ثبات در منطقه است و رهبران دو کشور توجهی ویژه‌ای به این موضوع دارند چرا که این امر پیش شرط توسعه کشورهای ماست و اطمینان دارم که سفر شما به امارات گام مثبتی برای تقویت همکاری‌های دو کشور خواهد بود.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر