خبر فوری:

خبر مهم:

کد مطلب: ۵۷۳۵۸۱

قیمت ربع سکه به ۳۹۰۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۵/۳۰

قیمت ربع سکه به ۳۹۰۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۵/۳۰

قیمت طلا و سکه امروز باتوجه به ثبات نسبی بهای جهانی طلا و نرخ ارز در پی تعطیلی بازارها تعیین شد که بر این اساس قیمت ربع سکه به سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بازارهای جهانی در حالی دیشب بسته شد که قیمت طلا به ۱۷۸۱ دلار در هر اونس رسید و امیدها را برای شکستن سد مقاومت ۱۸۰۰ دلار کاهش داد.

براساس گزارش ایسنا، اگرچه احساسات بازار در چند ماه اخیر نسبتا متغیر بوده اما نتایج نظرسنجی این هفته کیتکونیوز بدبینی در میان سرمایه گذاران غیرحرفه ای را نشان داد. خوش بینی در میان این گروه به پایین‌ترین حد در بیش از پنج ماه گذشته نزول کرد.

تحلیلگران خاطرنشان کردند که بازار طلا تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد زیرا اقتصاد جهانی با رشد تورم و کندی روند احیا بر اثر پاندمی کووید ۱۹ روبروست. همزمان سرمایه‌گذاران تلاش می‌کنند گام بعدی بانک مرکزی آمریکا و تاثیر آن بر بازده اوراق قرضه و دلار آمریکا را ارزیابی کنند.

دارین نیوسام، رئیس شرکت دارین نیوسام آنالیتیکس در این باره گفت: از نقطه نظر تکنیکال، قیمت طلا برای تحویل در دسامبر وضعیت آشفته ای دارد. بازار هفته گذشته بین دلار قویتر و مسائل ژئوپلیتیکی گیر افتاد.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها هفت نفر معادل ۴۷ درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند و چهار نفر معادل ۲۷ درصد به کاهش قیمت طلا رای داده و به همین تعداد نظری نداشتند.

در این بین، ۹۳۰ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها ۴۲۸ نفر معادل ۴۶ درصد به افزایش قیمت طلا و ۳۳۴ نفر معادل ۳۶ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۶۸ نفر معادل ۱۸ درصد نظری نداشتند.

بدبینی فزاینده در بازار طلا در حالی مشاهده می شود که این فلز ارزشمند از ریزش قیمت دو هفته پیش بهبود قوی پیدا کرد اما موفق نشد از مقاومت در سطح ۱۸۰۰ دلار عبور کند. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا ۹۰ سنت معادل ۰.۰۵ درصد افزایش یافت و در ۱۷۸۴ دلار بسته شد و برای کل هفته ۰.۳ درصد رشد هفتگی داشت.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت بلو لاین فیوچرز به کیتکونیوز گفت: اگرچه طلا فضا برای شکستن سطح ۱۸۰۰ دلار دارد اما رشد تهدیدهای تورمی در فضای رشد اقتصادی ضعیفتر ممکن است پتانسیل رشد قیمت این فلز ارزشمند را در کوتاه مدت محدود کند.

آدریان دی، رییس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی گفت: با توجه به بهبود قیمت طلا از رکورد پایین اخیرش، این فلز ارزشمند ممکن است در معرض تحکیم قیمت قرار گیرد. با این حال از نظر بنیادین، تصویر بلندمدت قیمت طلا مثبت مانده است. وی در ادامه افزود: خواه هفته آینده باشد یا ماه آینده، طلا رشد قیمت چشمگیری خواهد داشت زیرا سرمایه گذاران بیشتر و بیشتری پی می برند که تورم موقتی نیست و اقدام بانک مرکزی در چاپ مقادیر زیادی پول پیامدهایی به همراه خواهد داشت و در یک افق وسیعتر افتضاح از دست رفتن جایگاه آمریکا پس از خروج از افغانستان به معنای اعتماد کمتر به همه چیز آمریکا شامل دلار است.

با این حال بعضی از تحلیلگران هنوز امیدشان به طلا را از دست نداده اند. اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک اظهار کرد: اگر در جریان نشست جکسون هال جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا در خصوص برنامه بانک مرکزی برای کاهش خرید ماهانه اوراق قرضه محتاط تر از انتظار اقتصاددانان باشد، طلا شانس صعود خواهد داشت.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۳۰ مرداد تا ساعت ۱۹، نسبت به قبل تغییر نکرد و در رقم ۲۶ هزار و ۹۱۱ تومان‌ ثابت ماند.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز قیمت دلار را برای فروش ۲۵ هزار و ۹۲۱ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۵ هزار و ۴۰۸ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز، نسبت به قبل تغییر نکرد و در رقم ۳۰ هزار و ۵۰۹ تومان ثابت ماند.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۴۹۵۴ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۳۰ هزار و ۵۰۸ تومان‌ اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۹ هزار و ۹۰۴ تومان است.

طبق آخرین نرخ‌های اعلامی شبکه اطلاع رسانی طلا تا ساعت ۱۹، سکه و ارز، قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۲۵۱ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۱ میلیون و ۸۱۴ هزار تومان است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۱۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، شش میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌ سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.