کد مطلب: ۶۱۲۴۰۱

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چرا طلا گران می‌شود؟/ پیش‌بینی آینده بازار طلا

چرا طلا گران می‌شود؟/ پیش‌بینی آینده بازار طلا

روند قیمت طلا در روزهای اخیر در مجموع افزایشی است. مذکرات فرسایشی شده و به نظر می‌رسد بازار هم به این شرایط عادت کرده است. اما آینده بازار طلا چه می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، در مدت اخیر روند قیمت طلا با وجود برخی روزهای استثنا در مجموع افزایشی بوده است.

قیمت اونس هم صعودی بوده اما مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی معتقد است بیشتر از این مورد، قیمت دلار بر افزایش نرخ طلا تاثیر گذاشته.

این روزها مذکرات فرسایشی شده و به نظر می‌رسد بازار هم به این شرایط عادت کرده است. در این شرایط، آینده بازار طلا چه می‌شود؟

نوسان اونس تاثیرگذار نیست

مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی دو عامل اونس جهانی و دلار داخلی را بر قیمت طلا در ایران تاثیر‌گذار می‌داند و می‌گوید: بازار طلای جهانی، به صورت محدود روند صعودی دارد اما میزان افزایش قیمت اونس، به حدی نیست که روی طلای داخلی تاثیر چندانی داشته باشد.

او در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌افزاید: اکنون نوسانات قیمت دلار، باعت صعود ارزش طلا در بازار داخلی شده است.

افزایش قیمت طلا؛ نماگر روند صعودی دلار

محبی ادامه می‌‌دهد: بازار ارز و طلا در ایران، رابطه‌ای متقابل با یکدیگر دارند و نوعی همبستگی آشکار، شدید و مستقیم بین آنها دیده می‌شود.

این کارشناس بازارهای مالی می‌افزاید: بر همین اساس، قیمت طلا به عنوان شاخصی برای پیش‌بینی قیمت دلار نیز عمل می‌کند.

او توضیح می‌دهد: اگر اونس جهانی، روند باثبات یا با نوسانات اندک داشته اما قیمت طلای داخلی در حال افزایش باشد، می‌توان نتیجه گرفت که دلار نیز میل به صعود دارد.

به گفته محبی، معمولا افزایش یا کاهش در بازار ارز و طلا، تقریبا به صورت همزمان رخ می‌دهد و فاصله چندانی میان تغییرات قیمتی آنها وجود ندارد.

ناامیدی بازارها از نتایج مذاکرات

در این میان، گفتگوهای وین نیز به صورت فرسایشی پیش می‌رود و اخبار ضد و نقیضی در مورد آن شنیده می‌شود. این شرایط چه تاثیری بر بازار طلا دارد؟

محبی می‌گوید: روند فرسایشی مذاکرات، امیدواری مردم به آینده آن را کاهش داده و این سیگنال را برای بازارها ارسال کرده است که گفتگوها در آینده نزدیک به نتیجه نمی‌رسد.

او تاکید می‌کند: با وجود این، هر خبر مثبت یا منفی جدی از نتیجه مذاکرات، اثرات مستقیمی روی ارزشگذاری دلار به ریال می‌گذارد و بدون شک بازار ارز و به تبع آن طلا نیز نسبت به این اخبار واکنش نشان می‌دهد.

به گفته محبی، اکنون بازارها به شرایط فرسایشی و عدم تصمیم‌گیری عادت کرده‌اند.

آینده بازار طلا چه می‌شود؟

این کارشناس بازارهای مالی، روند بازار طلا را در بلندمدت افزایشی پیش‌بینی می‌کند.

او می‌‌گوید: حتی اگر مذاکرات به نتیجه برسد بازار به صورت کوتاه‌مدت کاهشی نسبی را تجربه می‌کند اما در ادامه روند آن افزایشی می‌شود.

محبی ادامه می‌دهد: اقتصاد ایران تورم‌محور است و تاثیر توافق احتمالی بر بازار طلا نیز موقت خواهد بود.

او می‌گوید: صرف نظر از اینکه برای اونس چه اتفاقی رخ می‌دهد، قیمت طلا افزایشی است؛ چرا که اثرپذیری آن از قیمت دلار بیشتر از طلای جهانی است.

آخرین اخبار حوزه ارز، طلا و سکه را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  کشتی آرا عوض بشه طلا ارزون میشه

  • ناشناس

   آیا طلا گرون میشه یانه

  • ناشناس

   جواب شما گذینه هیچ کدام

 • ناشناس

  از ما میپرسی چرا گرون میشه والا باید از مسعولین بپرسی?

 • ناشناس

  خوب طلا چون هزار سال بمونه خراب نمیشه وارزشش کم نمیشه در مواقع فرار از کشور هم میگیری زیر بغلت در میری کاری که خیلی ازمردم ایران در اوایل انقلاب انجام دادن ملکشون رو که نمیتونستن بر دارن برن ولی ارز وسکه وطلا رو بردن ولی همین طلا هم زمانی که بتونی بفروشیدیش ارزش داره اینطور که دولت گرفته دیگه طلا هم باید بری سوء پیشینه بگیری ونصف شو هم بدی بعنوان مالیات به دولت که اونا هم بدن به زیر خط فقر صداشون در نیاد یک زندگی انگلی دولتی خوب زالو هم همین کار رو میکنه خونتو میخوره تا جاش برای تو بمونه خودش هم ولو بشه هیچ جای دنیا که بری دولت زیرکی مثل ایران پیدا نمیشه با پول بازی میکنه یک قمار باز تمام عیار

  • زن

   طلای 18 عیار توی کشورهای دیگه ارزش نداره .قابل توجه اونهایی که میخوان ببرنش.طلای کشورهای جهان اول از 24 عیار هستش.اصلا و ابدا روی این طلاهای 18 عیار حساب نکنید که مسخره است

 • ناشناس

  در ایران کسی کهنرخ گذاری طلا میکند ضرب و تقسیم اونس طلا و دلار در ایران که شما میگویید انجام نمیدهد برای اینکه هر وقت اونس طلا صعودی بوده کاهش شدید در قیمت طلا و هر وقت اونس طلای جهانی کاهشی بوده قیمت طلا افزایشی بوده .فقط مسئولین هستند که تصمیم میگیرند تا قیمت بالا برود یا پایین.

  • اسما

   اصلا باشه نکنین کسی هم نمی خدا از تون

 • اسما

  سلام طلا چقدر گران شده است من خواستم ارزان شود باید ۱۰ تومان بشود این طوری هم بقیه بی پول می شوند فقیر می شوند برای همین لطفا قیمت طلا همه جا بشود ۱۰ تومان اگر این کار را بکنید ممنون میشوم لطفا این پیام را به همه برسانین خدانگهدار ممنون می شوم

  • ناشناس

   باشه بهش میگم چشم

  • ناشناس

   چقدراحمقانه اگه گردنت بشه اول جیب خودت خالی میشه بعددیگران??

 • ناشناس

  فعلا که مخزن پول شما را دولت روحانی خالی کرده دعا کنید دولت رییسی بتوند براتون پر کنن برای ایشان بسیار دعا کنید تا بتونند گرمی را به خانهایمان باز گردانند.

 • ناشناس

  اصلا بلد نبوده درست تحلیل کنه فقط میگه بالا میره

 • ناشناس

  بازم نظر بده بببتیم چی میشه

 • ناشناس

  چرا بازار ارز و طلا به هم ربط دارند، آیا با حذف دلار توسط کشورهای شرقی این رابطه به هم خواهد خورد

 • نفس

  سلام خسته نباشید آیا الان طلابفروشیم ضررمیکنیم😔پول لازمم

  • ناشناس

   سلام بفروش