خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۷۹۳۴۹۴

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۱۴ فروردین ۱۴۰۲/ روند صعودی فلزات گران‌بها در بلندمدت

پیش بینی قیمت طلا و سکه 14 فروردین 1402/ روند صعودی فلزات گران‌بها در بلندمدت

قیمت طلا و سکه از آغاز معاملات در سال 1402 به‌رغم روند کاهشی در برخی مقاطع، اما به طور کلی مسیری صعودی را پشت سر گذاشته‌اند. با این شرایط فردا قیمت طلا و سکه با چه روندی بازگشایی می‌شود و در ماه‌های آینده چه مسیری را طی می‌کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، با شروع معاملات در سال 1402 قیمت دلار و در پی آن طلا و سکه به طور کلی روندی صعودی را تجربه کرده‌اند.

در حالی که قیمت اسکناس آمریکایی در روزهای پایانی سال 1401 در بازار آزاد به محدوده ۴۵ هزار تومان عقب‌گرد داشت، اکنون از کانال پنجم هم عبور کرده است.

با وجود تعطیلی بازار در چند روز گذشته، اگر طلا و سکه مطابق با مسیر هفته گذشته پیش رود بازار با روندی افزایشی آغاز به فعالیت می‌کند.

اما قیمت دلار در معاملات پشت خطی در پله دوم کانال پنجم قرار گرفته است و این موضوع امکان دارد سیگنالی کاهشی برای قیمت دلار و در نهایت طلا و سکه باشد.

با این شرایط قیمت طلا و سکه در چه مسیری را در پیش دارد و چه نوساناتی را تجربه می‌کند؟

محرک‌های قیمت طلا و سکه کدامند؟

سجاد بوربور، کارشناس بازارهای مالی، در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: برای اینکه بتوان قیمت طلا و سکه را پیش‌بینی کرد دو محرک مهم وجود دارد؛ دلار بازار آزاد و انس جهانی طلا. در حال حاضر وزن بیشتر این محرک‌ها متعلق به دلار است.

او ادامه داد: اکنون دلار تا بیشتر از نیمه کانال پنجم رشد کرده است و انس نیز به حدود ۱۹۸۰ دلار رسیده است. اگر بخواهیم انس را بررسی کنیم باید نگاه اصلی به سیاست‌های انقباضی آمریکا باشد. تورم شهری آمریکا حدود شش درصد است و نرخ بهره بین بانکی نیز به حدود پنج درصد رسیده است.

رکود تورمی در انتظار اقتصاد آمریکا

این کارشناس بازارهای مالی در مورد وضعیت اقتصاد آمریکا در آینده توضیح داد: این نرخ بهره، نرخ بالایی است و آمریکا را به سمت رکود محض هدایت خواهد کرد. به‌زودی شاهد رکود تورمی در آمریکا خواهیم بود که نشانه‌های آن نیز قابل مشاهده است.

بوربور در این مورد گفت: در نتیجه تغییر نگرشی اقتصادی در آمریکا به وجود خواهد آمد که می‌تواند بلندمدت یا کوتاه‌مدت باشد، همچنین این مسئله باعث می‌شود انس طلا به سمت بالا حرکت کند و رشد خوبی را تجربه کند. پس این محرک کم‌اهمیت طلا نشان‌دهنده این است که می‌تواند انگیزه‌ای برای رشد سکه باشد.

پیش‌بینی قیمت دلار

این کارشناس بازارهای مالی در ادامه در خصوص روند دلار نیز گفت: دومین مورد همان‌طور که گفته دلار بازار آزاد ایران است. طبق بررسی‌های بنده‌ نقدینگی حدود ۶ هزار میلیارد تومان است و با رشد ناپایدار اقتصادی ۳/۵ درصد دلار اکنون باید حدود ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان باشد اما اکنون وارد کانال ۵۰ هزار تومان شده است. رشد دلار در سال ۱۴۰۱ بیشتر از انتظارات پیش رفت و قسمتی از رشد خود را برای سال ۱۴۰۲ پیشخور کرد.

بوربور در مورد پیش‌بینی خود از قیمت دلار تا پایان سال 1402 بیان کرد: بودجه سال 1402 حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ همت کسری دارد که باعث رشد 44 تا 45 درصدی نقدینگی می‌شود. این رشد نقدینگی همراه با رشد اقتصادی ناپایدار حدود ۳/۵ درصد است و تورم نیز حداقل ۴۰ درصد پیش‌بینی می‌شود. این موارد نشان می‌دهد که امسال روند قیمتی دلار نگران‌کننده است و ممکن است دلار خود را به کانال بالاتر هم برساند.

او ادامه داد: این احتمال رشد البته برای ۱۲ ماه آتی است و نمی‌توان گفت تمام این رشد در یک مدت محدود انجام می‌شود بلکه مقطعی پیش می‌رود.

پیش‌بینی کوتاه‌مدت طلا و سکه

بوربور در خصوص پیش‌بینی کوتاه‌مدت خود گفت: طبق تجربه سال گذشته و سال‌های پیش سه ماه آخر سال دولت با کسری بودجه جدی مواجه می‌شد و عمده رشد قیمت دلار نیز در آن بازه اتفاق می‌افتاد. بنابراین من تصور می‌کنم در کوتاه‌مدت و در یک ماه آینده دلار رشد زیادی را تجربه نخواهد کرد و در همین محدوده نوسان می‌کند. از سوی دیگر انس نیز از افزایش قیمت طلا و سکه در آینده حمایت می‌کند.

او در مورد اتفاقات سیاسی کشور و تاثیر آن بر بازارهای مالی توضیح داد: اتفاقاتی نیز اکنون در جریان است. به طور مثال وزیر امور خارجه ایران برای بازگشایی وزارت ایران و عربستان در دو کشور در حال رایزنی است و رافائل گروسی نیز در مورد پیشنهاداتی که می‌توانند به ایران ارائه کنند کار می‌کند. اتفاقات کوتاه‌مدت مثبتی ممکن است به وقوع بپیوندد که می‌تواند قیمت دلار را کاهش دهد و به ارزش واقعی خود نزدیک کند.

او ادامه داد: بر این اساس احتمال اینکه یک ماه آینده قیمت دلار و در نتیجه طلا و سکه رشد جدی داشته باشد در نظر من کمرنگ است و اگر بخواهد کاهش قیمتی را نیز تجربه کند افت عجیب و غریبی نخواهد داشت. بنابراین به طور کلی روند طلا و سکه صعودی خواهد بود ولی در کوتاه‌مدت می‌تواند افت داشته باشد که قطعا فعالان بازار منتظر آن هستند تا در سال جدید به موقع وارد بازار شوند.

آخرین اخبار مربوط به بازار دلار و طلا را در صفحه اخبار ارز و طلا تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.