فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۷۹۶۲۶۷

قیمت دلار مبادله‌ای امروز ۲۱ فروردین ۱۴۰۲

قیمت دلار مبادله‌ای امروز 21 فروردین 1402

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، امروز دوشنبه ۲۱ فروردین ماه قیمت هر اسکناس دلار ۴۱ هزار و ۴۹۲ تومان و نرخ حواله دلار ۳۷هزار و ۷۲۰ تومان اعلام شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران، قیمت هر اسکناس دلار امروز (دو‌شنبه 21 فروردین ماه) با افزیش نسبت به روز گذشته، 41 هزار و 492 تومان و قیمت حواله دلار 37 هزار و 720 تومان اعلام شد.

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادلات ارزی در روز جاری، نرخ اسکناس یورو نیز نسبت به دیروز افزایش یافته و 45 هزار و 362 تومان، و نرخ حواله یورو 41 هزار و 238 تومان اعلام شده است.

همچنین در مرکز مبادله ارز و طلا، نرخ اسکناس درهم با افزایش نسبت به دیروز 11 هزار و 298 تومان و نرخ حواله درهم نیز 10 هزار و 271 تومان اعلام شده است.

دلار

بازار آزاد ارز را قبول ندارم

«نرخ بازار آزاد را قبول نداریم. این نرخ صرفا براساس انتظارات تورمی ناشی از اخبار منفی شکل می‌گیرد و به هیچ وجه با واقعیات اقتصاد ما همخوانی ندارد.» این بخش کوچکی از گفت‌و گوی رئیس کل بانک مرکزی است که حدود چهار ماه است، سکان نهاد پولی کشور را در دست دارد.

فرزین در بخشی از سخنانش آینده اقتصادی ایران را مطمئن عنوان کرده و گفته:«واقعیات اقتصادی ایران این است، اما در جامعه چیز دیگری تصور می‌‌کنند و ما مشکل‌مان همین تصویری است که ارائه می‌شود. به عبارتی دیگر، آینده اقتصادی کشور، آینده مطمئنی است، ولی تمام افراد چنین برداشتی ندارند و فکر می‌کنند در آینده وضع اقتصادی بدتر است و این تصویر باعث فرار سرمایه می‌شود.»

با وجود اطمینانی که فرزین رئیس کل بانک مرکزی نسبت به اوضاع اقتصادی ایران دارد، اما تحلیلگران و کارشناسان اقتصادی وضعیت بازار ارز و سیاست‌های دولتی که بر این بازار اتخاذ می‌شود را، تکرار سال‌های گذشته می‌‌دانند. تجربه نیز نشان داده آنچه بازار از آن پیروی می‌کند معاملات بازار آزاد ارز است، نه دلار دولتی و سیاست‌های دستوری!

دلار تهران و هرات هم قیمت شدند

در روزهای گذشته تحلیلگران اقتصادی تزریق اخبار مثبت به بازار ارز را عامل اصلی کاهش قیمت دلار و تغییر کانال این اسکناس آمریکایی عنوان کردند. علاوه بر این موضوع برخی تحلیلگران فنی باور دارند که قیمت دلار برای قرار گرفتن در مسیر افزایشی نیاز به سوخت صعودی از ناحیه حواله درهم امارات دارد. درهم در روزهای اخیر توان تثبیت بالای محدوده ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان را نداشته و همین موضوع موجب شده است که دلاری‌ها نیز بی‌محابا در موقعیت خریدار قرار نگیرند.

دیروز ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ قیمت حواله درهم به کف ۱۴ هزار تومان رسید و با قیمت ۱۴ هزار و ۵۰ تومان معامله شد. قیمت دلار هرات و تهران مانند روز پنجشنبه ۱۷ فروردین در یک محدوده قرار گرفت و با قیمت ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه نیز با کاهش هزار و ۱۰۰ تومانی قیمت به کانال ۴۰ هزار تومانی برگشت و با قیمت ۴۹ هزار و ۹۴۰ تومان معامله شد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.