کد مطلب: ۸۳۶۰۸۲

تجارت‌نیوز در گفت‌وگو با تحلیلگر بازارهای مالی بررسی کرد:

پیش بینی قیمت دلار ۲۱ تیر ۱۴۰۲/ کف و سقف قیمت دلار کجاست؟

پیش بینی قیمت دلار 21 تیر 1402/ کف و سقف قیمت دلار کجاست؟

قیمت دلار امروز روی رقم 49 هزار و 400 تومان بسته شد. این رقم در مقایسه با قیمت بازگشایی بازار، تنها 50 تومان افزایش داشت. معامله‌گران بازار ارز، این روزها دست از خرید و فروش شسته‌اند و به انتظار نشسته‌اند تا دلار مسیر مشخصی را در پیش بگیرد.  

به گزارش تجارت‌نیوز ، قیمت دلار طی هفته‌های اخیر در مسیری خنثی قرار داشته و نوسان قابل توجهی را تجربه نکرده است. اگرچه قیمت دلار در این بازه زمانی چندباری از مرز 50 هزار تومان عبور کرده اما نتوانسته در این کانال پایداری کند و به سرعت به کریدور 40 هزار تومانی بازگشته است.

به این ترتیب در حالی که خریداران دلار در قیمت‌های بالای 55 هزار تا 60 هزار تومان در انتظار رشد این ارز هستند، دلار خلاف این انتظار عمل کرده و در کریدور 40 هزار تومانی به نزول ادامه داده است. طی هفته‌های گذشته اما همین روند نزولی هم متوقف شده و اسکناس آمریکایی در مسیری خنثی و ساید حرکت می‌کند. به این ترتیب نه خریداری وارد بازار می‌شود و نه فروشنده‌ای حاضر به معامله در چنین شرایطی است.

یکی از دلایل مهم ایجاد چنین روندی در بازار ارز، انتشار اخبار متناقض سیاسی از سوی مقامات دولتی ایران و طرف‌های غربی است. اظهارات خوش‌بینانه مسئولان ایرانی دلار را به افت متمایل می‌کند و هشدارهای طرف‌های غربی میل دلار به رشد را افزایش می‌دهد. این دو نیرو طی هفته‌های اخیر موفق شده‌اند یکدیگر را ختثی و دلار را به سرگیجه قیمتی دچار کنند.

اما آیا قرار است دلار همواره در همین مسیر باقی بماند؟ کف و سقف قیمت دلار از دید تکنیکالیست‌ها کجاست؟ در صورت رشد، دلار تا چه قیمتی بالا می‌رود و اگر در روند نزولی قرار گیرد، چقدر پایین خواهد آمد؟ اینها سوالاتی است که پیام الیاس‌کردی، کارشناس بازارهای مالی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز به آنها پاسخ داده است.

دلار به حرکت ساید خود پایان می‌دهد؟

الیاس‌کردی اظهار کرد: «اگر به روند حرکتی دلار در یک ماه گذشته دقت کنیم دلار تقریبا در حال بازی در یک کانال دو هزار تومانی است؛ این کانال، یک کران پایین و یک کران بالا دارد. این ارز، روزهای زیادی در این قیمت معامله شده و مخصوصا در دو سه هفته گذشته در همین سطح بوده است.»

وی افزود: «اگر میانه این کران‌ها را ببینیم، به نظر می‌رسد دلار دوست دارد که آن کانال دو هزار تومانی را رها کند و در یک کانال حدود 500 تومانی یا 700 تومانی با قیمت 49 هزار و 800 تومان تا 51 هزار تومان بازی کند. مشخصا به نظر می‌رسد با توجه به نوساناتی که در گذشته، روی قیمت دلار دیدیم، دلار فعلا در همین سطوح بماند.»

این کارشناس بازارهای مالی اضافه کرد: «دلار قبلا در بازار غیررسمی به محدوده 60 هزار تومان حمله کرد اما نتوانست آن را بشکند و دوباره به سمت پایین برگشت و تا حدود 42 هزار تومان را هم دید. دلار بعد از آن هم دو بار حرکت به سمت بالا داشت و تقریبا تا 55 هزار تومان هم رفت و بعد از آن دوباره به 47 هزار تومان رسید.»

الیاس‌کردی بیان کرد: «حالا بعد از آن، مدت یک ماه است که دلار در یک روند خنثی و ساید حرکت می‌کند؛ قاعدتا با توجه به انتظاری که بر اساس رفتار گذشته از دلار داریم و اینکه مدت‌زمان‌های زیادی را در روندهای ساید بوده است، انتظار داریم که یک مقدار بیشتر از این مدت زمان (مثلا حدود یک ماه) در این محدوده بماند. به عبارت دیگر انتظار می‌رود قیمت دلار در همین کانال دو هزار تومان میان دو کران 49 تا 51 هزار تومان بماند.»

سطوح حمایت و مقاومت قیمت دلار کجاست؟

این کارشناس بازارهای مالی در رابطه با روند آتی دلار تاکید کرد: «باید این نکته را به خاطر بسپاریم که قاعدتا اخبار، به شدت روی قیمت دلار تاثیر می‌گذارد و پیش‌بینی قیمت دلار را در ماه‌های آینده از لحاظ مباحث و اخباری که روی قیمت تاثیرگذار است بسیار سخت می‌کند.»

الیاس‌کردی بیان کرد: «اما می‌توانیم بگوییم که از لحاظ تکنیکالی به نظر می‌رسد با دو سناریو روبرو باشیم. قاعدتا این روند ساید ادامه خواهد داشت اما بعد از آن روند ساید که من پیش بینی می‌کنم مدتی دلار در همین محدوده ها فعلا آرام بگیرد و قاعدتا منتظر اخبار باشد، یک دوراهی را داریم.»

وی در ادامه توضیح داد: «اگر در این دوراهی کران پایین شکسته شود و بخواهد پایین بیاید، قاعدتا قیمت دلار می‌تواند تا محدوده 43 هزار تومان افت کند به‌ویژه اگر اخبار خوبی را ببینیم که به بازار تزریق شده است. البته باز هم خاطرنشان می‌کنم که قاعدتا این روند ساید باید تمام شود و بعدا این اتفاق رخ دهد.»

این کارشناس بازارهای مالی اظهار کرد: «یک کران بالا هم داریم که 51 هزار و 300 تومان و 51 هزار و 400 تومان است که اگر این هم بخواهد از بالا شکسته شود می‌تواند تا محدوده 55 هزار تومان بالا برود. این هم به اخبار و دیتایی که سیاستگذار می‌دهد بستگی دارد و قاعدتا خبرهای سیاسی در آن نقش مهمی دارند.»

پیش بینی قیمت دلار

الیاس‌کردی در ادامه عنوان کرد: «به نظر من ما برای بلندمدت دیگر دلار را نمی‌توانیم با اخبار فعلی تحلیل کنیم و پیش‌بینی یک مقدار سخت است؛ ولی با توجه به این کانال سایدی که دلار در آن است به نظر می‌رسد هر کدام از این کران‌ها که درباره آن صحبت کردیم، شکسته شود توانایی حرکت تا نقطه‌هایی که گفته شد، وجود دارد.»

وی افزود: «کانال فعلی از 48 هزار و 500 تومان حدودا تا 51 و 500 هزار تومان با کمینه و بیشینه حدود 300 تومانی در این روند ساید پابرجاست. ما قیمت را در روند ساید می‌بینیم که اندکی بالا و پایین می‌رود اما در محدوده میانی خود، 50 هزار تومان و 49 هزار تومان، آرام می‌گیرد. اما اگر بخواهد بالاتر رود، احتمالا تا 55 هزار تومان توانایی رشد داشته باشد.»

الیاس‌کردی بیان کرد: «اگر هم قیمت دلار بخواهد از پایین بشکند با اخبار خوب، و ان‌شاالله که این اتفاق هم بیفتد، تا محدوده حدود 43 هزار تومان می‌تواند اصلاحاتی را داشته باشد.»

ای کارشناس بازارهای مالی تاکید کرد: «بستگی دارد ببینیم، سیاستگذار و اخبار داخلی و خارجی چه تاثیری روی بازار می‌گذارد، واقعیت این است که در فضایی که ما ریسک‌های زیادی داریم، طبیعتا مقداری سخت است که پیش بینی کنیم و بهتر است نگاه کنیم چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.»

گزارش‌های بیشتر را در صفحه ارز و طلا بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • بابی

    به نظر من دلار طبق گذشته بازار تا 40 هزار ت و حتی تا 36 هزار پایین میاد بعد برای صعود تا یک سال آینده آماده میشه وقتی چند بار به مقاومت نفوذ کرد و نتونست اون رو بشکنه پس زیاد تو این رنج نمیمونه برای بار اول تا 44 یا 45 پایین میاد و بعد با صعود تا 48 به 40 یا 38 ریزش میکنه میکنه

پیشنهاد سردبیر