خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۶۵۰۰۰

تجارت‌نیوز در گفت‌وگو با تحلیلگر بازار ارز بررسی کرد:

پیش بینی قیمت دلار ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ / سیگنال‌های سیاسی بازار ارز را فروشنده کرد

پیش بینی قیمت دلار 22 شهریور 1402 / سیگنال‌های سیاسی بازار ارز را فروشنده کرد

کاهش ۱۰۰ تومانی قیمت دلار در روز جاری در حالی رخ داد که سیگنال‌های مساعد سیاسی روند معاملات در بازار ارز را تحت تاثیر قرار داد. هر چند معامله‌گران رفتار دلار را همراه با نوسانات محدود توصیف می‌کنند اما ترس از برگشت دلار به کانا‌ل‌های قیمتی پایین‌تر فشار فروش را در بازار ارز بالا برده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، امروز قیمت دلار در نهایت با ۱۰۰ تومان کاهش، با رقم ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد. برخی از بازیگران بازار ارز نوسانات با دامنه محدود اسکناس آمریکایی را حاکی از سیگنال‌های ورودی مثبت، به بازار می‌دانند. برخی نیز معتقدند دلار در مسیر تعادلی قرار دارد و این افت و خیزها ضربان‌های محدود روند سایدوی است.

افزایشی‌های بازار نیز معتقدند اسکناس آمریکایی مسیر رفته را باز می‌گردد و در روزهای آینده به کانال ۵۰ هزار تومانی ورود خواهد کرد. در بازار ارز روز جاری فروشنده زیاد و خریدار کم بود.

امروز دومین روز از برگزاری نشست دوره‌ای شورای حکام است و تعبیر فعالان بازار ارز از نشست‌ فعلی، عدم صدور قطعنامه‌ای علیه ایران است. این‌بار معامله‌گران، اثر مذاکرات پشت پرده را در نرمش موضع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اثرگذار می‌دانند.

سیگنال‌های سیاسی به بازار ارز نوسان کاهشی داد؟

با وجود سیگنال‌های ورودی به بازار ارز اما کارشناسان اقتصادی همواره به موضوع نقدینگی و تورم به عنوان دو عامل تعیین‌کننده قیمت دلار اشاره می‌کنند. فردین آقابزرگی کارشناس و فعال اقتصادی معتقد است تا زمانی که اخبار به شکل شفافی منتشر نشود هر گونه خبری در خصوص مذاکرات ایران و آمریکا بر سر توافق برجام شایعه است. در همین راستا وی به تجارت‌نیوز گفت: «طی ماه‌های گذشته بیشترین قیمتی که دلار به خود دیده رقم ۵۳ هزار تومان بود؛ حالا هم چند ماهی است که این اسکناس در محدوده ۴۹ هزار تومانی نوسان دارد بنابراین نوسانات سه تا ۶ درصدی در بازار ارز طبیعی است.»

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه یکی از متغیرهای اثرگذار بر بازار ارز به ویژه دلار موضوعات سیاسی، ارتباطات و مسائل غیراقتصادی است، خاطرنشان کرد: «با توجه به حجم و رشد نقدینگی، عدم ورود منابع ارز حاصل از صادرات به کشور و رشد محدود اقتصادی که از متغیرهای اصلی تعیین کننده نرخ ارز است، موضوعات سیاسی تاثیر کمتری بر قیمت دلار دارد.»

وی با اشاره به اینکه توانایی عرضه، تعیین‌‌کننده اصلی قیمت دلار در بازار است افزود: «در نهایت قیمت دلار به کانال‌های بالاتر راه پیدا خواهد کرد و مسیر اصلی خود را خواهد رفت. زیرا این اسکناس یک حرکت طبیعی دارد و واکنش بازار ارز نیز تقریبا معقول و منطبق بر واقعیت‌های اقتصادی است.»

این فعال اقتصادی پیش از این اشاره کرده بود که کالاهای وارداتی اعم از لوازم الکترونیک لوازم خانگی و خودرو و حتی سایر کالاهای غیرضروری که وارد کشور می‌شود با نرخ دلار بالای ۶۵ هزار تومان چنج می‌شوند. بنابراین نرخ عملیاتی دلار در اقتصاد محدوده قیمتی ۶۵ هزار تومانی است.»

امروز چه سیگنال‌هایی به بازار ارز رسید؟

اوایل امروز «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس خبری پس از سخنرانی در جلسه شورای حکام آژانس، تصریح کرد ایران به افزایش ذخایر اورانیوم با درصد غنای ۶۰ ادامه می‌دهد و هیچ پیشرفتی در وادار کردن به توضیح معتبر در خصوص وجود اثرات غیرقانونی از اورانیوم یافت شده در سایت‌های اعلام‌نشده هسته‌ای حاصل نشده است.

علی‌رغم اظهارات گروسی، فضای حاکم بر نشست کنونی شورای حکام که به نظر می‌رسد تا حدود زیادی متاثر از مذاکرات پشت پرده و محرمانه ایران و آمریکا قرار دارد، به احتمال فراوان از هرگونه قطعنامه شورا علیه ایران ممانعت خواهد کرد.

پیش از این، «استفانی لیختنشتاین» خبرنگار مستقل مستقر در وین در پیامی در صفحه کاربری «ایکس» (توییتر سابق) به نقل از منابع دیپلماتیک وین نوشت که قرار نیست هیچ‌ قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر شود.

معافیت تحریمی محدود دولت بایدن برای ایران صادر شد

همچنین روز گذشته و همزمان با آغاز نشست شورای حکام، یک رسانه آمریکایی خبر داد، دولت بایدن برای انتقال ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی به قطر، معافیت تحریمی صادر کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داده «دولت بایدن با ارائه معافیت تحریمی برای بانک‌های بین‌المللی به‌منظور انتقال ۶ میلیارد دلار از دارایی های مسدودشده ایران از کره جنوبی به قطر بدون واهمه از تحریم‌های آمریکا، راه را برای آزادی پنج زندانی آمریکایی که در ایران زندانی بودند، هموار کرد».

آسوشیتدپرس همچنین خبر داده به اطلاعاتی دست یافته که بر اساس آن، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا معافیت تحریمی را اواخر هفته گذشته و یک ماه پس از اینکه مقام‌های ایرانی و آمریکایی بر سر این موضوع به توافق رسیدند، امضا کرده بود اما کنگره تا روز گذشته (دوشنبه) از این تصمیم مطلع نشده بود.

گفتنی است امروز قیمت دلار در بازارهای همسایه با کاهش قیمت دلار تهران همراهی کرد. دلار هرات با قیمت ۴۹ هزار و ۴۸۰ تومان معامله شد و کاهش ۱۲۰ تومانی داشت. قیمت دلار سلیمانیه با ۲۰۰ تومان کاهش به رقم ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. درهم امارات نیز ۳۴۰ تومان کاهش داشت و با رقم ۱۳ هزار و ۶۶۰ تومان معامله شد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.