کد مطلب: ۸۸۴۱۶۳

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش بینی قیمت دلار ۴ آبان ۱۴۰۲ / سوخت صعود دلار فراهم شد؟

پیش بینی قیمت دلار 4 آبان 1402 / سوخت صعود دلار فراهم شد؟

قیمت دلار با افزایش‌های پلکانی روزهای باقیمانده از مهر و نخستین روزهای آبان را سپری کرد. به گمان معامله‌گران، افزایش آهسته و پیوسته این اسکناس آلارم روند صعودی است. بازار به اخبار جنگ در منطقه، حساس شده است. به نظر می‌رسد با پایان درگیری در خاورمیانه نیز، دیگر دلار به کریدور ۴۰ هزار تومانی باز نمی‌گردد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، امروز قیمت دلار با افزایش ۳۰۰ تومانی در کریدور ۵۰ هزار تومانی یک پله پیشروی کرد و با قیمت ۵۱ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد. از ابتدای هفته این اسکناس به شکل آهسته و پیوسته‌ در کریدور ۵۰ هزار تومانی به صورت پلکانی بالا آمده است.

علی‌رغم آثار جنگ در منطقه و اخبار مربوط به این موضوع بر بازار ارز، اما در روز جاری گزارش چهار ماهه نخست سال مرکز پژوهش‌های مجلس نیز به مذاق کاهشی‌های بازار ارز خوش نیامد. در این گزارش به کسری ۳۷ درصدی بودجه و تامین 100 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی اشاره شده است. موضوعی که به چاپ پول و رشد پایه پولی ختم می‌شود.

به طور پیوسته کارشناسان اقتصادی به موضوع رشد حجم نقدینگی متاثر از کسری بودجه اشاره کرده‌اند. در علم اقتصاد کسری بودجه و ناترازی بانک‌ها عمده دلیل خلق پول است. بنابراین نرخ تورمی که تقریبا به صورت نقطه به نقطه به بالای ۵۰ درصد رسیده بر اساس قاعده برابری قدرت خرید می‌تواند منجر به افزایش قیمت دلار شود.

با کسری بودجه دلار آماده صعود می‌شود؟

تحلیلگران اقتصادی می‌گویند تورم از تفاضل رشد نقدینگی و رشد اقتصادی نشات می‌گیرد و برای مهار قیمت دلار باید رشد نقدینگی‌ را مهار کنیم. تا مادامی که دولت کسری بودجه ساختاری داشته باشد به هیچ عنوان نمی‌تواند نقدینگی را کنترل کند در نتیجه نه تنها در قیمت دلار بلکه همه کالاها رشد قیمت خواهیم داشت.

طی ماه‌های گذشته دولت بارها تاکید کرده که توانسته فروش نفت را افزایش دهد اما گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید تحقق درآمدهای نفتی در این چهار ماه کمتر از۵۰ درصد بوده است.

رد پای ایران در جنگ منطقه وجود دارد؟

علاوه بر اهمیت اخبار مربوط به درگیری حماس و اسرائیل برای معامله‌گران، موضوع دخالت ایران در درگیری‌های منطقه یکی از چالش‌های فعالان بازار ارز بود. این در حالی بود که در روزهای گذشته ایران به طور پیوسته اعلام عدم دخالت در این درگیری را کرده بود. اما روز گذشته پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که پایگاه‌های نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق و سوریه در یک هفته اخیر ۱۳ بار هدف حملات راکتی و هواپیماهای بی‌سرنشین قرار گرفته‌اند.

وی تاکید کرد که واشنگتن می‌داند که گروه‌های مسئول این حملات از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شوند و ایالات متحده امریکا در نهایت ایران را مسئول این حملات می‌داند. آسوشیتدپرس همچنین به نقل از پنتاگون نوشته است که حملات به پایگاه‌های ایالات متحده امریکا در منطقه "ممکن است از سوی ایران تایید شده باشد".

به نظر می‌رسد این چنین سیگنال‌هایی دلیل رشد تقاضا و افزایش محدود قیمت دلار طی روزهای گذشته بود و سوخت مورد نیاز را برای صعود این اسکناس فراهم کرده است. با توجه به اینکه آمریکا در پیغام‌هایی متعدد احتمال حمله دوباره حماس را مشابه روزهای نخست جنگ داده است و این موضوع شرایط پرتنشی را ایجاد کرده است.

محدوده جذاب خرید دلار، کف کریدور جدید

کارشناسان اقتصادی قیمت دلار را در محدوده ۵۰ هزار تومانی تثبیت شده می‌دانند. آنها محدوده ۵۱ هزار و ۸۰۰ تومانی را منطقه مقاومت اول و محدوده ۵۳ هزار و ۸۰۰ را محدوده مقاومت دوم در نظر می‌گیرند. به اعتقاد تحلیلگران بازار با مفروضات فعلی محدوده ۵۰ هزار تومانی منطقه جذاب قیمت برای خرید دلار است.

امروز قیمت دلار در بازارهای همسایه نیز افزایش داشت. در بازار هرات دلار با افزایش ۲۵۰ تومانی با قیمت ۵۰ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه ۲۹۰ تومان افزایش داشت و باقیمت ۵۱ هزار و ۹۰ تومان معامله شد. درهم امارات نیز با رشد ۳۰ تومانی با قیمت ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.