خبر مهم:

کد مطلب: ۸۹۹۷۵۳

فشار تقاضا چه تاثیری بر نرخ ارز دارد؟

فشار تقاضا چه تاثیری بر نرخ ارز دارد؟

یک فعال اقتصادی گفت: یکی از مؤلفه‌های اثرگذار بر نرخ ارز در آخرین ماه‌های سال بخصوص اسفندماه افزایش تقاضا برای ارز است چرا که بازار نسبت به ماه‌های قبل با فشار تقاضای بیشتری مواجه می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، مسعود دانشمند درخصوص افزایش فشار تقاضا بر بازار ارز در آخرین ماه سال و اثرات این روند روی نرخ ارز اظهار کرد: یکی از مؤلفه‌های اثرگذار بر نرخ ارز در آخرین ماه‌های سال بخصوص اسفندماه افزایش تقاضا برای ارز است چرا که بازار نسبت به ماه‌های قبل با فشار تقاضای بیشتری مواجه می‌شود بنابراین بخشی از این روند موقتی بنا به مسائل مرتبط با زمان منتهی به ایام نوروز است.

کیهان در گزارشی نوشت: وی در این باره تصریح کرد: بخشی از افزایش تقاضای اسفند مرتبط با سفرهای خارجی یا افزایش سفارش‌های مواد اولیه مورد نیاز بنگاه اقتصادی برای سال آینده است، اما به طور کل اصولا همواره تقاضای دلار و ارز در اسفندماه دو و نیم برابر سایر ماه‌های سال است.

عضو اتاق بازرگانی و فعال اقتصادی یادآور شد: وقتی بازار ارز با تقاضای بیش از حد نرمال روبه‌رو شود، به صورت موقتی تا بازگشت به روال قبلی مثلا ماه‌های قبل از اسفند و کاهش تقاضا، با شیب مشخصی روند افزایش را خواهد داشت، اما این روند آنی است و ناشی از فشار تقاضا بر بازار ارز، لذا نمی‌توان به مسائلی مثل نرخ جهانی ارز یا تورم نسبت داد چرا که بر اثر عوامل موقتی ایجاد شده است.

دانشمند افزود: با توجه به کاهش قابل توجه نرخ رشد نقدینگی و تورم نسبت به ابتدای سال و همین‌طور تقویت منابع ارزی بانک مرکزی از طریق آزادسازی دارایی‌های خارجی و از همه مهم‌تر استمرار حضور فعالانه بازارساز در بازار، ثبات کنونی نرخ ارز ادامه خواهد داشت.

 

منبع : ایبنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.