کد مطلب: ۶۱۰۷۸۵

دلیل افزایش قیمت اوراق مسکن / احتمال تمدید امتیاز وام خرید مسکن

دلیل افزایش قیمت اوراق مسکن / احتمال تمدید امتیاز وام خرید مسکن

عضو هیئت مدیره بانک مسکن با اعلام این‌که دلیل افزایش قیمت اوراق تسه تقاضای سفته‌بازی بود از احتمال تمدید زمان پرداخت وام خرید مسکن بدون اوراق خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، علت افزایش قیمت اوراق مسکن چه بود؟

به نقل از تسنیم ، محمدحسن علمداری، عضو هیئت مدیره بانک مسکن یادآور شد: ماه گذشته قیمت اوراق حق تقدم مسکن مقداری افزایش یافت که دلیل آن درخواست موثر از سوی متاقضیان استفاده از نوع وام نبود.

وی با بیان این‌که افزایش قیمت به دلیل سفته‌بازی بود، ادامه داد: با توجه به برنامه‌های بانک مسکن برای خانه‌دار شدن مردم، تصمیم بر این شد برای جلوگیری از زیان متقاضیان، ۵۰ درصد از وام خرید مسکن بدون خرید اورق و سپرده‌گذاری پرداخت می شود.

وی تاکید کرد: این مسئله قطعا باعث کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش قیمت اوراق حق تقدم مسکن (تسه) می‌شود.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن با بیان این‌که نوسانات قیمت اوراق حق تقدم وام مسکن هیچ ارتباطی به بانک مسکن ندارد، گفت: در بحث اوراق تسه افراد ذی‌نفع بوده و دارندگان آن مردم هستند. در این بین برخی اوقات عرضه اوراق کم و در عین حال تقاضا افزایش می‌یابد.

علمداری بیان کرد: متاسفانه در دوره اخیر بیشتر عرضه و تقاضای اوراق حق تقدم مسکن سفته‌بازی بود که موجبات افزایش قیمت این اوراق را به وجود آورد.

وی از احتمال تمدید پردخت وام خرید مسکن از محل اوراق با خرید نیمی از اوراق موردنیاز خبر داد و اضافه کرد: منابع بدون سپرده بانک مسکن محدود است.

به گزارش تسنیم، عضو هیئت مدیره بانک مسکن پیش‌تر گفته بود: متقاضیان دریافت تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی از محل اوراق در شهر تهران که پیش از این برای دریافت این تسهیلات باید ۸۰۰ فقره اوراق خریداری و به بانک ارائه می کردند هم اکنون تنها با خرید و ارائه ۴۰۰ فقره اوراق می توانند تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی را دریافت کنند.

علمداری خاطرنشان کرد: این امتیاز درنظر گرفته شده برای متقاضیان تسهیلات مسکن، شامل تسهیلات جعاله مسکن نیز می شود. تسهیلات جعاله مسکن هم اکنون در سراسر کشور ۸۰ میلیون تومان است. متقاضیان تا پیش از این برای دریافت این تسهیلات باید ۱۶۰ فقره اوراق خریداری می کردند اما هم اکنون با خرید و ارائه ۵۰ درصد از این تعداد یعنی ۸۰ فقره اوراق می توانند اقدام به دریافت تسهیلات جعاله کنند.

وی تاکید کرد: این امتیاز درنظر گرفته شده برای متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن مختص تمام شهرها و استان های کشور است و متقاضیان در سراسر کشور می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

علمداری گفت: با این تمهید اعمال شده هزینه دریافت تسهیلات برای متقاضیان به یک دوم کاهش می یابد و به این ترتیب قدرت خرید آن ها در بازار مسکن افزایش می یابد. این فرصت در واقع فرصتی مناسب برای تمام متقاضیانی است که قصد دارند از محل اوراق اقدام به دریافت تسهیلات و خرید یا ساخت مسکن کنند.

براساس بخشنامه ابلاغی بانک مسکن به شعب در این زمینه نرخ سود تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده و جعاله تعمیر بدون سپرده ۱۸ درصد بوده و حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده مذکور ۹۶ ماه معادل هشت سال است. همچنین حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات جعاله مسکن بدون سپرده مذکور نیز ۶۰ ماه معادل پنج سال خواهد بود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.