کد مطلب: ۸۲۷۷۲۹

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

قیمت اجاره، در ساری هم رکورد شکست! / سرایت تورم مسکن تهران به شمال کشور

قیمت اجاره، در ساری هم رکورد شکست! / سرایت تورم مسکن تهران به شمال کشور

قیمت مسکن و اجاره‌بها در اغلب استان‌های کشور پا به پای قیمت‌ها در تهران بالا رفته است؛ شهر ساری، مرکز استان مازندران هم از این روند مستثنی نبوده است. بررسی فایل‌های مسکن این شهر نشان می‌دهد در برخی موارد، قیمت اجاره به 6.5 میلیون تومان در ماه هم رسیده است!

به گزارش تجارت‌نیوز ، قیمت مسکن همواره متاثر از وضعیت تورم و اقتصاد کلان است. رشد تورم عمومی و به تبع آن انتظارات برآمده از آن می‌تواند قیمت خانه و اجاره‌بها را به گونه‌ای افزایش دهد که تهیه سرپناهی برای مردم را با مشکل مواجه کند.

علاوه بر این، هر منطقه می‌تواند دلایل محلی خاصی نیز برای رشد قیمت مسکن داشته باشد. به‌عنوان مثال در مناطق شمالی کشور می‌توان مهاجر و مسافرپذیری را از جمله این دلایل محلی برای افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها دانست.

مهاجرت‌های اخیر به شهرهای شمالی در کنار رفت و آمد دائمی مسافران به این منطقه علاوه بر فواید اقتصادی برای مردم بومی، معضلاتی را هم برای آنها به دنبال داشته است؛ محلی‌ها می‌گویند قیمت مسکن و اجاره‌بها در شمال کشور تا حدی بالا رفته که مردم با درآمد فعلی خود به سختی توان پرداخت آن را دارند.

یکی مشاوران املاک فعال در شهر ساری در این خصوص می‌گوید: «قیمت اجاره‌خانه در ساری به دلیل رفت و آمد و اجاره‌های کوتاه‌مدت افزایش چشمگیری را تجربه کرده و بعد از عید هم شیب زیادی برای رشد قیمت وجود داشته است.»

او ادامه می‌دهد: «خانه‌ای که در ماه‌های انتهایی سال 1401 معادل 100 میلیون تومان رهن و پنج میلیون تومان اجاره داشت، اکنون 200 میلیون تومان رهن و هفت میلیون تومان اجاره ماهانه دارد!»

حداقل اجاره‌بها در شهر ساری

به گفته مشاوران املاک ساری، برای اجاره یک واحد مسکونی با متراژ بین 60 تا 85 متر حداقل باید 50 میلیون تومان رهن و سه میلیون تومان اجاره‌بهای ماهانه داشت. اکنون اجاره سوئیتی 30 متری در شهر ساری بدون پارکینگ، 40 میلیون تومان رهن و دو میلیون و 800 هزار تومان برای متقاضی آب می‌خورد.

البته متوسط متراژها در این شهر بالاتر است و اکثر واحدهای مسکونی از 90 متر شروع می‌شوند. وضعیت در مناطق یک و دو این شهر متفاوت است و باید بیشتر از این مبالغ هزینه کرد. صاحب یکی از بنگاه‌های املاک ساری در این مورد توضیح می‌دهد: «برای اینکه بتوانید در منطقه یک ساری خانه‌ای اجاره کنید باید 200 میلیون تومان رهن و هشت میلیون تومان اجاره ماهانه داشته باشید.»

او در این مورد می‌افزاید: «در منطقه دو هم وضعیت چندان تفاوتی ندارد و باید حداقل 300 میلیون تومان رهن و 6 میلیون تومان اجاره هزینه کنید.»

قیمت اجاره آپارتمان در ساری

قیمت اجاره آپارتمان در ساری

آگهی‌های اجاره در این شهر نشان می‌دهد واحدی 80 متری و ساخت سال 1385 معادل 250 میلیون تومان رهن و سه میلیون تومان اجاره دارد، این ساختمان از هیچ امکاناتی برخوردار نیست و در طبقه دوم واقع شده است.

آپارتمان 87 متری دیگری تقریبا با همین شرایط 200 میلیون تومان رهن و دو میلیون تومان اجاره ماهانه دارد. فایل دیگری با عمر 12 ساله 100 میلیون تومان رهن و چهار میلیون و 500 هزار تومان اجاره ماهانه دارد.

واحد مسکونی دیگری در خیابان معلم ساری 200 میلیون تومان رهن و 6 میلیون تومان اجاره‌بها دارد. این آپارتمان متراژی 85 متری دارد و سال 1391 ساخته شده است.

به نظر می‌رسد افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها به سرعت از تهران به شهرستان‌ها سرایت کرده است. به ویژه در شهرهای گردشگرپذیر که همواره متقاضی برای اجاره ملک وجود دارد، اثرپذیری از قیمت‌های شهر تهران بالاتر است. در این میان البته نمی‌توان از عامل مهم تورم به عنوان اهرم رشد قیمت مسکن و اجاره‌بها غافل شد.

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه اخبار مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  چرا نظارت نمیشه،کجا نظارت شده تا بحال،پس این اصناف و ارگان‌های مربوط چ وظیفه ای دارن
  …؟

 • ناشناس

  توی همین ساری من مستجرم در شهبند بنای ۱۲۰ متر ی اجاره کردم عرض می کنم منطقه‌یک ودو و۰۰0۰ از چرندیات است اخه ساری چیزی ندارد نه الودگی هوا دارد نه شهر صنعتی هستش تازه توریست هم بیاید میرود کنار دریا وجنگل با شهر کاری ندارد حتی بعضی از توریست ها چادر می زنند اصلا خونه هم اجاره نمی کنند خلاصه مطلب بنده بیست ملیون پیش با چهار ملیون دارم اجاره خونه میدهم صاحب خونه هم انسان بسیار فهمیده وانسان یک سری صاحب خونه ها عین گرگ هستند فکر طرف نیستند که با این تورم وگرانی مردم شکم شان را دارند بزور سیر می کنند اینها یا کارگرند یا کارمند یا عروس داماد از این قبیل مستجرند از کجا بیارند بتو صاحب خانه بدهند خونه ات خالی بمونه بهتر اجاره بدهی ای سارویها زیر بار زور یک سری صاحب خونه های مفت خورید نروید برید روستا اجاره کنید بهتر است از منطقه من دراوری ساری

 • ساروی

  به نام ایزد منان
  خدمت هم شهریان عزیز سلام و درود
  به نظر بنده مسبب اصلی این تورم شخص تک تک نمایندگان مجلس هستن!
  بعداً دولتها مقصر هستند!
  سوم ادارات و سازمانهای مردم نهاد که چشم و گوششان رو بستن و دارن بدبختی مردم رو نظاره میکنند!بنده حقیر یک پیشنهاد برای دولتمردان و مجلسیها دارم؟اگر دولت و مجلس بیان یک درگاه قیمت‌گذاری بصورت یک نرم افزار سیستمی درست کنند ؟
  و از طریق دستگاه پوز موجود در هریک از مشاورین املاک های سطح کشور با وارد کردن کد پستی و کد ملی مالک مورد اجاره ؟که قبلاً ثبت در اطلاعات خانوار شده ؟
  درابتدای هر قرارداد فروش یا اجاره ؟
  یک خروجی از دستگاه پوز داده میشه به اون مشاور املاک و طرفین قرارداد؟ که قیمت از طریق درگاه دولت صادر شده ؟
  که همون قیمت رهن و اجاره همون سال یا قیمت فروش مورد معامله هست؟
  ……تمام……
  دیگه هیچ مستأجری یا خریداری مشکل قیمت تورمی خارج از عرف رو تو سال بعدی نمی‌بینه! ونخواهد داشت!باتشکر
  مستاجر بدبخت بیچاره ساروی

 • ناشناس

  زاظهار درد درد درمان نمی شود
  شیرین دهان به گفتن حلوا نمی شود
  د ر سال ۷۳ ذر شهر ما نکا در مازندران قیمت هر متر مربع زمین ۲۰ دلار بود با تصویب قانون ممنوعیت توسعه شهر ها جلو گیری از ساخت در ضلع خروجی کمربندی ها شهر ها کوچک شدند مصوبه سال ۷۹ دوران خاتمی
  حالا شهر های ما به انفجار قیمت رسیدند
  یا این قانون ظالمانه را بر می دارند وشهر ها بزرگ می شوند همانند لندن یا در همین شرایط بد می ماند
  اما چرا رسانه های ما دلیل گرانی که قانون ظالمانه است را به دلیل علاقه به خاتمی عنوان نمی کنند
  امروز زمین در همان نقطه ۳۰۰ دلار است