کد مطلب: ۸۹۶۰۵۸

گزارش «تجارت‌نیوز» از سایه روشن مالیات ستانی در بودجه ۱۴۰۳؛

دولت در مالیات ستانی از خانه های لوکس شکست خورد / افزایش کف مالیات، درآمد دولت را افزایش می‌دهد؟

دولت در مالیات ستانی از خانه های لوکس شکست خورد / افزایش کف مالیات، درآمد دولت را افزایش می‌دهد؟

لایحه بودجه 1403 که در آذرماه منتشر شد، نشان می‌داد دولت قرار است در سال آینده از مالکان خانه‌هایی با ارزش بالاتر از 25 میلیارد تومان، مالیات بگیرد. با این حال، امروز در نشست علنی مجلس، کف مالیات بر خانه‌های لوکس، 35 میلیارد تومان اعلام شد. آیا بالا آمدن کف مالیات می‌تواند روند مالیات‌ستانی از خانه‌های لوکس را تسهیل کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، متن لایحه بودجه سال 1403 اوایل آذرماه منتشر شد. بررسی جزئیات این لایحه نشان می‌داد که مالیات‌ستانی از خانه‌های لوکس، همچنان در لایحه بودجه سال آینده نیز مورد توجه است.

بر این اساس قرار بود زمین، ویلا، باغ و منازلی که ارزش آنها بالای ۲۵ میلیارد تومان باشد، مشمول مالیات ‌شوند. در این راستا مالکان خانه‌های لوکس باید به ازای هر یک میلیارد تومان مازاد، دو میلیون تومان و به ازای هر پنج میلیارد تومان، سالانه 10 میلیون تومان و ماهانه حدود 830 هزار تومان می‌پرداختند.

اما امروز ماجرای اخذ مالیات از خانه‌های لوکس کمی تغییر کرد و در نشست علنی مجلس برای بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1403 کل کشور، کف مالیات بر خانه‌های لوکس 35 میلیارد تومان اعلام شد که 10 میلیارد تومان بالاتر از لایحه اولیه بودجه است.

افزایش کف مالیات خبر خوبی است؟

افزایش کف مالیات بر خانه‌های لوکس می‌تواند برای عده زیادی از مالکان خبر خوبی باشد، زیرا جهش قیمت مسکن و رشد تورم به‌ویژه از سال 97 باعث شده است، املاکی که زمانی با یک بودجه معمولی خریداری شده بودند، ناگهان به املاکی با قیمت بالای 20 میلیارد تومان تبدیل شوند، در حالی‌که صاحبان آنها از اعضای دهک‌های بالای درآمدی محسوب نمی‌شوند.

این موضوع از سوی دیگر باعث می‌شود اما و اگرهای مربوط به درآمدزایی مالیات بر خانه‌های لوکس برای دولت، قوت بیشتری بگیرد.

مالیات خانه‌های لوکس در سال‌های قبل شکست خورد

تشکیک بر سر میزان درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده در بودجه، محدود به سال آینده نیست و آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد مالیات بر خانه‌های لوکس در سال 1402 هم سرنوشت خوبی نداشته است.

بر این اساس طی فروردین‌ماه سال 1402 مالیاتی که از واحدهای مسکونی لوکس دریافت شده حدود دو میلیارد تومان بوده است! این میزان تا پایان اردیبهشت‌ماه به سه میلیارد تومان و تا پایان خردادماه به پنج میلیارد تومان رسیده است.

همچنین در سال 1401 نیز حدود 45 هزار خانه لوکس شناسایی و مالیات تعیین شده بیش از دو همت برآورد شده بود، اما تنها 6 میلیارد تومان از آن محقق شد؛ یعنی معادل 0.3 مالیات برآورد شده در بودجه!

در واقع، درآمد مالیاتی که دولت از خانه‌های لوکس سراسر کشور طی یک سال کسب کرده، از ارزش یک آپارتمان هم کمتر بوده است. سیستم شناسایی درستی برای املاک هدف این مالیات وجود ندارد و از سوی دیگر مالیاتی که هر مالک باید بپردازد میزان ناچیزی نسبت به ارزش انباشته در آن دارد.

از سوی دیگر برخی از این واحدها نیز متعلق به نهادهای دولتی است که مالیات‌گیری از آنها روند ساده‌ای ندارد و به اعتقاد برخی کارشناسان دولت، اگر قصد اخذ مالیات از مردم را در این زمینه دارد باید از خود شروع کند.

بنابراین، آن‌گونه که به نظر می‌رسد، مالیات‌های معین شده برای حوزه مسکن تا زمانی که زیرساخت مناسبی برای آن تدارک دیده نشود، در نهایت حاصلی ندارد و تنها به صورت اسمی در بندهای بودجه وجود خواهد داشت!

گزارش‌های بیشتر را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.