خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۳۷۹۴

تنفس‌‌مصنوعی به مستاجرهای پایتخت؛ بررسی بازار اجاره در تهران +جدول قیمتی

تنفس‌‌مصنوعی به مستاجرهای پایتخت؛ بررسی بازار اجاره در تهران +جدول قیمتی

فرمول موجرها برای تعیین وزن اجاره‌‌‌‌بهای ماهانه و پول پیش در معادله اجاره‌‌بهای درخواستی به شکل معنادار تغییر پیدا کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تعداد واحدهای مسکونی در نوبت اجاره با مدل «رهن کامل» یا «رهن بیشتر، اجاره کمتر» هم در مناطق متوسط و هم در مناطق پایین شهر افزایش پیدا کرده است. دلیل گرایش موجرها به دریافت رهن کامل، «ناتوانی و توانایی بسیار ضعیف مستاجرها در پرداخت اجاره‌‌بهای ماهانه» است. متوسط اجاره‌‌بهای ماهانه در شهر تهران بدون دریافت پول پیش در حال حاضر، ۲۵ میلیون و ۹۰۰‌هزار تومان است. این رقم دست‌‌کم دو برابر «حداقل حقوق مصوب سال ۱۴۰۳ برای یک خانوار ۳ نفره» است که مسلما امکان پرداخت آن برای غالب اجاره‌‌نشین‌‌ها وجود ندارد. از همین رو، موجرها با دریافت پول پیش بالا، یک تنفس مصنوعی برای مستاجرها ایجاد کرده‌‌اند. فایل‌‌هایی که در ۲۲ منطقه تهران در حال حاضر وجود دارد به این صورت است که معادله اجاره‌‌بهای دریافتی را به صورت میانگین ۱۵میلیون اجاره‌‌بهای ماهانه و ۳۸۰ میلیون تومان پول پیش، نشان می‌دهد. به این ترتیب اجاره‌‌بهای ماهانه ۱۵ میلیون تومانی برای بخشی از مستاجرها قابل پرداخت است.

فایل‌‌های در نوبت اجاره در ۵ محله منتخب در هر یک از مناطق تهران در جدول این گزارش آمده است. اجاره‌‌های خارج از استطاعت مستاجرها تحت‌تاثیر رشد‌‌های متوسط ۳۵ تا ۴۰ درصدی اجاره‌‌بها طی دو سال گذشته به وجود آمده است.

بر اساس قانون تازه مصوب، تا اوایل تابستان، سقف رشد اجاره‌‌بها توسط دولت تعیین می‌شود. این سقف معادل نصف تا ۱۰۰‌درصد تورم عمومی یکسال گذشته خواهد بود.

تت

منبع : دنیای اقتصاد

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.