کد مطلب: ۶۲۵۴۸۹

اطلاعات جدید از فقر در ایران/ ایرانی‌ها کوتاه‌قد می‌شوند و دیابت می‌گیرند!

اطلاعات جدید از فقر در ایران/ ایرانی‌ها کوتاه‌قد می‌شوند و دیابت می‌گیرند!

وضعیت فقر در ایران به سطوح نگران‌کننده‌ای رسیده و تمامی شاخصه‌های آماری در این زمینه گویا هستند. در واقع، هر چه در مورد فقیرتر شدنِ ایرانی‌ها در سال‌های اخیر بگوییم، در واقع تکرار مکررات خواهد بود. اما آیا ممکن است فقرِ امروز ما، تاثیراتی بر فردایِ ما هم داشته باشد؟ به گزارش تجارت‌نیوز، آمارهای رسمی

وضعیت فقر در ایران به سطوح نگران‌کننده‌ای رسیده و تمامی شاخصه‌های آماری در این زمینه گویا هستند. در واقع، هر چه در مورد فقیرتر شدنِ ایرانی‌ها در سال‌های اخیر بگوییم، در واقع تکرار مکررات خواهد بود. اما آیا ممکن است فقرِ امروز ما، تاثیراتی بر فردایِ ما هم داشته باشد؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، آمارهای رسمی (از جمله داده‌های آماری منتشر شده توسط سازمان تامین اجتماعی) نشان می‌دهد که دست‌کم حدود ۳۰ درصد از مردم ایران زیر «خط فقر مطلق» زندگی می‌کنند.

خط فقر مطلق مطابق تعاریف جهانی، معادل ماهانه ۵۷ دلار (۱٫۹ دلار در هر روز ضرب در ۳۰ روز) است. با دلار ۳۰ هزار تومانی، یعنی هر نفر ایرانی با درآمد کمتر از ماهانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، زیر خط فقری معادل خط فقر در قاره آفریقا زندگی می‌کند.

وقتی از «فقر» صحبت می‌کنیم، از چه صحبت می‌کنیم؟

این در حالی است که آمارهای غیررسمی (که از قضا می‌توان آنها را هم جدی در نظر گرفت) این نسبت را بسیار بالاتر و تا نزدیک به ۵۰ درصد ذکر می‌کنند. به عبارت ساده‌تر، از هر دو نفر ایرانی یا از هر سه نفر ایرانی، یکی زیر «خط فقر مطلق» (Extreme poverty) زندگی می‌کند.

1575369497 R0iB9

بر اساس آمارهای رسمی، اکنون بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از ایرانی‌ها در شرایطی مشابه شرایط مردم قاره آفریقا زندگی می‌کنند.

شهروندان ایرانی معنای این واژه‌ها را با گوشت و پوست و استخوان خود حس می‌کنند، اما داده‌های آماری را دشوار بتوان به زندگی فردیِ تک‌تک شهروندان تسری داد. بنابراین، شاید بد نباشد معنای قرار گرفتن زیر «خط فقر مطلق» را مرور کنیم.

«خط فقر» یا «آستانه فقر» ( Poverty threshold )، طبق تعریف، حداقل درآمدی است که یک انسان باید در طول روز داشته باشد تا بتواند بدیهی‌ترین، ساده‌ترین و ضروری‌ترین نیازهای خود را پاسخ بدهد.

این نیازها شامل دریافت حداقل کالری روزانه، دسترسی به آب، دسترسی به درمان و مواردی از این دست می‌شوند. در واقع، در اینجا در مورد «حداقل» شاخصه‌های «انسان‌بودن» بحث می‌شود. (برای تعاریف دقیق‌تر و داده‌های کاملا به‌روز، گزارش «سازمان ملل متحد» را در اینجا را ببینید.)

بر اساس محاسبات بانک جهانی در سال ۲۰۱۵، حداقل «مطلقِ» این شاخص، معادل ۱٫۹ دلار در هر روز است. قید «مطلق» در این تعریف هم به این معنی است که فرقی نمی‌کند این ۱٫۹ دلار روزانه در کدام کشور (آمریکا، آلمان، کنگو یا ایران) خرج می‌شود.

زندگی در ایران با معیارهای قاره آفریقا

به این ترتیب، خط فقر مطلق مطابق تعاریف جهانی، معادل ماهانه ۵۷ دلار (۱٫۹ دلار در هر روز ضرب در ۳۰ روز) است. با دلار ۳۰ هزار تومانی، یعنی هر نفر ایرانی با درآمد کمتر از ماهانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، زیر خط فقری معادل خط فقر در قاره آفریقا زندگی می‌کند.

بر این اساس، خانوار دو نفره باید حداقل ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و خانوار ۴ نفره باید حداقل ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان درآمد ماهانه داشته باشند. (دقت کنید که این تعریف «خط فقر مطلق» است و نه «خط فقر نسبی» و این یعنی هر ایرانی برای تامین کمترین نیازهای روزانه زندگی خود به ماهانه ۱٫۷ میلیون تومان درآمد نیاز دارد.)

فساد اقتصادی

بر اساس تعاریف رسمی، هر کس ماهانه کمتر از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان (با دلار ۳۰ هزار تومانی) درآمد داشته باشد، زیر «خط فقر مطلق» است، چه در ایران زندگی کند، چه در کنگو و چه در آمریکا.

داده‌های آماری داخلی در مورد جمعیت زیر خط فقر چندان دقیق نیستند، اما همین آمارهای جسته‌گریخته نشان می‌دهند که در سال ۱۳۹۰، حدود ۱۷٫۸ درصد از جمعیت ایران زیر خط فقر مطلق (با تعریف بالا) زندگی می‌کرده‌اند. این نسبت تا سال ۱۳۹۶ تغییر قابل ‌وجهی نداشته و در اوج، در سال ۱۳۹۳ به حدود ۱۹٫۶ درصد رسیده بود.

در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۴٫۳ درصد و در سال ۱۳۹۸ حدود ۳۵٫۴ درصد از کل جمعیت ایران زیر «خط فقر مطلق» (یعنی با استانداردهایی معادل استانداردهای قاره آفریقا) زندگی می‌کرده‌اند. ( این داده‌ها با استفاده از آمارهای در دسترس تهیه شده‌اند که به راحتی در اینترنت قابل جست‌وجو هستند.)

وقتی «بنزها» سوژه خشونت و حسادت می‌شوند

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، دو خبر عجیب و کم‌سابقه در مورد وسعت فقر شهروندان ایرانی و نحوه واکنش آنها به شکاف طبقاتی عظیم در ایران رسانه‌ای شد: نخست، گروهی که گفته می‌شد ۱۰ نفر بوده‌اند و چندین دستگاه خودروی لوکس را در خیابان‌های شهرهایی مانند تهران به آتش کشیده بودند.

1400102214252399624520994

در هفته‌های اخیر، تعدادی خودروی به اصطلاح «لوکس» در خیابان‌های تهران به آتش کشیده شد./ عکس از خبرگزاری «تسنیم»

دوم هم فردی که در اتوبان، به سمت خودروهای به باورِ او «لوکس» و «گران‌قیمت» سنگ و بلوک سیمانی پرتاب می‌کرد و به این ترتیب حتی موجب مرگ یکی از رانندگان شده بود. در هر دو مورد، وقتی از دستگیرشدگان در مورد انگیزه رفتارشان پرسیده شده بود، آنها علت را (به شکلی مستقیم و تلویحی) «حسادت» عنوان کرده بودند: اینکه چرا کسانی باید ماشین‌های گران‌قیمت سوار شوند، اما ما هیچ‌گاه رنگ چنین خودروهایی را هم نبینیم.

فقر با ما چه خواهد کرد؟

اما فقری که امروز تجربه می‌کنیم نه فقط امروزِ ما که فردای ما را هم نابود خواهد کرد. اکنون سال‌ها است که بررسی‌های اقتصاددانان و جامعه‌شناسان، تاثیرات عجیب و غریب فقر بر انسان‌ها را هویدا کرده و این تاثیرات تکان‌دهنده هستند.

فقرا در طولانی‌مدت کوتاه‌قد می‌شوند. به همین دلیل، عجیب نیست که میانگین قد مردان در کشوری مانند «هلند» به حدود ۱۸۳ سانتی‌متر، در «ایران» به حدود ۱۷۵ سانتی‌متر و در کشوری مانند «یمن» به ۱۶۴ سانتی‌متر می‌رسد.

به عنوان نمونه، فقر موجب افزایش مصرف شیرینی (قند و شکر) در میان افراد می‌شود و احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را در آنها افزایش می‌دهد. از یک نظر، این حتی بدیهی به نظر می‌رسد: فقرا ناچارند انرژی و کالری مورد نیازشان را ارزان‌تر تهیه کنند و قند و شکر، ارزان‌تر از پروتئین و ویتامین است. (برای مشاهده برخی بررسی‌های علمی در این مورد، اینجا را ببینید.)

امروز فقیر و فردا و پس‌فردا هم فقیر

فقر دسترسی کودکان به آموزش را هم کاهش می‌دهد و کودکان فقیر، در آینده خانواده‌های فقیری تشکیل می‌دهند که به نوبه خود فرزندانی فقیر خواهند داشت. نام این پدیده «چرخه فقر» (Cycle of poverty) یا «تله فقر» (Poverty trap) است. (در مورد «تله فقر» این مطلب را در تجارت‌نیوز بخوانید.)

فقرا بیشتر طلاق می‌گیرند؛ بیشتر در معرض خشونت هستند و در محلاتی زندگی می‌کنند که احتمال بروز درگیری‌های منجر به جراحت‌هایِ شدید در آنها بالاتر است. برخی پژوهش‌های داخلی، حتی نشان می‌دهند که فقر در ایران «زنانه» شده است. به این ترتیب، مادرانی ممکن است بچه‌دار شوند که فقر را تجربه کرده‌اند و این فقر به فرزندان آنها هم منتقل خواهد شد. (اصل مقاله به زبان فارسی را در اینجا ببینید.)

3e9b0925 8129 493f bc37 bb20ca029e21

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که والدین فقیر، با قرار گرفتن در «تله فقر»، کودکان فقیری هم خواهند داشت.

اما این فهرستِ شوم را می‌توان همین‌طور ادامه داد: فقرا در طولانی‌مدت کوتاه‌قد می‌شوند. به همین دلیل، عجیب نیست که میانگین قد مردان در کشوری مانند «هلند» به حدود ۱۸۳ سانتی‌متر، در «ایران» به حدود ۱۷۵ سانتی‌متر و در کشوری مانند «یمن» به ۱۶۴ سانتی‌متر می‌رسد.

خودِ این اعداد، حاصل شاخصه‌های رفاه در دهه‌های گذشته در این کشورها بوده‌اند و وضعیت امروز، اعدادِ فردا را پدید می‌آورد. بنابراین، تعجب نکنید اگر میانگین قد ایرانی‌ها در یک دهه آینده، اندکی کاهش پیدا کند. (برای بررسی‌های علمی در این مورد، اینجا را ببینید. برای مشاهده داده‌ها هم روی این لینک کلیک کنید.)

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  قشر روستایی ایران همین الان حدود چند سانت کوتاه تر شدن

 • ناشناس

  امدن فقرو ریشکن کنن بعد چهل سال فکر کنم بدترم شده.اونم تو کشوری با این همه ثروت منابع؟چرا.

 • ناشناس

  چرا با وجود وضعیت فقر و تغذیه بسیار بد در بسیاری از مناطق آفریقا شاهد مینگین قدی نسبتا بالا در آن مناطق هستیم؟

 • ناشناس

  مردم صبوری داریم. مردم شرافتمندی داریم. مردمی داریم که با سیلی صورت شون رو سرخ میکنن . مردمی داریم که امیدوار روزایی بهتر هستن. زنده باد ایرانی.

  • فرشاد

   بشین تا اون روزا بیاد

 • ناشناس

  چه فایده وقتی مسئولین می بینند و می دانند و انکار می کنند.

 • ناشناس

  شرایط این مدلی و شما هم فقط یه جا بشین و فاز منفی بده.حالا چیکار کنیم مثلا! چه کاری از دستمون بر میاد اصلا!

 • ناشناس

  اینا مهم نیست مهم اینه که جمعیت بیشتر بشه

 • ناشناس

  کامنت ها رو که می خوندم همه انگار با این وضع کنار اومدن ..کسی نیست که فکر کنه حق مردم هست به این وضع اعتراض کنن

 • تارا

  از سال 1398، با ادامه روندها و رویه های معیوب و مخرب مربوط به معضلات اقتصادی و از همه چیز بدتر، با شرایط حاصل از کرونا، وضع بدتر هم شده و عده بیشتری به زیر خط فقر سقوط کرده اند.

 • کامبیز

  اصلاً منکر اونچه که در این مقاله نوشته شده، نیستم. اما این حکم کلی و قطعی نیست که حتماً ایرانی ها در آینده کوتاه تر بشن. برای نمونه، همین جدولی که لینکش رو گذاشتید، ببینید. کشورهای «از ما کم مشکل تر» یا «از ما مرفه تر» (در حال و آینده) توی همین لیست هست که میانگین قد زنان، مردان یا میانگین کلی قد مردم اون کشورها از ایران ما پایین تره. مردم کشور اروپایی پرتغال احتمالاً قبلاً هم رفاه بهتری داشتند و الان هم دارند؛ اما میانگین قد مردان پرتغالی رو ببینید. امارات و عربستان و چند کشور دیگر هم چنین وضعی دارند. ما در صد سال گذشته هم چندان از نظر تغذیه اوضاع خوبی نداشتیم.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز