کد مطلب: ۸۲۴۹۵۶

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تجمع اعتراضی حواله‌داران دناپلاس/ ایران خودرو مشتریانش را فریب داد؟

تجمع اعتراضی حواله‌داران دناپلاس/ ایران خودرو مشتریانش را فریب داد؟

ابتدای این هفته حواله‌داران دنا پلاس با کد 70723 در محوطه مرکز ملی رقابت دست به تجمع و اعتراض زدند. اما مشکل آن‌ها چیست؟ آیا ایران خودرو مشتریانش را فریب داده است؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، پس از ثبت‌نام متقاضیان مرحله اول فروش سامانه یکپارچه در اسفند ماه سال گذشته، شرکت ایران خودرو به انتشار برنامه پیش‌فروش محصولات خود اقدام کرد.

پس از گذشت یک ماه، یعنی در فروردین، شورای رقابت فهرست قیمت جدید برای فروش محصولات ایران خودرو و سایر شرکت‌های خودروسازی را اعلام کرد. طبق دستور این شورا، خودروی دنا پلاس با افزایش قیمت 42 درصدی مواجه شد و گویا این شرکت از تاریخ فوق، دنا پلاسی تحویل مشتریان نداده است.

محصولات ایران خودرو

بر اساس قیمت‌های فوق دنا پلاس ساده که 198 میلیون تومان به فروش می‌رسید، 281 میلیون تومان تعیین نرخ شده است.

اما قیمت فوق، همانطور که در جدول مشخص شده است، براساس دنا پلاس با کد 70317 ذکر شده است. این کد کلاس، آپشن‌هایی اعم از ترمزهای عقب دیسکی و رینگ‌های 15 اینچی آلومینیومی دارد. درحالی که کلاس 70323 به‌همراه رینگ‌های فولادی و ترمزهای عقب کاسه‌ای عرضه می‌شود.

با توجه به اینکه خودروهای آماده‌شده از سوی ایران خودرو برای تحویل، از کد کلاس 70323 بوده و از امکانات پایین‌تری نسبت به دنا پلاس‌های قبلی برخوردارند، شورای رقابت، در تاریخ 16 خرداد و براساس مصوبه 574 اعلام کرد که خودروهای تحویلی با آپشن‌های کمتر، باید حدود 43 میلیون تومان پایین‌تر از قیمت دنا پلاس قبلی فاکتور شوند.

شورای رقابت

در این مصوبه، صراحتاً اعلام شده که دناپلاس رینگ فولادی با اکسل کاسه‌ای، باید حدود 43 میلیون تومان پایین‌تر از نرخ اعلامی شورای رقابت در فروردین ماه به‌ فروش برسد. بنابراین دنا پلاس با کد کلاس 70323، باید با قیمت 237 میلیون و 500 هزار تومان برای خریداران فاکتور می‌شد.

اما با کمال تعجب و با ابتکار عملی که شرکت ایران خودرو به‌ خرج داده، طبق اعلام فهرست قیمت جدید از سوی این شرکت در تاریخ 21 خرداد (یعنی دقیقا 5 روز از گذشت مصوبه 574 شورای رقابت) قیمت دنا پلاس با کد کلاس 70323، به‌رقمی بالغ‌ بر 347 میلیون تومان رسیده است. قیمت فوق، اختلاف 110 میلیون تومانی با قیمت اعلامی مصوبه دارد که حس فریب‌خوردگی را به مشتریان داده است.

این موضوع باعث شد تا روز شنبه حواله‌داران دناپلاس در مقابل ساختمان مرکز ملی رقابت دست به تجمع اعتراض بزنند.

شفاف‌سازی ایران خودرو در مورد افزایش قیمت

شرکت ایران خودرو در تاریخ 25 خرداد ماه طی اطلاعیه‌ای که در وب‌سایت خبری خود ( ایکوپرس ) منتشر کرد، مدعی شد که تولید خودروی دناپلاس با کد 70317 از مهرماه 1401 متوقف شده. اما در فروردین ماه 1402 به‌ دلیل اعلام نهادهای ذی‌ربط و ضرورت افشای اطلاعات، شرکت مجبور به انتشار صورت‌های مالی شش ماهه نخست 1401 شده است.

بنابراین ایران خودرو مبنای قیمت‌گذاری دنا پلاس با کدکلاس 70323 را دناپلاس توربوشارژ با گیربکس 6سرعته دستی و کد کلاس 70410، قرار داده است. بر این اساس، به‌ دلیل تفاوت‌های خودروی مذکور با دناپلاس معمولی که اعم‌ از توربوشارژ، رینگ آلومینیومی، سانروف و اکسل عقب دیسکی است، 44 میلیون تومان از قیمت دنا پلاس توربوشارژ کم شده و قیمت نهایی این خودرو تقدیم مشتریان شده است.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز از روابط عمومی شرکت ایران خودرو منتج به پاسخ قاطع و قانع‌کننده‌ای نشد و تنها پاسخ‌ این مرکز توقف تولید دناپلاس با کد کلاس 70317 بود. یعنی شرکت نمی‌تواند خودرویی را که توقف تولید خورده، مبنای قیمت‌گذاری قرار دهد!

جوابیه حواله‌داران دناپلاس

پس از جلسه‌ای که نمایندگان حواله‌داران دناپلاس در ساختمان مرکز ملی رقابت داشتند، آن‌ها جوابیه‌ای برای شرکت ایران خودرو منتشر کردند که دارای چند بند زیر است:

- اساسا کدهای اعلامی شرکت در فروردین ماه ملاک شورای رقابت در قیمت‌گذاری است و خود شرکت نیز در اطلاعیه 21 فروردین اذعان به اینکه کد پایه در دنا پلاس معمولی باید 70317 باشد، کرده است، ولو تولید آن متوقف شده باشد.

- بافرض توقف تولید نیز این مسئله قابل پذیرش نیست. زیرا وجود خارجی شی مورد معامله هنگام معامله لزومی ندارد و صرف توصیف آن و وجود ذهنی آن کافی است؛ به‌عنوان مثال یک شخص در هنگام سفارش به یک خیاط، لباسی که تاکنون دوخته نشده است را توصیف می‌کند و از او می‌خواهد آن را برای او بدوزد یا اینکه خود خیاط توصیف می‌کند و اجازه دوخت آن را می‌گیرد. لذا توصیف اوصاف مورد معامله، در امکان انجام معامله کافیست و نیازی به‌وجود خارجی آن نیست.

- جالب این‌جاست که گویا تولید خودروی دنا پلاس توربو شارژ با کد 70408 نیز متوقف شده و خودروی دنا پلاس توربو شارژ کد 70409 جایگزین آن و عرضه شده بود. بنابراین این ادعا نیز می‌تواند محل خدشه قرار گیرد. چنانکه اکنون قرار است خودوری دنا پلاس توربو شارژ با کد 70410 در طرح اولویت بندی یکپارچه عرضه شود.

- ایران خودرو در حالی یک خودرو در کلاس بالاتر را ملاک قیمت‌گذاری قرار می‌دهد که هزینه امکاناتی نظیر امکانات ذیل را از آن کم نمی‌کند:

1- توربو شارژ نبودن موتور.

2- دیسکی نبودن ترمز عقب.

3- 16 اینچ نبودن رینگ و لاستیک.

4- آلومینومی نبودن رینگ.

5- سانروف نداشتن

6- نداشتن 4 کیسه هوا.

حذف سود مشارکت به‌رغم ذکر در قرارداد!

شرکت ایران خودرو در دومین پیش‌فروش محصولات خود از طریق سامانه یکپارچه، در اردیبهشت ماه 1402، سودی معادل 12 درصد برای قراردادهای خود درنظر گرفته بود.

فروش اردیبهشت

ezgif.com gif maker 1 16

طبق ادعای خریداران، تاکنون سودی برای آن‌ها محاسبه نشده است. البته باید توجه داشت این احتمال می‌رود که وب‌سایت فروش این شرکت به‌روز نبوده و هنگام دریافت دعوت‌نامه جهت تکمیل وجه، این میزان از سود مشارکت، لحاظ شود.

قیمت دنا پلاس اصلاح می‌شود

طبق آخرین اخباری که در مورد افزایش قیمت دنا پلاس منتشر شده است؛ مدیرکل روابط عمومی شورای رقابت به ایسنا گفته است که در جلسه کارگروه خودرو، مقرر شد قیمت دنا پلاس براساس مصوبات شورای رقابت اعمال شود. ایران خودرو به‌زودی اطلاعیه اصلاحی خود را صادر و مشتریان را از جزئیات شرایط آگاه می‌کند.

بنابراین باید منتظر روزهای آینده ماند و دید که شورای رقابت اقدام لازم جهت اصلاح قیمت محصولات ایران خودرو را انجام خواهد داد یا خیر؟

برای مطالعه بیشتر صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز را دنبال کنید. همچنین برای اطلاع از آخرین شرایط و جزئیات فروش خودروهای داخلی و مونتاژی می‌توانید به صفحه طرح های فروش خودرو مراجعه کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • رضا

  من موندم چرا قیمت دنا با ساینا باید برابر باشه. یا ساینا بالاس یا دنا پایینه

 • یوسف

  واقعا جای بسی تاسف هست که این ملت هنوز در خواب جهالت بسر می‌برند دنا ملاس لگن چقدر آرش داره که اینجور با تحقیر برای بدست آوردنش التماس کنید آیا میدانید این سیاست های حاکمان فقط و فقط تشنه نگه داشتن شما متقاضیان است این ارابه های مرگ ارزش اینجور دریافت کردن را دارد شما مردم هرچی سرتان بیارن حقتان است ماشین بنز آلمان یا تویوتا ژاپن اگر بود آره ولی این حلب پاره ها ارزشی دارن؟…؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس

  اگر قراره قیمت جدید دنا پلاس معمولی بازنگری بشه پس زود اعلام کنید ماشین نوبت زدید تحویل ۴۰۳ شما که عرضه این تعدادتولیدوتحویل ندارید چراپیشفروش کردید فقط بلدیدجیب ملتو خالی کنید روزهای اول مثل بورس خوب تبلیغ میکردیدبورس هم شماازبین بردیدخودروسازها

 • ناشناس

  سلام وخسته نباشید خدمت عوامل تجارت نیوز
  لطفا امروز قرار بود امروز سه شنبه شورای رقابت با برگزاری جلسه ای تکلیف قیمت دنا پلاس ساده را مشخص کند و ایرانخودرو قیمت را اصلاح کند پیگیری بفرمایید ، هنوز هیچ خبری نیست

 • بی نام

  خودم خونه وماشین دارم امیدوارم قیمت ماشین خیلی خیلی پایین بیاد.خونه طلا همه چی بیادپایین همه خونه داروماشین داربشن.امیدوارم ماهای که دنا۱۴۰۳نوبتمون هست بهمون بدن 😁کارهای ایناسروته نداره که

 • ناشناس

  میشه از ایران خودرو بپرسید که چرا تارا دستی را با تاخیر دارن به مردم میدن . انصاف که بعد از یک سال خودرو را هنوز به مشتری تحویل ندادن

 • ناشناس

  ایول

 • ناشناس

  چرا قبمت مصوب اعلام نمیکنن تکلیفمون مشخص بشه..مدیرمحترم سایت خبرگذاری لطفا پیگیری کنید..چراکسی جوابگو نیس دبوونه شدیم دیگه بس سایت چک کردیم

 • ناشناس

  اینم از شورای رقابت که مثلا قرار بود قیمت اصلاح کنن دارن همون 350ت میفروشن
  بجای اینکه قیمت اصلی درست کنن و بابت کسر اپشناش 47ت قرار بود کم بشه.یعنی 281ت _ 47ت = حدود 240ت میشه که مالیات بیاد روش بازم زیر 300ت میشه. این چجور عدالتیه؟این همم پوله مارو نگه داشتن عذابو استرسش بکنار.

 • ناشناس

  سلام. آقا یه نکته ی جالب.
  طرح یکپارچه دناپلاس معمولی مرحله اول از همه ۱۳۳ میلیون و سیصد گرفتن. مرحله دوم دعوتنامه آمد ۲۴۰ تومن‌ بعد مردم اعتراض کردن دعوتنامه اصلاح شد به ۲۰۸ تومن یعنی کلا ماشین ۳۴۲ تومن میفته ,و همه هم همین مبلغ ماشینشون اومده. ایران خودرو پیام داد که اگر کسی ۲۴۰ واریز کرده مابه التفاوت برگشت میدن. الان آمدن به جای ۳۱ میلیون و هفتصد ۲۷ تومن برگشت دادن. یعنی به این افراد جای ۳۴۲ تومن ماشین رو ۳۴۷ تحویل دادن و پنج تومن این وسط گم شده. ماشین ها یکی. طرح ثبت نام یکی آپشن ها یکی تحویل هر دو گروه هم تیر.حتی اونایی که ۲۴۰ واریز کردن زودتر گرفتن ماشینو.
  چون پول دستشون بوده بیشتر حساب کردن.