خبر مهم:

کد مطلب: ۸۶۱۵۰۸

سالانه ۵۰۰ هزار خودروی فرسوده باید از رده خارج شود

سالانه 500 هزار خودروی فرسوده باید از رده خارج شود

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس لایحه برنامه هفتم سالانه ۵۰۰ هزار خودروی فرسوده باید از رده خارج شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت خودروهای فرسوده در کشور گفت: بر اساس آمارها از 38 میلیون وسیله نقلیه کشور حدود 17 میلیون معادل 45 درصد فرسوده است.

وی افزود: همچنین از 12 میلیون موتور سیکلت در حال حرکت 11 میلیون آن فرسوده است. در حوزه ناوگان عمومی کشور نیز 80 درصد خودروهای این ناوگان فرسوده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: همه این آمارها در کنار آلایندگی بالا و مصرف سوخت وحشتناک خودروی فرسوده و تلفات تصادفات رانندگی که ناشی از تردد خودروهای فرسوده است حکایت از ضرورت ورود جدی به جایگزینی خودروهای فرسوده است.

رفیعی با اشاره به قوانین هوای پاک و ساماندهی صنعت خودرو گفت: قانون‌گذار تدابیر مناسبی برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده دیده است که لازم است متولیان در این خصوص با اجرای دقیق قانون مشکلات این حوزه را رفع کنند.

وی در خصوص اسقاط خودروهای فرسوده تاکید کرد: باید خودروها و موتورسیکلت‌هایی اسقاط شوند که امکان تردد داشته باشند وگرنه اسقاط خودروهای متروکه قطعا نمی‌تواند اهداف قانون هوای پاک را محقق کند که در زمینه انتظار داریم متولیان تدابیر لازم را بیاندیشند.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با تاکید بر این که حق داشتن هوای پاک و خودرو ایمن از حقوق اصلی و مطالبات شهروندان است گفت: با تصویب مجلس ورود خودروهای دست دوم به کشور علاوه بر خودروهای نو مجاز شده است که امیدواریم با اجرای این قانون شاهد جایگزینی خودروهای فرسوده با خودروهای نسل جدید و متعاقب آن کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت در کشور باشیم.

رفیعی از حمایت فراکسیون محیط زیست مجلس از خودروهای برقی و هیبریدی خبر داد و گفت: امیدواریم با تدابیر دولت و ایجاد تسهیلات اولویت واردات به این خودروها اختصاص یابد. در عین حال خودروسازان داخلی به خصوص خودروسازان تجاری کشور نیز باید به سمت تولید این دسته از خودروها بروند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس تصریح کرد: باید در کلانشهرها خودروهای عمومی و موتورسیکلت‌های خدمات‌رسان هرچه سریعتر برقی شوند.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.