کد مطلب: ۸۷۱۶۴۹

ارز واردات خودرو را صادرات خشکبار و قیر تامین می کند!

ارز واردات خودرو را صادرات خشکبار و قیر تامین می کند!

معاون وزیر صمت مدعی شد که ارز لازم برای واردات خودرو از طریق صادرات خشکبار و قیر تامین می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، «مهدی ضیغمی» پیرامون روند تامین ارز اتومبیل‌های وارداتی و همچنین اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس در استفاده از ارز صادراتی محصولات کشاورزی برای این کار گفت: در حال حاضر در مورد تخصیص ارز برای این خودرو‌ها با مشکلی مواجه نیستیم و از وضعیت خوبی برخوردار هستیم، اما اخیراً نکته‌ای توسط یکی از نمایندگان مجلس پیرامون استفاده از ارز صادراتی محصولات کشاورزی مطرح شد، که نیازی به بیان آن نبود، زیرا همین حال هم از ارز سایر کالا‌ها مصون به ارز صادرات غیر برای این کار استفاده می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: صادرات غیر شامل کالا‌هایی می‌شود که فولادی، فلزات رنگین و محصولات پتروشیمی نباشند؛ عملا با صرف نظر از این سه گروه کالایی، شرکت‌های واردکننده خودرو می‌توانند ارز مورد نیاز خود برای واردات اتومبیل را از طریق ارز صادراتی دیگر کالا‌ها تامین کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر برخی شرکت‌ها با خریداری ارز صادراتی محصولاتی مثل قیر و یا خشکبار توانسته‌اند خودرو خود را وارد کشور کنند. با توجه به دستور معاون اول رئیس جمهور برای تخصیص یک میلیارد یورو که در مصوبه هیئت وزیران هم آمده، این نیاز احساس می‌شود که بانک مرکزی می‌بایست روند اعطای مجوز برای تخصیص ارز را قدری تسریع کند.

ضیغمی همچنین در پاسخ به سوالی درباره زمان تصویب آیین‌نامه واردات خودرو دست دوم هم گفت: تدوین آیین‌نامه واردات این نوع اتومبیل‌ها از پیچیدگی بیشتری در مقایسه با خودرو‌های نو برخوردار است؛لذا، همین مسئله زمان‌بر شدن این آیین نامه شد. انتظار می‌رود که در آینده نزدیک آیین نامه واردات خودرو‌های کارکرده به زودی تصویب و ابلاغ شود.

منبع: بازار نیوز

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر