حجم ویدیو: ۱۸.۱۴M مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۲:۳۳ دانلود ویدیو

کیانوش گودرزی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفت‌وگو با «تجارت‌نیوز» بررسی کرد:

تاثیر قیمت دلار بر بازار مسکن/ آرامش دلار و رشد تولید، دو بال ثبات قیمت مسکن

مینا علیزاده مینا علیزاده

بازار مسکن نیز مانند هر بازار مالی و سرمایه‌ای دیگری در ایران، از قیمت دلار و نوسانات آن تاثیری مستقیم می‌پذیرد. بر این اساس، اگر قیمت دلار سال ۱۴۰۳ روند باثباتی را طی کند، بازار مسکن چه افقی خواهد داشت؟ رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در این باره به «تجارت‌نیوز» گفت: «اگر در سال آینده ثبات قیمت وجود داشته باشد و از سوی دیگر تولید مسکن هم انجام بگیرد، شاهد ثبات قیمت مسکن خواهیم بود.»

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار به‌طور سنتی تاثیر مستقیمی بر دیگر بازارها دارد و بازار مسکن نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته تاثیر قیمت دلار بر مسکن کمی کندتر از بازارهایی مانند طلا و سکه است و بنابراین نمی‌توان انتظار داشت این رابطه در کوتاه‌مدت تاثیر خود را بر بازار آشکار کند.

کیانوش گودرزی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در مورد تاثیر قیمت دلار بر بازار مسکن در سال 1403 به «تجارت‌نیوز» گفت: «قیمت دلار و مسکن ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارد. هنگامی که در بهمن و اسفندماه قیمت دلار از 50 هزار تومان به 60 هزار تومان رسید، ما می‌‌گفتیم مالکانی هستند که می‌خواهند خانه‌های خود را بفروشند، اما از آنجا که خریداری وجود ندارد قیمت خود را با نرخی پایین‌تر از عرف به فروش می‌رسانند، بنابراین قیمت‌ها نیز به همین نسبت افزایش پیدا خواهد کرد.»

وی افزود: «اگر در سال جدید ثبات قیمت وجود داشته باشد و از سوی دیگر تولید مسکن هم انجام بگیرد، شاهد ثبات قیمت مسکن خواهیم بود.»

این بخش از گفت‌وگوی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در ویدئوی همین گزارش قابل مشاهده است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • حسن جانباز

    خدا لعنت کنه باعث بانی این دلار و بازار آشفته رو آدم میره برینه میگن دلار رفته بالا آخه ریدن چیکار به دلار داره