تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بدبینی مردم به وعده جدید مذاکراتی/ بازار ارز به سرنوشت بورس دچار می‌شود؟

بدبینی مردم به وعده جدید مذاکراتی/ بازار ارز به سرنوشت بورس دچار می‌شود؟

با این که بازار ارز به اولین سخنان صریح رئیس‌جمهور درباره مذاکرات وین و رفع تحریم‌ها واکنشی هر چند موقتی اما مثبت نشان داده بود، گروهی از مردم همچنان به این دست وعده‌ها بدبینند. حتی برخی از آن‌ها این سخنان را به تله‌ای شبیه بورس سال گذشته تشبیه می‌کنند که دولت به دنبال سودجویی از آن است.

به گزارش تجارت‌نیوز، چند روز پیش ابراهیم رئیسی در گفتگوی زنده تلویزیونی موضع رسمی دولتش درباره مذاکره را عنوان کرد. او با بیان این که خواهان رفع تحریم‌هاست، حتی به تولیدکنندگان گفت «تولید را افزایش دهید چون زمینه صادرات دارد مهیا می‌شود».

گرچه او این را در حالی عنوان کرد که تنها چند روز پیش از آن، وزیر امور خارجه‌اش اظهاراتی متضادی با او داشت، اما بازار ارز بلافاصله واکنش نشان داد.

صبح روز بعد از اظهارت رئیس‌جمهور نرخ دلار برای ساعاتی حتی تا کانال ۲۶ هزار تومانی هم عقب رفت. با این حال برخی همچنان به این دست وعده‌ها خوشبین نیستند و علت‌های متفاوتی را هم برای عدم اعتماد به سخنان رئیس دولت مطرح می‌کنند.

«کیسه بانک مرکزی خالیه»

در ادامه تعدادی از این دست نظرات را می‌خوانید:

« قیمت‌ ارز مثل سر پیکان، جلو میره ولی عقب نمیاد. این تجربه چندین ساله ماست»

«بازیشونه. مثل بورس. این دفعه برعکس می‌خوان دلار رو از مردم بگیرن. هرچند من با دلال بازی مخالفم و از خدامه وضع مملکت روبراه بشه ولی اعتمادی هم به حرف‌های دولت نیست»

« هر چی دلار برای فروش عرضه بشه خریداران قدرتمند هستن که می‌خرند و باز فشار روی دولت ومردم هست. باید ارزش پول ایران بره بالا اونم با تولید ورفع موانع تولید. مردم وقتی بخاطر ثبت یک برند کل کسب وکارشون متوقف میشه وسرمایه حالت فرسایشی پیدا میکنه، تولید ضعیف میشه، کارگر بیکار میشه وتولید کننده مایوس. بدتر اینکه پول ایران بی ارزش وروز به روز دلار وارز قدرتمند میشه‌. چرا باید تولید کننده بخاطر ثبت علامت ویا اختراع ویا طرح صنعتی خود سال‌ها تو پله های دستگاهای دی ربط رفت وآمد کنه؟ که وضع ارزش پول ملی این باشه؟»

«کیسه بانک مرکزی خالیه. صادرات نفت در حد صفره. صادرات کالای دیگه هم وجود ندارد چون عملا تولید از بین رفته. پس نتیجه می‌گیریم دلار تا چند ماه دیگه به بالاتر از ۳۵ هزار میرسه. مردم بچه کوچیک نیستند که با شکلات گول بخورند. برو این دام بر مرغی دگر نه»

«برجام هیچ نتیجه ای به دنبال نداره. مگه امریکا خله با این اقتصاد پوکیده ایران بخواد امتیاز بده؟!»

« اونایی که میگن ارز ارزون نمیشه بر اساس واقعیت‌های اقتصادی میگن. حالا بشین و نگاه کن. تا آخر سال اگر ۳۰ تا ۴۰ درصد دیگه کالا و بعدش خدمات گرون بشه من تعجب نمی کنم. دلال هم نیستم»

« وقتی با یک کلام آمریکا دلار پنج هزار تومان گرون میشه هیچ اعتباری به این حرف‌ها وسیکل گرونی دلار نیست»

« حالا کو تا مذاکرات؟ حالا کو تا توافق؟ اگه هم شروع بشه داستان زیادی درپیش رو هست تا اسم مذاکراتو میارن انگار دلارها رو از امریکا سرازیر ایران کردند. نه عزیزان این خبرها نیست»

« عین حقوقی‌های بورس که از مردم نوسان تپل می‌گیرن، اینام با خریدارای دلار این کارو می کنن و ماه دیگه روز از نو روزگار از نو. خزانه خالیه باید یجوری پرش کنن دیگه»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند