پرداخت و دریافت پول در شعب بانکی ممنوع شد / اسکناس نو توزیع نمی‌شود

پرداخت و دریافت پول در شعب بانکی ممنوع شد / اسکناس نو توزیع نمی‌شود

بانک مرکزی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، بخشنامه‌ای مبنی بر ممنوعیت پرداخت و دریافت پول و توزیع اسکناس نو در شعب بانکی صادر کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی در بخشنامه ای مهم به نظام بانکی ابلاغ کرد: در روزهای پایانی سال اسکناس نو، توزیع نمی‌شود. ضمن آنکه دریافت و پرداخت وجه نقد در بانک‌ها محدود شده است.

بانک مرکزی به بانک‌ها دستور داده است که همچنین تعدادی از دستگاه های خودپرداز فقط برای خدمات الکترونیکی اختصاص یابد ضمن آنکه این دستگاه ها نیز ضدعفونی شوند.

در این بخشنامه آمده است: واحدهای روابط عمومی بانک‌ها موظف هستند مخاطرات ناشی از مبادله ی وجوه نقد را در احتمال ابتلا به بیماری کویید19 ، به مشتریان خود از طرق مختلف مانند اطلاعات داخل شعب، فایل های صوتی و تصویری و نیز بهره برداری از امکانات رسانه ملی، مطبوعات و فضای مجازی اطلاع رسانی نمایند.

همه ساله به مناسبت ایام نوروز و سنت استفاده از اسکناس بعنوان عیدی در بین خانوارهای ایرانی، بانک ها اقدام به توزیع اسکناس نو در بین عموم مردم می نمایند که باتوجه به شرایط حال حاضر و با هدف جلوگیری از انتقال بیماری، در تجمعات ایجاد شده برای دریافت اسکناس نو و همچنین خطر گسترش بیماری از طریق رد و بدل شدن اسکناس بین افراد خانواده، دوستان و آشنایان، توزیع اسکناس نو در روزهای پایانی سال به هر نحو در شعب و خزانه بانک ها ممنوع بوده و لازم است این موضوع از طرق مقتضی به عموم مردم اطلاع رسانی شود.

شعب بانک ها می بایست از دریافت و پرداخت هر گونه وجه نقد اعم از اسکناس، ایران چک و مسکوک اجتناب نموده و چنانچه ضرورتی به دریافت وجوه از مشتریان وجود داشت با رعایت کامل اصول تاکید شده بهداشتی اقدام گردد.

انتقال وجوه دریافتی به خزانه بانک ها باید با رعایت تمام جوانب احتیاطی صورت گیرد و از دوبار شمار کردن آن توسط کارکنان خزانه ها جدا خودداری شود.

کارکنان تمام بانک ها باید نسبت به راهنمایی و ارائه ابزارهای جایگزین وجه نقد به مشتریان خود در شعب اهتمام ویژه ای داشته و واحدهای ذیربط نیز مکلف هستند تمام شرایط و امکانات لازم را برای این منظور در شعب مهیا نمایند.

بانک ها موظف هستند، تعداد مشخصی از دستگاه های خودپرداز خود را به صورت غیرنقد و فقط برای ارائه خدمات بانکداری الکترونیک اعم از کارت به کارت، دریافت موجودی، پرداخت قبوض و … تنظیم نمایند. تعداد و محل استقرار دستگاه های مذکور می بایست به نحو مقتضی اطلاع رسانی شود.

به منظور جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از طریق تماس فرد با صفحه کلید، دریچه دریافت پول و … مقتضی است تمام دستگاه های خودپرداز به ویژه آنهایی که عملیات پرداخت وجه نقد را انجام میدهند توسط عوامل پول گذاری و نگه داری در فواصل زمانی مشخص ضدعفونی شود.

به منظور اطمینان از ارائه مطلوب خدمات بانکداری الکترونیک مقتضی است واحدهای انفورماتیک بانک ها به صورت 24 ساعته وضعیت سامانه های پرداخت الکترونیک خود را رصد و در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات احتمالی اقدام نمایند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند