بهترین راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی

بهترین راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی

وجود و اهمیت آب در زندگی امروزه نیازی بسیار آشکار است که در همه جای دنیا مورد استفاده‌های بسیاری قرار می‌گیرد. از خانه‌ها گرفته تا صنایع بزرگ همه و همه می‌دانیم که وجود آن در ابتدا باعث ادامه حیات و سپس رشد، پیشرفت و آسایش را به همراه خواهد داشت.

در ادامه سعی شده به زبان ساده اطلاعات کاربران در خصوص پمپ‌های خانگی تا حد عمومی بالا برده شود تا بتوان بهترین پمپ آب خانگی را انتخاب کرد.

خوب است بدانید در مجموعه بزرگ هایپر صنعت فامکو تمامی کالاهای صنعتی بخصوص تنوعی بی نظیر از نمونه‌های پمپ خانگی در یکجا به نمایش گذاشته شده است تا با دانش خود و خیالی آسوده و با استفاده از مشاوره‌های کارشناسان کالای مورد نظر خود را تهیه کنید.

پمپ آب خانگی نوعی از پمپ‌های کوچک است که به اصطلاح مینی پمپ هم نامیده می‌شود. به دلیل ظاهر کوچک و جمع و جور بودن و مقرون به صرفه بودن آنها از این پمپ‌ها در آبیاری زمین‌های کشاورزی، تامین آب ساختمان‌های مسکونی و آپارتمان‌ها استفاده می‌شود.


انواع مختلفی از پمپ آب تحت فشار برای افزایش شدت جریان آب در خانه‌‌ها و ساختمان‌ها وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره شده است:

  • پمپ آب نیم اسب خانگی محیطی و بشقابی
  •  پمپ آب یک اسب خانگی محیطی و بشقابی
  •  پمپ آب 2 اسب خانگی محیطی و بشقابی
  • پمپ آب 1 اسب خانگی جتی
  • پمپ آب 2اسب خانگی دو پروانه
  • پمپ آب 1.5 اسب خانگی دو پروانه

عوامل موثر برای انتخاب پمپ آب خانگی

برای انتخاب یک پمپ مناسب باید به متراژ ساختمان، تعداد طبقات، میزان مصرف آب و تعداد شیرهای موجود توجه داشت.
به عنوان مثال یک پمپ آب نیم اسب برای یک ساختمان 1 طبقه به متراژ 150 متر و یک پمپ آب 1 اسب بشقابی برای یکی ساختمان سه طبقه تک واحد به متراژ 75 متر کافی است.

همچنین از پمپ‌های آب 1.5 و 2 اسب دو پروانه در ساختمان های 4 طبقه (8 تا 10 واحد) استفاده می‌شود.

نکات مهم در انتخاب پمپ آب خانگی

در هنگام انتخاب پمپ آب خانگی انتخاب معروف ترین برند به معنای مناسب ترین پمپ یست، جهت انتخاب یک پمپ مناسب باید به نکات زیر توجه کرد:

1- تکفاز یا سه فاز بودن پمپ
ولتاژ پمپ‌های آب خانگی به دو صورت تکفاز و سه فاز است که پمپ‌های آب سه فاز نسبت به تکفاز دارای مصرف برق پایین‌تری هستند و در مقابل نوسانات برق هم مقاومت بیشتری را دارند.

2- توجه به میزان هد و دبی
حتماً باید به این مسأله توجه کرد که یک ساختمان مسکونی دارای چند واحد، چه ارتفاع، متراژ و میزان مصرفی دارد که پمپ کوچک یا بیشتر از ظرفیت ساختمان انتخاب نشود.

3- خدمات پس از فروش
خدمات مناسب و وجود قطعات یدکی در انتخاب یک پمپ خانگی از نکات مهم هستند.

بایدها و نباید های استفاده از پمپ آب خانگی:

• پمپ‌ها را قبل از استفاده بررسی کنید تا مطمئن شوید قبل از نصب آسیب دیدگی نداشته باشد.
• اطلاعات مربوط به نصب و راه اندازی را مطالعه کنید.
• اندازه مخزن تحت فشار متناسب با توان پمپ و مصرف ساختمان باشد، پمپ را با کابل برق ولتاژ پایین نصب نکنید.
• پمپ را در معرض آسیب‌های محیطی اعم از یخ زدگی و گرد و غبار بیش از حد قرار ندهید.
• از پمپ‌های خانگی جهت پمپاژ سیالات قابل اشتعال استفاده نکنید.
• اجازه ندهید پمپ بدون آب کار کند زیرا سریعاً آسیب دیده و آب بندی بین الکتروموتور و پروانه‌ها از بین رفته و باعث سوختگی می‌شود.

برای تهیه پمپ آب خانگی خود می‌توانید به بزرگترین عرضه کننده این نوع پمپ‌ها در انواع و برندهای مختلف در هایپر صنعت فامکو مراجعه و از مشاوره مهندسان پر تجربه این مرکز بزرگ و تخصصی بهره مند شوید.

همچنین فامکو دارای تخصصی ترین مرکز نصب و تعمیر پمپ آب و دیگر کالاهای صنعتی است تا سهم بزرگی در کاهش دغدغه‌های استفاده کنندگان در انتخاب و خدمات مربوطه داشته باشد.

نحوه نصب پمپ آب خانگی به صورت استفاده از ست کنترل یا منبع تحت فشارامکان پذیر است که در ادامه بررسی مختصری در هر دو مورد آمده است.

استفاده از ست کنترل

در این نوع نصب با استفاده از یک اتومات که ست کنترل نامیده می‌‌شود در قسمت خروجی پمپ آب خانگی نصب می‌شود. ست کنترل باعث می‌شود پس از بازکردن شیرآب، پمپ مربوطه روشن شده و پس از بستن شیر آب، پمپ خاموش شود.
از مزایای این نوع نصب استفاده از فضای کمتر و همین طور هزینه کمتر است واز معایب آن هم می‌توان به بالا رفتن کارکرد پمپ به علت خاموش و روشن شدن‌های مکرر اشاره کرد.

استفاده از منبع تحت فشار

دراین روش با استفاده از منبع تحت فشار که در ظرفیت های 3 تا 8 لیتری است، اقدام به نصب پمپ می‌شود.

از مزایای این نوع نصب می‌توان به کارکرد پمپ حتی در فشارهای کم آب شهری، کارکرد کمتر پمپ به علت استفاده از میزان آب ذخیره شده در منبع تحت فشار و تنظیم مطلوب‌تر میزان فشار لوله‌های ساختمان نام برد.

از معایب این نوع نصب هم می‌توان به نیاز فضا و هزینه بیشتر و عدم وجود سنسور و خشک کارکردن احتمالی پمپ آب اشاره کرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند