موضوعات داغ:
دژپسند:

بورس می‌تواند تکیه گاه تامین مالی بخش خصوصی شود

بورس می‌تواند تکیه گاه تامین مالی بخش خصوصی شود

وزیر اقتصاد با بیان اینکه بازار ارز به عنوان بازاری با ریسک بالا تلقی می‌شود، گفت: امروز شرایط بورس به گونه‌ای است که می‌تواند به عنوان یک تکیه گاه برای تامین مالی برای بخش خصوص مطرح شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرهاد دژپسند امروز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره وضعیت بازار بورس، گفت: یکی از دست آوردهای دولت در یک سال اخیر عمق بازار سرمایه است. حجم نقدینگی در اقتصاد بالا است و یکی از راه‌های هدایت نقدینگی به سمت بازارهای صحیح، تقویت و توسعه بازار سرمایه به سمت بورس است.

وی با بیان اینکه این سیاست موفق بوده است، افزود: امروز شرایط بورس به گونه‌ای است که می‌تواند به عنوان یک تکیه گاه برای تامین مالی برای بخش خصوص مطرح شود.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با اشاره به اینکه بازار بورس در هدایت نقدینگی و کمک به رفع مشکل نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی نقش موثری دارد، اظهار کرد: دولت و بانک‌ها هم با واگذاری دارایی‌های خود این زمینه را فراهم می‌کنند که فعالیت بورسی از تنوع برخوردار باشد.

دژپسند تصریح کرد: معتقدم اگر بازار بورس، پایداری خود را حفظ کند کم کم بازارهای پرریسک و اختلال‌زا جمع می‌شود زیرا صاحبان نقدینگی ترجیح می‌دهند وارد بازار بورس شوند، بازار ارز، بازاری با ریسک بالا است. البته الان ثبات پیدا کرده است.

تحقق درآمدهای مالیاتی تا پایان سال

دژپسند با بیان اینکه افزایش قابل توجه درآمدهای مالیاتی و رعایت حال بنگاه‌های اقتصادی از جمله مسایلی است که باید امسال مورد توجه قرار بگیرند، افزود: بنگاه‌های اقتصادی در شرایطی قرار دارند که چنانچه خیلی به آنها فشار وارد شود، ممکن است با مشکل روبرو شوند.

وی معتقد است که رشد اقتصادی در سال گذشته با شرایط قابل قبولی همراه نبود، امسال باید رعایت کرد تا اهرم قرار دادن مالیات ، مزاحمتی برای درآمدهای دولتی و بخش خصوصی ایجاد نکند.

وزیر اموراقتصادی و دارایی ضمن تاکید بر اینکه درآمدهای مالیاتی در پنج ماه نخست امسال بالغ بر سه درصد رشد داشته است، گفت: اکنون تلاش می شود تا افرادی که به دنبال فرار از پرداخت مالیات هستند، حقوق قانونی از آنها اخذ شود و در این زمینه عملکرد موفقی داشته ایم.

دژپسند در پاسخی به سوالی مبنی بر علت توقف رمزهای یکبار مصرف بانک‌ها گفت: اجرای این اقدام متوقف نشده و به تازگی بانک مرکزی توصیه بر اجرای این اقدام داشته و سیاست در اوایل کار به گونه‌ای تغییر کرده که ترغیبی انجام شود.

اتصال پزشکان به سامانه جامع مالیاتی

دژپسند درارتباط با اتصال پزشکان به سامانه جامع مالیاتی گفت: پزشکان اقشار فرهیخته جامعه محسوب می شوند و نسبت به ضرورت تامین مالی دولت برای اداره جامعه آگاهی دارند و در صورت ایجاد شرایط لازم اختلاف روش‌های موجود در کار برطرف می شود و قانون برای همه اقشار اجرا خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره موضوع مالیات گریزی هم توضیح داد: اکنون از میزان مالیات گریزی کاسته شده و اعداد مختلفی در این رابطه اعلام شده از ۱۰۰ تا ۳۰ الی ۴۰ هزار میلیارد تومان، اما با تغییر میزان احتساب جریمه و دوره زمانی اعداد متفاوت می‌شود، احتمال دارد که عدد صحیح، رقم ۳۰ هزار میلیارد تومان باشد.

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند