امید به اصلاحات بورس را 3هزار واحد بزرگ کرد – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز:

امید به اصلاحات بورس را 3هزار واحد بزرگ کرد

بورس10 1

در سومین روز هفته جاری شاخص بورس حدود سه هزار واحد (بیش از دو هزار و 700 واحد) رشد پیدا کرد. علت این افزایش چیست و صعودی شدن روند بازار سرمایه ریشه در چه مسائلی دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز 29 مردادماه 1397، ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به 7275 میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش 2718 واحد در رقم 137073 جای گرفت.

همچنین ارزش معاملات فرابورس به 4648 میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش 18 واحد در رقم 1555 جای گرفت. در معاملات امروز بازار سرمایه به ترتیب نمادهای «فولاد، فملی، فارس، کگل، فخوز » بیشترین نقش را در مثبت کردن شاخص کل داشته‌اند و از سوی دیگر معاملات منفی همراه و فخاس تا حدی از رشد بیشتر شاخص کل بورس جلوگیری کرد.

به گفته کارشناسان بازار سرمایه؛ به دستور شورای عالی بورس عرضه‌ محصولات مختلف همچون فولاد و پتروشیمی در بورس کالا متوقف شده است که این تصمیم به دلیل مغایرت دستورالعمل اخیر وزارت صنعت با عرضه کالا برمبنای نرخ آزاد ارز گرفته شده و تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.

در این راستا علی اسلامی بیدگلی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است که توقف عرضه‌ محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس کالا باعث اطمینان سرمایه‌گذاران به افزایش ارزش سهام شرکت‌های فولادی و پتروشیمی در آینده شده است، چرا که با آزادسازی قیمت‌ها در بورس کالا میزان درآمد بنگاه‌ها و به دنبال آن ارزش سهام شرکت‌ها بیشتر خواهد شد.

احسان مرادی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره علت رشد بیش از دو هزار واحدی شاخص کل بورس در معاملات امروز، گفت: شرکت‌های فولادی و پتروشیمی مجبور شدند با نرخ دلار دولتی چهار هزار و 200 تومانی محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند که رانت این موضوع نصیب دلالان فعال در این بخش شده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در حال حاضر عرضه محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس کالا متوقف و مقرر شده است که شیوه قیمت‌گذاری محصولات در بورس کالا اصلاح شود. به طور حتم با آزادسازی قیمت‌ها در بورس کالا ارزش سهام شرکت‌های فولادی و پتروشیمی افزایش پیدا خواهد کرد.

 

نظرات