چشم‌انداز هفتگی بورس

بوی بهبود بورس

اکثر اعضای چشم‌انداز بورس «تجارت‌نیوز» هفته جاری را هفته‌ای مثبت برای معاملات بورس پیش‌بینی کرده‌اند.

بوی بهبود بورس

پانیذ نوربخش: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

نظرسنجی «تجارت‌نیوز» از چهره‌های شناخته شده، فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه نشان از بازاری رو به رشد در هفته جاری دارد.
گروه‌هایی که اکثر بزرگان تحلیل بنیادی، تکنیکالی و اقتصادی کشور در مورد روند مثبت آن‌ها در هفته پیش رو اتفاق نظر دارند فلزات اساسی، پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها و کانه‌های فلزی هستند.

به گزارش «تجارت‌نیوز» با رشد هزار واحدی شاخص کل بورس در ۲ روز انتهایی هفته پیش‌، شدت یافتن حجم و ارزش معاملات راهی به صعود و پشت سر گذاشتن قله تاریخی شاخص نمانده است.

با پایان یافتن معاملات در روز انتهایی هفته پیش، شاخص کل بورس در سطح ۸۹ هزار و ۳۳۹ واحد متوقف شد.

اما این رشد در حالی رخ داده که همگنی در سهام مختلف اتفاق نیافتاده است. به عبارت دیگر شاخص کل بورس هفته گذشته را با رشد بیش از یک هزار و ۳۰۰ واحد به پایان رساند که شاخص کل هم وزن -که نشان‌گر رشد متوازن نمادهای مختلف بورس است- کل هفته را در سطح ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد درجا زده است.

این رشد اگرچه در نمادهای بزرگ بازار اتفاق افتاده اما تصنعی و به اصطلاح در راستای شاخص‌سازی نبوده است. همین عاملی است که اقبال را به سوی سهام‌داران این بازار بازمی‌گرداند.

گروه‌های پالایشی و فلزات اساسی پرچم‌داران رشد شاخص کل بورس در روزهای انتهایی هفته پیش بودند و اکثر اعضای نظرسنجی تجارت‌نیوز ادامه روند صعودی این دو گروه را در هفته جاری محتمل دانسته‌اند.

گروه پالایشی بدلیل افزایش نرخ فراورده‌های نفتی از سوی شرکت پالایش و پخش مورد توجه قرار گرفت و فلزات اساسی در پی رشد دسته جمعی نرخ‌های جهانی صعودی شد.

نرخ اکثر محصولات معدن و صنایع معدنی در هفته گذشته رشد محسوسی داشته است. قیمت هر تن مس در پی اعتصابات پرو و شیلی و تداوم کاهش موجودی انبارهای LME مجددا صعودی شد و کانال ۷ هزار دلاری را درنوردید.

همچنین سنگ آهن ۸٫۵ درصد، آهن قراضه چین ۷٫۱ درصد، روی ۳٫۴ درصد، زغال‌سنگ ۵٫۱ درصد و فولاد CIS1.3 درصد رشد را به نمایش گذاشتند.

گروه کانه‌های فلزی نیز از جمله گروه‌های مورد توجه اعضای نظرسنجی در هفته جاری است. گفتنی است برخی از نمادهای این گروه به‌دلیل رقابت بر سر سیت‌های مدیریتی در انتهای هفته گذشته صف خرید شدند.

 

چشم‌انداز هفته آتی

ردیفکارشناسانسمتشاخص کلگروه/دسته‌های پیش‌رو
۱حمید اعرابیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتپالایشی‌ها، کانه‌های فلزی، پتروشیمی‌ها، فلزات اساسی
۲ولید هلالاتفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتفلزات اساسی، پالایشی‌ها
۳رحیم کریمیمعاون گروه سرمایه‌گذاری سایپامثبتتک سهم‌ها
۴فردین آقابزرگیکارشناس ارشد بازار سرمایهمثبتپتروشیمی‌ها، کانه‌های فلزی
۵محمد نوربخشمدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری سرمایه و دانشخنثیپتروشیمی‌ها، فلزات اساسی
۶مهدی طحانیمدیرعامل شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آوای آگاهخنثیپالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها
۷مهدی میرزاییفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیفولادی‌ها، تک‌سهم‌ها
۸میثم صمدیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمنفیتک‌سهم‌ها، انبوه‌سازی‌ها
۹مهدی ساسانیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتفلزات اساسی، کانه‌های فلزی
۱۰نیما آزادیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثی
۱۱امیر مقدمفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتتک‌سهم‌ها
این مطلب را به اشتراک بگذارید