تامین گندم مورد نیاز کشور تا پایان سال

تامین گندم مورد نیاز کشور تا پایان سال

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه گندم مورد نیاز کشور تأمین شده است گفت: با برنامه‌ریزی خوب، خرید خارجی گندم از اردیبهشت‌ماه آغاز شده است و گندم‌های خریداری‌شده به‌تدریج وارد کشور می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، یزدان سیف، میزان خرید تضمینی گندم کشور در سال جاری را چهار میلیون و ۵۳۲ هزار تن اعلام و پدیده خشکسالی را علت کاهش تولیدات محصول استراتژیک عنوان کرد.

سیف افزود: با خرید تضمینی حدود ۴٫۵ میلیون تن، نیاز به هشت میلیون تن دیگر داشتیم که با برنامه‌ریزی خوب قبلی از اردیبهشت‌ماه امسال خرید انجام شده و تاکنون بیش از سه میلیون تن گندم وارد کشور شده است و مابقی در حال ورود به کشور است که در بنادر شاهد پهلوگیری و بارگیری محموله‌های گندم و انتقال آن به داخل کشور هستیم.

وی تأکید کرد: به‌لطف خداوند گندم و آرد کشور تا پایان سال تأمین شده است و در سال آینده نیز مشکلی نخواهیم داشت و امیدواریم با بارش‌های مطلوب، خشکسالی کمتر و از وابستگی برای تأمین گندم به خارج کاسته شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص تأثیر تغییر قیمت بر تولید گندم گفت: تولیدات بخش کشاورزی تحت تأثیر متغیرهایی است که اگرچه قیمت یکی از آنهاست اما تأثیر ریسک اقلیم نیز در آن مؤثر است؛ به‌طوری که از شش میلیون هکتار سطح زیر کشت گندم چهار میلیون دیم است و ارتباط مستقیم به بارش دارد و چشم کشاورزان دیم‌کار به نزولات آسمانی است و حدود دو میلیون تن کشت آبی نیز که از ذخایر آبی استفاده می‌کند ارتباط با میزان بارش سالیانه دارد.

سیف قیمت خرید تضمینی ۷۵۰۰ تومان برای هر کیلوگرم گندم را با توجه به نرخ گندم در جهان مطلوب ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که اقلیم هم به کمک بیاید و خداوند دریچه رحمت خود را به‌سمت کشور ما بگشاید تا از خشکسالی به‌سمت ترسالی برویم؛ تولیدات داخلی افزایش پیدا کند و کار کشاورزان و کشاورزی رونق بیشتری بگیرد.

وی در خصوص مسئله آرد و چندقیمتی بودن آن که احتمال ایجاد خطا و تخلف را دارد نیز توضیح داد: در زمان حاضر گندم با دو نرخ یارانه نوع یک که قیمت هر کیلوگرم آن ۶۶۵ تومان است به واحدهای تولیدی آرد فروخته می‌شود و آرد حاصل با قیمت ۸۲۰ تومان به واحدهای نانوایی می‌رسد و نرخ دیگر، یارانه نوع دو است که گندم با قیمت ۹۰۰ تومان به کارخانجات آرد فروخته می‌شود و پس از تولید آرد توسط کارخانجات آردسازی با قیمت ۱۱۵۰ تومان، در نانوایی‌ها تحویل می‌شود و ما شاهدیم که دولت حدود ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان برای هر کیلوگرم یارانه پرداخت می‌کند و البته که احتمال تخلف وجود دارد اما فرایند تأمین به‌روی یک سامانه انجام می‌شود.

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند