تاکید گروه ۷ بر صلح‌آمیز ماندن برنامه هسته‌ای ایران

تاکید گروه ۷ بر صلح‌آمیز ماندن برنامه هسته‌ای ایران

بر خلاف تاکید همیشگی ایران مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای کشورمان سران گروه هفت در بیانه‌ پایانی خود خواستار صلح آمیز ماندن فعالیت‌های هسته‌ای ایران شدند.

سران گروه هفت شب گذشته در بیانه‌ پایانی خود خواستار تضمین صلح آمیز ماندن برنامه هسته‌ای ایران شدند. این تاکید در حالی مطرح شده است که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران موجب بروز اختلافاتی میان  واشنگتن و متحدان اروپایی‌اش شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،در بیانه‌ گروه هفت آمده است : ما متعهد به تضمین همیشگی این هستیم که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز و مطابق با تعهدات و الزامات بین‌المللی‌ش مبنی‌بر عدم دستیابی، توسعه و یا ساخت سلاح هسته‌ای باقی می‌ماند.

همچنین در این  بیانیه با تکرار ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا علیه سیاست‌های منطقه‌ای کشورمان آماده است: ما تمام حمایت‌های مالی از تروریسم شامل گروه‌های تروریستی مورد حمایت ایران را محکوم می‌کنیم. ما همچنین از ایران می‌خواهیم تا با  کمک به تلاش‌ها برای مقابله با تروریسم و یافتن راه حل‌های سیاسی و برقراری صلح در منطقه نقشی سازنده ایفا کند.

این گروه در ادامه بیانه‌  خود با این ادعا که برنامه موشکی بالستیک ایران تهدیدی علیه امنیت و صلح بین‌الملل است از ایران خواسته تا از پرتاب موشک‌های بالستیک و هر فعالیت دیگری که به گفته آن‌ها خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است و منطقه را بی‌ثبات می‌کند پرهیز کند.

گروه هفت شامل قدرت‌های اروپایی همچون آلمان، فرانسه و انگلیس است که در کنار آمریکا از امضا کنندگان توافق هسته‌ای با ایران به شمار می‌آیند. اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا ماه گذشته ( میلادی ) با اعلام خروج از این توافق گفت که تحریم‌ها علیه تهران را باز می‌گرداند. این تصمیم ترامپ با مخالفت دیگر طرف‌های توافق که همگی بر ادامه پایبندی‌شان بر توافق هسته‌ای تاکید کرده‌اند مواجه شده است .

بنابرگزارش،این در حالی است که مقامات کشورمان همواره ضمن رد ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا علیه برنامه هسته‌ای کشورمان تاکید کردهاند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران ماهیت کاملا صلح آمیز دارد و جمهوری اسلامی هرگز به دنبال دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح هسته ای نبوده است . در همین راستا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمامی گزارشات خود از روند اجرای برجام و گزارشات پیشین خود درباره برنامه هسته‌ای ایران تایید کرده است که این کشور به تعهدات خود پایبند است و هیچگونه شواهدی دال بر وجود جنبه‌های نظامی در فعالیت‌های هسته ای تهران وجود ندارد.

ایران در خصوص برنامه موشکی بالستیکش نیز در پاسخ به مخالفت‌های غرب و آمریکا تاکید دارد که کشورمان همچون هر ملت دیگری حق دارد از خود در برابر تهدیدات دفاع کند و از آنجایی که موشک‌های ایران بخشی از توان دفاعی‌اش به شمار می‌آید این کشور برای توسعه ظرفیت دفاعی خود شامل موشک‌های بالستیک از هیچ کس اجازه نمی‌گیرد به ویژه اینکه این فعالیت‌ها هیچ منافاتی با تعهدات بین‌المللی تهران ندارد و خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیست.

منبع:خبرگزاری فرانسه

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند