تجارت کالاهای بشردوستانه باید از تحریم‌های آمریکا مستثنی باشد

تجارت کالاهای بشردوستانه باید از تحریم‌های آمریکا مستثنی باشد

باربارا اسلاوین، سرپرست بخش آینده ایران در اندیشکده شورای آتلانتیک در یادداشتی که در پایگاه خبری-تحلیلی المانیتور منتشر شده است، با اشاره به اینکه کالاهای بشردوستانه باید از تحریم‌های آمریکا علیه ایران مستثنی باشد، تاکید کرد که واشنگتن از تجارت کالاهای بشردوستانه با ایران حمایت نمی‌کند.

باربارا اسلاوین ادامه داد: «کشورهای اروپایی که خواهان حفظ توافق هسته‌ای با ایران، به‌‌رغم بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران هستند، از دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهند که مشخص کند، چگونه آنها می‌توانند به‌طور قانونی غذا، خدمات درمانی و دارویی به ایران صادر کنند.»

به گزارش تجارت‌نیوز، تجارت کالاهای بشردوستانه باید از تحریم‌های آمریکا علیه ایران که بخش دوم آن از پنجم نوامبر اعمال می‌شود، مستثنی باشد اما با توجه به اینکه بانک‌های اروپایی کماکان به‌دلیل ترس از اقدامات تنبیهی آمریکا مایل به تجارت با ایران نیستند، هنوز مشخص نیست که این کالاهای ضروری چگونه می‌تواند باز هم در دسترس مردم ایران قرار گیرد.

جرارد آرو سفیر فرانسه در واشنگتن در یک نشست در موسسه هادسون مورخ ۲۹ اکتبر گفت: «متحدان اروپایی آمریکا از واشنگتن می‌خواهند که وضعیت را به‌عنوان مثال درخصوص کالاهای بشردوستانه مشخص کند. به‌طور قطع کالاهای مربوط به این حوزه تحریم نیستند اما واقعیت این است که بانک‌ها به‌دلیل ترس از تحریم‌ها نمی‌خواهند داد و ستدی با ایران داشته باشند.»

این سفیر فرانسوی افزود: «به تازگی این ترس در ایران به‌وجود آمده است که اگر اقدام مثبتی برای حل مساله انجام نشود، ممکن است با کمبود دارو مواجه شوند.»

این کارشناس شورای آتلانتیک در ادامه یادداشت خود با اشاره به اینکه اقدام آمریکا برای تحریم ایران یکجانبه است و دیگر طرف‌های توافق هسته‌ای تلاش می‌کنند ایران را به ماندن در آن و ادامه محدودیت‌های هسته‌ای‌اش متقاعد کنند، نوشت: «دولت ترامپ تاکید می‌کند که از مردم ایران حمایت می‌کند و کارزار او برای اعمال فشار حداکثری (بر تهران) تنها برای تحت فشار قرار دادن دولت، و نه مردم ایران است اما یک دیپلمات اروپایی که خواست نامش فاش نشود، در این باره گفت که نه وزارت امور خارجه و نه وزارت خزانه‌داری آمریکا، هیچ یک مشخص نکرده‌اند که پس از پنجم نوامبر تراکنش‌های قانونی با ایران چگونه می‌تواند انجام شود.»

یک کارشناس تحریم‌ها در وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که چه راهنمایی‌ می‌تواند به اروپایی‌ها در این زمینه بدهد، اظهارنظری نکرد و دیگر مقامات دولت نیز در محافل خصوصی گفته‌اند که مایل به پاک کردن نام موسسات مالی ایرانی از فهرست سیاه نیستند. در ادامه این یادداشت آمده است: «یک جنبه مثبت برای حفظ توافق هسته‌ای این است که به‌نظر می‌آید دولت ترامپ قصد ندارد مانع از ادامه همکاری شبکه مالی سوئیفت با بانک‌های ایرانی شود. وزارت امور خارجه آمریکا نیز این پیام را ارسال کرده است که معافیت‌هایی را برای خریداران بزرگ نفت ایران در صورتی که آنها واردات خود را کاهش دهند، در نظر خواهد گرفت. این درحالی است که پیش از این واشنگتن اعلام کرده بود قصد دارد تا ماه نوامبر صادرات نفت ایران را به صفر برساند.»

الی گرانمایه، یک کارشناس ارشد در شورای روابط خارجی اروپا به المانیتور گفت که اتحادیه اروپا می‌خواهد اطمینان یابد که دستکم یک بانک اروپایی بتواند تراکنش‌های مالی با ایران برای کالاهای مرتبط بشردوستانه را انجام دهد. آنها درحال اعمال فشار بر آمریکا بر سر این مساله هستند تا اطمینان یابند که بانک‌های خصوصی ایران تحریم نمی‌شوند، بانک‌هایی که همکارانی برای شرکت‌های اروپایی برای صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران به‌شمار می‌آیند.

یک احتمال دیگر این است که شرکت‌های اروپایی می‌توانند از سازوکار ویژه‌ای که اتحادیه اروپا اعلام کرده درحال ایجاد آن برای تسهیل تجارت میان ایران و اروپاست، استفاده کنند. اگرچه جزئیات این سازوکار هنوز فاش نشده است، می‌تواند به نوعی به‌عنوان یک موسسه تهاتری برای تبادل نفت ایران در ازای کالاهای بشردوستانه عمل کند. این کارشناس گفت که این روش نه برای ایران و نه برای اروپا گزینه ایده‌آل نیست اما می‌تواند یک راه‌حل فوری باشد و ممکن است سازوکار ویژه اروپا نیز به همین روش مورد استفاده قرار گیرد.

باربارا اسلاوین در بخش پایانی یادداشت خود تصریح کرد: «اما دیگر تحلیلگران ایران می‌گویند که دولت ترامپ ناگزیر به حل این مساله است و نمی‌تواند اجازه دهد مردم به‌دلیل بیماری‌هایی جان خود را از دست دهند که داروی مربوط به آن هم‌اکنون در غرب در دسترس است.»

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند