چرا بورس امروز سبز شد؟/ گزارشات فصلی عامل رشد بورس؟

چرا بورس امروز سبز شد؟/ گزارشات فصلی عامل رشد بورس؟

شاخص کل بورس در میانه بازار امروز با حدود ۲۵۰۰ واحد رشد در کانال یک میلیون و ۳۱۳ هزار واحد قرار دارد. حجم معاملات حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل بورس در میانه بازار امروز با حدود ۲۵۰۰ واحد رشد در کانال یک میلیون و ۳۱۳ هزار واحد قرار دارد. حجم معاملات حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان است. خودرو، شبندر، فولاد و شپنا تا این لحظه بیشترین تاثیر مثبت و فملی بیشترین تاثیر منفی در شاخص کل را ثبت کردند.

سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار سهام گفت: شاخص بالای ۳۰۰۰ واحد مثبت است. شاخص کل به محدوده حمایتی یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد نزدیک شده ولی حجم و ارزش معاملات هنوز پاییین است.

وی ادامه داد: به تدریج گزارشات فصلی منتشر می‌شود و هر نمادی بر اساس گزارشات واکنش نشان می‌دهد. مثلا ذوب آهن اصفهان گزارش ۹ ماهه خود را منتشر کرد و تحت تاثیر افزایش بهای تمام شده و رشد نرخ خرید ذغال خام و کک وارداتی طبق انتظار گزارش ضعیفی داد و با صف فروش مواجه شد.

احتمال رشد پتروشیمی‌ها؟

نصیرزاده ادامه داد: از طرف دیگر گروه پالایشگاهی مثل نمادهای شبندر و شپنا بیشترین تاثیر مثبت در شاخص کل را دارند. این گروه در پاییز نسبت به تابستان وضعیت بهتری داشتند و نرخ میانگین ارز نیمایی هم روی این نمادها تاثیر مثبتی می‌گذارد. بازار انتظار گزارشات مثبت از این گروه را دارد و با توجه به رشد قیمت نفت وضعیت این گروه امروز مثبت است.

این کارشناس بازار سهام گفت: در گروه خودرویی نمادهایی مثل خودرو و سایپا وضعیت خوبی دارند و در سطوح حداکثری قیمت معامله می‌شوند. مباحث نوسان‌گیری و خوشبینی‌های برجامی روی این گروه موثر است.

وی خاطرنشان کرد: در گروه پتروشیمی فعلا تحرک ویژه‌ای دیده نمی‌شود که شاید تحت تاثیر نرخ ارز باشد. چرا که در گروه‌هایی که از نرخ ارز تاثیر می‌گیرند به طور کلی تحرک ویژه‌ای دیده نمی‌شود. انتظار گزارشات خوبی از این گروه وجود دارد. کلیت بازار از نظر حجم و ارزش بازار تغییر چندانی نکرده اما تک نمادها با توجه به گزارشات حرکت‌هایی نشان داده‌اند.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند