تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

هفته ناامیدکننده بازار سهام/ بورس دیگر توان ریزش ندارد

هفته ناامیدکننده بازار سهام/ بورس دیگر توان ریزش ندارد

یک کارشناس بازار سهام درباره عملکرد بازار در این هفته معتقد است که هفته‌ی ناامید کننده‎‌ای بود، ریزش‌ها به حدی بود که توانایی ریزش بیشتر وجود ندارد، اما چون تقاضا نیست افزایش قیمتی هم نداریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، اگر چه بازار سهام چهارشنبه کار خود را با رشد ۰٫۸ درصدی به پایان رساند، اما شاخص کل نسبت به هفته گذشته روند منفی خود را حفظ و ۱٫۳ درصد افت کرد.

محمد خیری، کارشناس بازار سهام گفت: متاسفانه حجم معاملات در هفته‌ای که گذشت بسیار پایین بود. واضح اینکه اولویت دولت الان بازار سهام نیست. متاسفانه دیدگاه موجود نسبت به بورس این است که سهامداران به اندازه کافی سود کردند و نباید الان اولویت باشند!

وی عنوان کرد: در این هفته خریداری در بازار وجود نداشت و خیلی از فروشنده‌ها نیز به اجبار سهام خود را با ضرر می‌فروختند. از لحاظ قیمتی سهم‌ها به سال ۹۸ رسیدند، با این تفاوت که عملکرد شرکت‌ها بسیار بهتر است، قیمت دلار ۳۰ هزار تومان شده و قیمت‌های جهانی نیز رشد کرده است.

خیری عنوان کرد: از لحاظ ریسک‌های عملیاتی شرکت‌ها اوضاع خوب است و مثل سال ۹۲ رکود نیست. مشکل در حال حاضر سیاست‌گذاری‌هایی است که اعتماد سرمایه‌گذار را از بین برده است. در این شرایط رشد سایر بازارها از جمله طلا و دلار شارپی بوده، حتی صندوق‌هایی که در طلا سرمایه‌گذاری کردند نیز حجم معاملاتشان بهتر شده است.

دولت همچنان به دنبال کسب در درآمد از بورس

وی تصریح کرد: این هفته واقعا هفته ناامیدکننده‌ای بود. قیمت‌ها به قدری ریخته که توانایی ریزش بیشتر نیست، اما چون تقاضا نیست افزایش قیمتی هم نداریم. در گذشته وقتی دلار رشد می‌کرد با تاخیر نسبت به رشد دلار، بورس رشد داشت و امیدوارم الان هم این اتفاقات بیفتد.

این کارشناس بازار سهام تصریح کرد: شعار دولت برای سال بعد اقتصاد بدون کسری بودجه و تورم است. این یعنی به دنبال راه‌های کسب درآمدی از جمله بورس است. باید دید لایحه بودجه ۱۴۰۱ چه سیگنالی برای بازار سهام دارد.

خیری در ادامه عنوان کرد: سیگنال‌هایی مبنی بر بی‌نتیجه بودن از مذاکرات می‌آید. اگر قرار باشد دلار بیش از این افزایش پیدا کند، وضعیت معیشتی مردم بیش از پیش دچار مشکل می‌شود و این موضوع به خودی خود نیز برای بازار سهام خوب نیست.

این کارشناس بازار سهام به افزایش قیمت خودرو اشاره و عنوان کرد: همین خبر افزایش قیمت خودرو نیز چند بار اعلام و تکذیب شده است و بر بی‌اعتمادی بازار دامن زده است.

مهمترین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند