اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تحلیل هفتگی بورس / تاریکی و روشنی در بازار سهام

بورس

شاخص کل بورس در سومین هفته بهمن‌ماه روند نسبتا خوبی به خود گرفت؛ با وجود این روند نقدینگی از بازار خارج شد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بالاخره شاخص کل بورس در سومین هفته تغییر روند داده و بازدهی هرچند ناچیز اما مثبت را ثبت کرد.

شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی این هفته به عدد یک میلیون ۵۵۸ هزار واحد رسید و در مقایسه با هفته اخیر بازدهی ۰.۰۴ درصدی را ثبت کرد.

در سوی دیگر بازار شاخص فرابورس نیز همسو با شاخص کل بورس تهران حرکت کرد و با رشد ۰.۱ درصدی به تراز ۲۰ هزار و ۲۷۹ واحدی رسید. اما شاخص هم‌وزن مسیری برخلاف این دو شاخص پیش گرفت و سرخ‌پوش شد، شاخص هم‌وزن با کاهش ۰.۴۸ درصدی در ارتفاع ۲۰ هزار و ۲۷۹ واحدی ایستاد.

خروج نقدینگی از بازار سهام

این هفته به واسطه تعطیلات تنها 4 روز کاری داشت و بر همین اساس روز یکشنبه 951 میلیارد تومان، روز دوشنبه 367 میلیارد تومان، روز سه‌شنبه 161 میلیارد و در نهایت روز چهارشنبه 221 میلیارد تومان خروج نقدینگی از بازار سرمایه داشتیم.

در مجموع در سومین هفته بهمن ماه شاهد خروج یک هزار و 700 میلیارد تومان پول افراد حقیقی از بازار سرمایه بودیم.

صندوق‌های درآمد ثابت در این هفته وضعیت بهتری داشتند و تنها یک روز یکشنبه خروج نقدینگی 240 میلیارد تومانی را تجربه کردند. روز دوشنبه 241 میلیارد تومان، روز سه‌شنبه 63 میلیارد تومان و روز چهارشنبه 647 میلیارد تومان ورود نقدینگی به صندوق‌های درآمد ثابت داشتیم.

ارزش معاملات بورس چقدر شد؟

بر اساس آمار مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها در این هفته کاری به 18 هزار و 190 میلیارد تومان رسید و این درحالی بود که روز شنبه تعطیل بود. طبق آمار ارزش روز یکشنبه 5 هزار و 547 میلیارد تومان، روز دوشنبه 4 هزار و 273 میلیارد تومان، روز سه‌شنبه 4 هزار و 339 میلیارد تومان و روز چهارشنبه 4 هزار و 31 میلیارد تومان ارزش معاملات ثبت شده بود.

در این هفته بازگشت عرضه خودرو به بورس کالا باعث شد تا معاملات کمی جان بگیرد اما همچنان ابهامات باقی‌ست و معاملات شرایط چندان خوبی ندارد.

آخرین اخبار بازار سرمایه را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند