تخفیف روسیه به تجار ایرانی

تخفیف روسیه به تجار ایرانی

گمرک روسیه به تاجران ایرانی که گواهی مبدا الکترونیکی خود را ارائه دهند، ۱۵ درصد تخفیف می‌دهد.

سومین نشست تخصصی بررسی کریدور سبز با روسیه برگزار شد که در این جلسه، صادرکنندگان موارد و مشکلات در صادرات به روسیه را با مدیران گمرکی تبادل نظر کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، در این نشست، فرود عسگری، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با تشکل‌ها و اتاق‌های بازرگانی در خصوص صادرات از مسیر کریدور سبز گفت: از سال ٩۴ تفاهم‌نامه‌های بسیاری با گمرک روسیه به امضا رسیده است.

در بخش اول، ١٠ شرکت به عنوان صادرکننده برای استفاده از کریدور سبز معرفی شدند، اما متاسفانه بخش خصوصی نتوانست از این تسهیلات به نحو شایستهای استفاده کند.

وی افزود: متعاقبا ١٠ شرکت برای استفاده از این کریدور سبز اضافه شد که برای شناسایی مسایل و مشکلات در حوزه گمرک با صادرکنندگان این جلسه برگزار شده است.

عسگری گفت: صادرکنندگان ایرانی با ارایه گواهی مبدا الکترونیکی، ١۵ درصد تخفیف عوارض گمرکی در روسیه دریافت می‌کنند. همچنین سند تبادل الکترونیک میان گمرک ایران و روسیه به امضا رسیده و زمینه همکاری‌های شرکت‌های دو طرف وجود دارد.

معاون فنی و امور گمرکی افزود: هم اکنون فضای همکاری برای استفاده از پتانسیل بازار روسیه به وجود آمده و کرویدر سبز برای تسهیل امور گمرکی میان دو کشور ایجاد شده است که تولیدکنندگان ایرانی را برای صادرات تشویق کند.

در این جلسه، عسگری تاکید کرد: بسیاری از مشکلات مربوط به گمرک نییست اما با اقداماتی که گمرک ایران انجام داده و با تهیه لیستی از اسامی شرکت‌های ایرانی، 50 درصد صادرات را برای این شرکت‌ها آسان می‌کند و آن‌ها را به گمرک روسیه متصل می‌کند.

وی ادامه داد: در این زمینه ضمن تشویق شرکت‌های روسی برای همکاری با شرکت‌های خوشنام ایرانی، شرکت‌های ایرانی نیز باید در این کشور نمایندهای را معرفی کنند.

در همین حال صادرکنندگان نظرات و پیشنهادات خود را ارایه کردند که صادرکنندگان ایرانی، عدم شناخت تجار و بازرگانان روسی از کریدور سبز، بازنگری در ارزش‌گذاری‌ها، سخت‌گیری‌های طرف روسی، همگن‌سازی استانداردها را به عنوان مشکلات و مسائل موجود در صادرات به روسیه مطرح کردند.

در این خصوص پیشنهاد شد که شرکت‌هایی که در صادرات به روسیه فعال هستند تجربیات خود را با دیگر شرکت‌ها به اشتراک بگذارند، همچنین در این جلسه مباحثی چون قیمت‌گذاری کالاهای صادراتی، تعریف فرایندهای صادراتی و اعلام کرایه‌های حمل و افزایش آن برای صادرکنندگان مطرح شد که بنا به اعلام مسئولان گمرک به زودی جلسات مشترکی با مسئولان مربوطه در حوزه حمل بار اعم از زمینی، دریایی و فرودگاهی برگزار خواهد شد.

این صادرکنندگان به مسائلی چون نحوه پرداخت‌ها، سیستم‌های ارزش‌گذاری، امنیت اطلاعات نیز اشاره کردند و خواستار برگزاری جلساتی با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در زمینه قرنطینه‌ها، بازرسی‌ها و بخش‌های دیگر شدند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند