تردد خودروهای خارجی بدون پلاک در بازار!

طولانی شدن مدت زمان توقف شماره‌گذاری خودروهای وارداتی موجب افزایش تعداد خودروهای وارداتی بدون پلاک در بازار آزاد شده است. به طور معمول اعتبار مجوز صادره برای شماره‌گذاری خودروهای وارداتی یک ساله بوده و با آغاز سال جدید این مجوز تمدید می‌شود. با این حال در سال جاری تمدید مجوز شماره‌گذاری خودروهای وارداتی با پلاک

طولانی شدن مدت زمان توقف شماره‌گذاری خودروهای وارداتی موجب افزایش تعداد خودروهای وارداتی بدون پلاک در بازار آزاد شده است.

به طور معمول اعتبار مجوز صادره برای شماره‌گذاری خودروهای وارداتی یک ساله بوده و با آغاز سال جدید این مجوز تمدید می‌شود.

با این حال در سال جاری تمدید مجوز شماره‌گذاری خودروهای وارداتی با پلاک 93 مقداری زمان‌بر شده و تاکنون هیچ یک از برندهای خودروهای وارداتی پلاک سال 93 را دریافت نکرده‌اند.

این موضوع موجب افزایش تعداد خودروهای وارداتی فاقد پلاک در بازار، افزایش جزئی قیمت‌ها و کاهش تعداد معاملات این خودروها شده است.

یکی از فعالان بازار خودروهای وارداتی در این زمینه می‌گوید: شرایط فعلی موجب متضرر شدن کسبه بازار شده است زیرا از یک سو خودروهای وارداتی فاقد پلاک بوده و از سوی دیگر رشد نرخ ارز باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

وی با بیان این‌که در صورت بازگشت نرخ دلار به محدوده 3000 تومان قیمت خودروهای وارداتی به طور میانگین چهار تا پنج میلیون تومان کاهش خواهد یافت، خاطرنشان می‌کند: همچنین آغاز شماره‌گذاری خودروهای وارداتی با پلاک سال 93 نیز کاهش قیمت دو تا سه میلیون تومانی این خودروها را به دنبال خواهد داشت.

این فعال بازار خودروهای وارداتی تصریح می‌کند: بنابراین در صورت کاهش نرخ دلار و آغاز مجدد شماره‌گذاری مجموعا شاهد کاهش قیمت به طور میانگین هفت تا هشت میلیون تومانی خودروهای وارداتی خواهیم بود که این موضوع تاثیر مثبتی بر رشد معاملات و رونق بازار خواهد داشت.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند