ترکمنستان عوارض ترانزیت را لغو کرد

تجارت نیوز

این مقام مسئول در سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به گفتگوهای محمدجواد ظریف با مقامات گرجستانی در تفلیس افزود: در این دیدار موضوع کریدور ترانزیتی خلیج فارس-دریای سیاه مطرح شد که در این کریدور ۶ کشور شامل گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، بلغارستان، یونان و ایران سهم دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیرکل دفتر حمل‌ونقل بین‌الملل و ترانزیت سازمان راهداری از تهیه پیش‌نویس تفاهم‌نامه تاسیس کریدور خلیج فارس-دریای سیاه با مشارکت ۵ کشور اروپایی با ایران خبر داد.

محمدجواد عطرچیان با اشاره به حضور معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی در هیئت همراه با وزیر امور خارجه در سفر به آسیای میانه در خصوص رایزنی‌های این هیئت با مقامات ترکمنستانی اظهار کرد: در این سفر با مقامات ترکمنستانی در خصوص اعمال تعرفه بر کامیون‌های عبوری از خاک دو کشور گفتگو شد و طی رایزنی‌هایی که با طرف ترکمن داشتیم، به آنها اعلام آمادگی کردیم تا از طریق گفتگو مسائل موجود را حل و فصل کنیم طرف ترکمنستانی هم موافقت کرد در آینده نزدیک در عشق‌آباد درباره موضوع عوارض عبور کامیون‌ها بحث و تبادل نظر شود.

مدیر کل دفتر حمل‌ونقل بین‌الملل و ترانزیت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ادامه داد: ما عوارض عبور را بر کامیون‌های ترکمنستانی اعمال نمی‌کردیم؛ بلکه این ترکمن‌ها بودند که از کامیون‌های ایرانی که از خاک این کشور عبور می‌کردند، عوارض می‌گرفتند، بعد از آن بود که ما نیز مقابله به مثل کردیم. در حال حاضر نیز آمادگی داریم به محض آنکه مقامات همسایه شمال شرقی کشورمان عوارض را برداشتند، ما نیز عوارض عبور را از خودروهای باری سنگین ترکمنی برداریم و به‌طور کلی لغو کنیم. این عوارض بیش از همه باعث مشکلاتی برای کشورهای آسیای میانه شده است، چون سالانه ۶ هزار دستگاه کامیون ترکمنی از خاک ایران به ترکیه می‌رود و این اعمال عوارض، سبب اعتراضاتی از سوی رانندگان این کشور به مقامات سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای ترکمنستان شده است. همچنین رانندگان کشورهای تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان نیز که از خاک ترکمنستان و سپس ایران به ترکیه می‌روند، اعتراضات خود را به سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای ترکمنستان منتقل کرده‌اند. وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این سفر آمادگی ایران برای لغو عوارض عبور کامیون‌های ترکمنستانی از سوی ایران را به طرف ترکمن اعلام کرد.

این مقام مسئول در سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به گفتگوهای محمدجواد ظریف با مقامات گرجستانی در تفلیس افزود: در این دیدار موضوع کریدور ترانزیتی خلیج فارس-دریای سیاه مطرح شد که در این کریدور ۶ کشور شامل گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، بلغارستان، یونان و ایران سهم دارند. مقدمات کار انجام شده و پیش‌نویس تفاهم‌نامه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در دیدار وزیر امور خارجه با طرف گرجی بر لزوم انجام این کریدور تاکید شد.

وی با اشاره به دیدارهای ظریف و معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی با مقامات قرقیزستانی در سفر به بیشکک تصریح کرد: مهم‌ترین موضوع این دیدار، صدور روادیدهای بلندمدت برای رانندگان ایرانی خودروهای باری سنگین بود. در حال حاضر برای رانندگان کامیون‌های ایرانی که از مسیر قرقیزستان به چین می روند، ویزای (روادید) یک‌ماهه و تنها برای یک بار ورود از سوی قرقیزها صادر می‌شود. اما با توجه به طولانی بودن مسیر و نیز تخلیه و بارگیری در طول راه در دیگر کشورهای آسیای میانه، بسیار اتفاق می‌افتد که این یک ماه پیش از عبور رانندگان کامیون به اتمام می‌رسد و در نتیجه روادید آنها باطل می‌شود؛ وزیر امور خارجه کشورمان در این سفر از طرف قرقیزستانی درخواست کرد تا از این پس روادید شش‌ماهه تا یک‌ساله و چند بار ورود صادر کند که طرف قرقیزی هم موافقت کرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند