تشکیل وزرات آب در دستور کار نیست

وزیر نیرو گفت: بدهی پیمانکاران برق با توجه به روش‌های پیش‌بینی شده در بودجه سال آینده بخشی به صورت تهاتر و بخشی هم با ابزارهای جدید پیش‌بینی شده، به‌تدریج پرداخت خواهد شد.

تشکیل وزرات آب در دستور کار نیست

رضا اردکانیان در پاسخ به این سوال که ارقام متفاوتی از میزان بدهی وزارت نیرو به پیمکانکاران برق منتشر می‌شود و برنامه دولت برای کاهش این بدهی‌ها چیست، اظهارداشت: روش‌های مختلفی برای پراخت بدهی پیمانکاران برق در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده است؛ امیدواریم با همراهی مجلس محترم و تصویب لایحه بودجه بتوانیم سال آینده شرایط بهتری را برای بازپرداخت بدهی به پیمکانکاران داشته باشیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، او افزود: بخشی از این بدهی‌ها را از شیوه تهاتر تسویه خواهد شد.

مردم در مصرف آب اسراف نکنند

وزیر نیرو همچنین درباره وضعیت آبی سال آینده نیز گفت: با اولویت تامین آب شرب اولا از مردم می‌خواهیم که در چنین شرایطی که از حیث میزان بارش‌ها شرایط طبیعی نیست، اسراف نداشته باشند.

قطعا اسراف قابل تحمل نیست؛ درحالی که کشاورزان عزیز ما در بسیاری از شهرها با مشکل جدی کم‌آبی برای داشتن کشت و استمرار معیشت مواجه هستند، ما در همان شهرها تا چند برابر الگوی متعارف، مصرف آب شرب داریم.

او افزود: البته برای شهرهایی که تحت تاثیر تنش آبی هستند، برنامه‌هایی در دست اجرا داریم. گزارش آن اخیرا به شورای عالی آب داده شده و انشالله این موضوع با جدیت دنبال خواهد شد.

اردکانیان با اشاره به همکاری وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هایی مثل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و محیط زیست برای حل بحران کم‌آبی گفت: حتما امسال آبی یعنی تا شهریور ۹۷ طبیعتا با مضایقی مواجه خواهند شد و سعی خواهیم کرد بعد از تسهیم عادلانه این کم‌آبی اگر چنانچه سهم بخشی بیشتر کاهش یافت، طبق مقررات و ضوابط بتوانیم منابع مالی لازم را برای حل آن فراهم کنیم در موارد متعددی صنایع این کار را کرده‌اند و ما هم دنبال خواهیم کرد.

او اضافه کرد: با اولویت معیشت جایگزین برای کشاورزی این هدف دنبال می‌شود تا اولا، در مناطقی که دچار کمبود شدید آب هستند، الگوی کشت بازتعریف شود و دوما از کشت‌های آب بر پرهیز شود.

پنل خورشیدی و تشکیل وزارت آب

وزیر نیرو با بیان اینکه تجربه و روش‌های جدید برای کشاورزی در نقاطی که راه‌حل دیگری نیست در دستور کار قرار می‌گیرد، عنوان کرد: می‌توان روش‌های مختلفی به کار گرفت و در مناطق بی‌آب می‌توان به روش‌های جایگزین روی آورد؛ مثلا استفاده از پنل‌های خورشیدی می‌تواند منبع درآمد تازه باشد.

او گفت: ما به حمدلله روزهای آفتابی زیاد و خورشید لایزال داریم که می‌تواند در بسیاری از مناطق کشور از آن بهره گرفت این هم انرژی پاک ایجاد می‌کند، هم درآمد‌زایی دارد و هم تعهد دولت در کاهش گاز دی‌اکسید‌کربن تا حدودی جبران می‌کند.

اردکانیان تاکید کرد: باید این واقعیت را بپذیریم که کشور ما کم‌آب است و با تجربیاتی که وجود دارد انشالله این مسائل هم حل می‌شود.

او در پاسخ به این سوال که اخیر طرحی تحت عنوان تشکیل وزارت آب و منابع طبیعی مطرح شده و نظر شما در این رابطه چیست، گفت: در دولت در این رابطه بحثی صورت نگرفته است؛ اگر در دستور کار قرار بگیرد، حتما ما هم به آن می‌پردازیم.

 

منبع: خبرآنلاین


این مطلب را به اشتراک بگذارید