تصمیم روحانی برای عزل همتی/ پای کاهش تصنعی نرخ ارز در میان است؟ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال/ وقت خرید خانه است؟

تصمیم روحانی برای عزل همتی/ پای کاهش تصنعی نرخ ارز در میان است؟

در روزهای اخیر با افزایش فشارهای روحانی به همتی برای ارزپاشی دو میلیارد دلاری و تسعیر ۳۷۵هزار میلیارد تومانی ارز و مقاومت همتی، رئیس کل بانک مرکزی در آستانه عزل قرار گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، اخبار رسیده حاکی از تشدید فشارهای روحانی به بانک مرکزی برای تسعیر ارز به میزان ۳۷۵ هزار میلیارد تومان به منظور تراز کردن بودجه دولت و تزریق ارز به میزان دو میلیارد دلار برای کاهش تصنعی نرخ ارز در آستانه انتخابات است.

این فشارها در ۶ماهه گذشته با مقاومت همتی ناکام مانده اما با توجه به نزدیک شدن به پایان دولت این فشارها افزایش پیدا کرده و روحانی تلاش دارد به هر نحو ممکن بانک مرکزی را مجبور به این کار کند.

این در حالی است که در ماه‌های گذشته اقتصاددانان و کارشناسان نسبت به این کاهش تصنعی نرخ ارز در کوتاه‌مدت که می‌تواند منجر به جهش شدیدتر آن در ماه‌های آینده شود، هشدار داده‌اند.

بر اساس شنیده‌ها، مقاومت رئیس کل در برابر این خواسته سیاسی و غیراقتصادی، روحانی، همتی را در دو راهی عزل یا کناره‌گیری از انتخابات گذاشته است.

شنیده می‌شود روحانی قصد انتصاب اکبر کمیجانی به این سمت را دارد. کمیجانی، قائم‌مقام کنونی بانک مرکزی که در زمان ریاست ولی‌الله سیف نیز این سمت را عهده دار بود، یکی از بانیان از دست رفتن منابع ارزی در دوره سیف و از اقتصاددانانی است که توان نه گفتن در برابر خواسته‌های سیاستمداران را ندارد.

باید دید در روزهای آتی آیا مقاومت همتی، از کاهش تصنعی نرخ ارز که منجر به آسیب شدید به تولید کشور می‌شود، جلوگیری می‌کند یا با عزل وی، یک بار دیگر اقتصاد کشور در آستانه انتخابات قربانی تصمیمات سیاسی و ملاحظات اقتصاد سیاسی می‌شود؟

منبع: اصلاحات نیوز

آخرین اخبار حوزه بانک را در صفحه بانک و بیمه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات