تقویت زبان فارسی در صربستان، بستری برای توسعه روابط دوجانبه

تقویت زبان فارسی در صربستان، بستری برای توسعه روابط دوجانبه
سفیر کشورمان در صربستان در دیدار ایرانیان مقیم این کشور با محمد‌جواد ظریف وزیر خارجه گفت: تقویت زبان فارسی در صربستان، بستری برای توسعه روابط دوجانبه خصوصا در زمینه گردشگری است.

حسین ملا‌عبداللهی در این دیدار ضمن اشاره به زمینه‌های توسعه تعاملات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران و صربستان افزود: در حال حاضر بیش از ۲۲۰ دانشجوی زبان فارسی در دانشگاه بلگراد داریم، میزان علاقه و اشتیاق به یادگیری زبان فارسی در شرق اروپا و منطقه بالکان مخصوصا کشور صربستان قطعا بی‌نظیر و فرصتی جدی برای توسعه مناسبات محسوب می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای ارتقای وضعیت آموزش زبان فارسی ادامه داد: تلاش‌هایی که دکتر صفری، استاد زبان فارسی اعزامی از سوی بنیاد سعدی در دانشگاه بلگراد انجام داده، زمینه تثبیت و توسعه بیشتری را فراهم کرده است، به‌طوری که اکنون تقویت زبان فارسی در صربستان را به عنوان بستری برای توسعه روابط دوجانبه خصوصا در زمینه اقتصاد گردشگری می دانیم.

بر اساس این گزارش، درس زبان فارسی در دانشگاه بلگراد به صورت واحد اختیاری ارائه می‌شود و با توجه به افزایش علاقه مندی دانشجویان به انتخاب این واحد درسی، برنامه ارتقای سطح آموزش و تاسیس کرسی مستقل زبان فارسی در دستور کار این دانشگاه قرار گرفته و مقرر شده است این موضوع در دیدارهای سفیر کشورمان با مسئولان دانشگاه بلگراد و وزارت آموزش صربستان پیگیری شود.

همچنین، با تصویب شورای دانشکده و تایید شورای آموزشی دانشگاه بلگراد، دو واحد درسی انتخابی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با محوریت زبان، ادبیات و فرهنگ ایران در فهرست درس‌های رسمی دانشکده زبان‌شناسی بلگراد قرار گرفته است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند