معاون نظارت سازمان استاندارد:

تمام استانداردهای ۵۵گانه تولید خودرو در ایران رعایت می‌شوند

تمام استانداردهای ۵۵گانه تولید خودرو در ایران رعایت می‌شوند

معاون سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه واحدهای خودروسازی داخل موظف هستند از یکم دی ماه سال ۹۷ استانداردهای جدید را رعایت کنند گفت: استانداردهای ۵۵گانه خودرو در کشور رعایت می شود.

وحید مرندی مقدم در مصاحبه با رادیو اقتصاد با اشاره به رعایت استانداردهای ۵۵گانه افزود: واحدهای خودروسازی داخل موظف هستند از یکم دی ماه سال ۹۷ استانداردهای جدید را رعایت کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در ادامه با اعلام اینکه استانداردهای ۵۵گانه تولید خودرو فعلی در ایران مطابق استانداردهای روز دنیاست، اظهار داشت: تمامی این استانداردها در کشور اعمال می‌شود.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه تمامی موارد تولید یک محصول در استاندارد لحاظ نمی‌شود، گفت: برای مثال استاندارد ترمز «ای‌بی‌اس» در اتحادیه اروپا اجباری نیست و اعمال هم نمی‌شود ولی در ایران این استاندارد اعمال می‌شود.

وی افزود: استانداردهای ایمنی تولید خودرو در سطح کشورهای دنیا به ویژه ایران اعمال می‌شود و تولیدکنندگان موظف به رعایت چنین استانداردهایی هستند.

مرندی مقدم تصریح کرد: موضوعی که تولید اتومبیل‌های کشورهای اروپایی و صاحب سبک دنیا را با اتومبیل‌های تولید داخلی متمایز می سازد، استانداردهای کارخانه‌ای است.

وی گفت: استانداردهای کارخانه‌ای واحدهای خودروسازی در کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و حتی ممالک غیراروپایی صاحب سبک مانند ژاپن در رقابت شدید برای کسب بازار بیشتر به مراتب از استانداردهایی که به عنوان مقررات فنی از سوی کشورها اعلام می‌شود پیشرفته‌تر و برتر است.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران در پاسخ به این پرسش که آیا رعایت استانداردهای ۵۵گانه در کشور موجب ارتقای کیفیت خودروهای تولید داخلی شده است، افزود: ارتقای کیفیت مستلزم استانداردها، قیمت، نوآوری و انتظارات مشتری است.

وی با بیان اینکه تفاوت کیفیت بین خودروهای تولید داخلی و اروپایی را باید در نوآوری و قیمت جستجو کرد، اظهار داشت: در شرایط فعلی اهمیت و نقش فناوری به منظور رشد اقتصادی کشورها بر هیچ کسی پوشیده نیست.

مرندی مقدم گفت: در این میان خودروسازی یکی از مهم‌ترین حوزه‌های صنعتی به شمار می‌رود و دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی برای ورود نوآوری و فناوری‌های جدید است.

وی افزود: برای ارتقای کیفی تولید محصولات خودروسازان داخلی استفاده از فناوری‌های نوین و پیشرفته ضرورت دارد، زیرا با بهره‌گیری از نوآوری و فناوری‌های جدید در خودروسازی می‌توان زمینه رقابت با خودروسازان خارجی را در کشور فراهم کرد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند