روحانی در جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد مقابله با کرونا:

محدودیت‌های کرونایی تا پایان هفته آینده تمدید شد

محدودیت‌های کرونایی تا پایان هفته آینده تمدید شد

در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد مقابله با کرونا با توجه به استمرار شرایط قرمز و نارنجی در برخی از شهر‌های کشور، پیشنهاد تمدید اعمال محدودیت‌های مختص به شهر‌های قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده به تصویب رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد مقابله با کرونا بعدازظهر چهارشنبه در حضور حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور برگزار و در این جلسه، روسای کمیته‌های بهداشت و درمان و اجتماعی-امنیتی گزارشی از آخرین وضعیت شهر‌ها و استان‌های کشور از نظر شیوع کرونا و افزایش تعداد بیماران و همچنین اقدامات انجام شده در راستای نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی و همچنین اعمال محدودیت‌ها در این رابطه ارائه کردند.

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی کمیته بهداشت و درمان با توجه به مواجه شدن با موج چهارم بیماری در همه استان‌های کشور و افزایش تعداد مراجعات به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح کشور تقویت مراکز درمانی با برپایی بیمارستان‌های سیار با کمک سایر بخش‌ها مورد اشاره و تاکید قرار گرفت.

در این جلسه کمیته امنیتی-اجتماعی و قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا در زمینه اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی و ضرورت رعایت محدویت‌ها در شهر‌های نارنجی و قرمز، بر ممنوعیت برگزاری مراسم ماه رمضان در مناطق نارنجی و قرمز و همچنین رعایت کامل دستورالعمل‌ها در برگزاری مراسم در شهر‌های زرد و آبی تاکید کرد.

در این جلسه با توجه به استمرار شرایط قرمز و نارنجی در برخی از شهر‌های کشور، پیشنهاد تمدید اعمال محدودیت‌های مختص به شهر‌های قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده به تصویب رسید.

براساس گزارش قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین مقرر شد با همکاری نیروی انتظامی تدابیر ویژه درخصوص منع ورود و خروج شهر‌های نارنجی و قرمز اتخاذ شود و از هرگونه تردد غیر مجاز جلوگیری به‌عمل آید.

در این جلسه همچنین براساس پیشنهاد قرار گاه عملیاتی، کلیه دستگاه‌های ملی و استانی موظف شدند با هدف کاهش تردد‌ها و ترافیک برابر بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی نسبت به استفاده از ظرفیت دورکاری کارکنان اقدام کنند.

در جلسه امروز با اشاره به نظارت‌های ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی، هلال احمر و بازرسان اتاق اصناف، نیروی انتظامی و بسیج در استان‌ها در زمینه اجرای دستورالعمل‌ها از سوی اصناف و کسب و کارها، تاکید شد: همه دستگاه‌ها، ادارات، اصناف و مشاغلی که اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی آن‌ها زیر ۹۰ درصد است موظف هستند به سرعت با اعمال محدودیت‌های هوشمند و اجرای کامل دستورالعمل‌های بهداشتی درصد مراعات را به بالای ۹۰ درصد ارتقا دهند و چنانچه اهمالی در این زمینه صورت گیرد، با متخلفان برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

کمیته بهداشت و درمان همچنین در این جلسه گزارشی از تغییر وضعیت ۳۰ شهر کشور از قرمز به نارنجی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و رعایت محدودیت‌ها و اجتناب از ترد‌های غیر مجاز و دورهمی‌ها ارائه کرد.

رئیس‌جمهور پس از ارائه این گزارش تاکید کرد: به‌رغم مشکلات زیادی که ویروس جهش یافته انگلیسی برای کشور ایجاد کرده است، تجارب ارزشمند ۱۴ ماه گذشته می‌تواند برای کنترل سریع این بیماری امید آفرین باشد و تغییر وضعیت ۳۰ شهر از قرمز به نارنجی نشان از رعایت کامل و دقیق دستورالعمل‌ها است.

در جلسه امروز روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین گزارش اقدامات انجام شده برای تامین واکسن خارجی و حمایت‌های انجام شده در این زمینه از سوی وزارت امور خارجه و بانک مرکزی از سوی کمیته‌های بهداشت و درمان و اقتصادی ارائه و اعلام شد که تولید دو واکسن داخلی پاستور و کو برکت وارد مرحله سوم آزمایش انسانی شده است.

روحانی در این زمینه با تاکید بر اینکه، هرگونه هزینه برای واکسن در واقع یک سرمایه گذاری برای کشور و سلامت جامعه است، گفت: هزینه کردن برای واکسن اعانه و هزینه نیست و عین سرمایه‌گذاری است به همین خاطر همواره تاکید کرده‌ام که بانک مرکزی تامین ارز مورد نیاز برای تهیه واکسن را در اولویت کار‌های خود قرار دهد.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به برخی اخبار درخصوص ابهامات و سوءاستفاده‌های محدود از واکسن توسط برخی افراد، گفت: شفاف سازی در زمینه واکسیناسیون از ابتدا مورد تاکید من بوده است و اگر در این زمینه توجه لازم و دقیق صورت می‌گرفت امروز شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم لذا همچنان شفاف‌سازی در عملیات واکسیناسیون براساس سند ملی مصوب در ستاد ملی مقابله با کرونا مورد تاکید است.

در این جلسه همچنین گزارش‌های مقدماتی و تایید نشده در مورد پیدا شدن نوع جدید و جهش یافته از ویروس در برخی کشور‌ها مطرح شد که رئیس‌جمهور با توجه به این گزارش‌ها، برای بررسی آن و تلاش برای جلوگیری از ورود به کشور دستور ویژه صادر کرد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند