تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

جزئیات جدید از اتفاق عجیب در تهران / تمساح چیتگر چقدر خطرناک است؟

جزئیات جدید از اتفاق عجیب در تهران / تمساح چیتگر چقدر خطرناک است؟

به دنبال خبرهای منتشر شده مبنی بر مشاهده یک تمساح در دریاچه چیتگر، راضیه تنگستانی، کارشناس شیلات می‌گوید اگر ردپا مشاهده شده باشد، تمساح است و ماهی سرسوسماری نیست. ماهی سرسوسماری نمی‌تواند از آب خارج شود، ضمن اینکه این ماهی باله دارد نه دست و پا.

به گزارش تجارت‌نیوز، در فضای مجازی خبرهایی مبنی بر وجود یک تمساح در دریاچه چیتگر منتشر شده است. به دنبال این خبرها رئیس اداره محیط زیست شهرستان تهران با اشاره به ماجرای پیدا شدن یک تمساح سه و نیم متری در دریاچه‌ی چیتگر گفت: اینکه گفته می‌شود آنجا تمساح وجود دارد، کسی هنوز به صورت قطعی نمی‌تواند موضوع را تایید کند. (ایلنا)

از سوی دیگر آرش حسینی میلانی، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران در این باره گفت: احتمال دارد تمساح خانگی قاچاق که این روزها رواج پیدا کرده، توسط یک شهروند غیرمسئول در دریاچه چیتگر رها شده باشد، شواهدی از جمله نوعی رد پا وجود دارد که باعث به وجود آمدن تردیدهایی در وجود داشتن این حیوان در دریاچه شده است. (برنا)

اظهارات درباره مشاهده تمساح در دریاچه چیتگر به اینجا ختم نشد. علی اکبر عفت‌منش، معاون اجرایی پروژه دریاچه چیتگر گفت: حدس می‌زنیم گونه‌ای که مشاهده و از آن عکس‌برداری شده است اَلیگِیتور فیش (alligator fish) یا ماهی سرسوسماری باشد. تاکنون نیز شواهدی مبنی بر وجود ردی از تمساح در این دریاچه مشاهده نشده است. (ایسنا)

راضیه تنگستانی، کارشناس شیلات در این مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید: اَلیگِیتور فیش (alligator fish) یا ماهی سرسوسماری در ایران به صورت آکواریومی نگهداری می‌شود و نمی‌تواند از آب خارج شود.

تنگستانی می‌گوید: اگر ردپایی بیرون از آب مشاهده شده باشد، الیگیتور فیش نیست و تمساح است. ماهی سرسوسماری می‌تواند فقط سرش را از آب بیرون بیاورد و نفس بکشد.

او می‌گوید: الیگیتور فیش، کاملا گوشتخوار است و اگر خیلی بزرگ باشد برای انسان خطرناک است. اما اگر آنطور که می‌گویند ردپا مشاهده شده باشد اصلا الیگیتور فیش نیست چون این ماهی باله دارد نه دست و پا.

این کارشناس شیلات می‌گوید: آنچه قطعی است نه تمساح و نه الیگیتور فیش نمی‌توانند در دمای آب دریاچه چیتگر دوام بیاورند. اين دو جاندار به عنوان موجودات خونسرد مناطق حاره می‌توانند در دمای حدود 25 درجه زندگی كنند. در دمای پایین فعلی امكان اينكه زنده بمانند يا شكار كند برایشان دشوار است.

تنگستانی در پایان می‌گوید: در صورت وجود هرکدام اين احتمال وجود دارد كه توسط مردم در دریاچه رها شده باشد. چون ماهي سرسوسماری(گار از خانواده لپيسوستئيده) به عنوان ماهی زينتی در آكواريوم و كروكوديل به عنوان حيوان خانگی توسط بعضی از مردم نگهداری می‌شود و ممكن است كه بدون اجازه در درياچه رها شده باشد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند