تنها یک درصد از سازندگان خودروهای برقی موفق می‌شوند

تنها یک درصد از سازندگان خودروهای برقی موفق می‌شوند
به عقیده یکی از شرکت‌های تولیدکننده خودروهای برقی در چین، فقط یک درصد از استارتاپ‌های فعال در صنعت ساخت خودروهای برقی و الکتریکی در جهان موفق خواهند شد.

یان ژو – یکی از مدیران شرکت NIO عنوان کرده است که بسیاری از استارتاپ‌هایی که در زمینه طراحی و تولید خودروهای الکتریکی و برقی در چین فعالیت می‌کنند، عملکرد موفقیت آمیزی نخواهند داشت و تنها یک درصد از آنها قادر خواهند بود از موانع و سختی‌های پیش روی یک شرکت سازنده خودروهای پاک و دوستدار محیط زیست برقی عبور کند و به سودآوری برسند.

به گزارش تجارت‌نیوز،یان ژو در ادامه سخنانش افزود صنعت خودروسازی، مردم و مسئولان باید با نگاهی واقع گرایانه به خودروهای برقی و الکتریکی به عاقبت استارتاپ‌های فعال در این حوزه نگاه کنند.

او می‌گوید: تجارت و کسب و کار خودروهای الکتریکی نیازمند گسترش زیرساخت‌های لازم بوده و ساز و کار پیچیده‌ای دارد که همه این موارد نیازمند سرمایه گذاری‌های کلانی است تا بتوانند در بازار راکد و کم فروش آن دوام بیاورند.

البته بالغ بر نیمی از خودروهای الکتریکی جهان در بازار چین به فروش می‌رسد بنابراین جای تعجب هم نیست که استارتاپ‌های متعددی بخواهند در این بازار به صورت محلی خودرو تولید کرده و به فروش برسانند و کارآفرینان نیز به دنبال جذب سرمایه‌های بزرگی هستند.

از طرفی دیگر، بازار چین به دلیل حضور فعالانه کارخانه‌های خارجی نظیر تسلاموتورز آمریکا و ب. ام.و آلمان میزبان رقابت تنگاتنگی میان استارتاپ‌های محلی چینی با ابرقدرت‌های خودروسازی در جهان است که می‌تواند موجب ایجاد اثرات مثبت بلندمدتی بر صنعت تولید خودروهای برقی در چین شود.

به گفته وی، جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده آمریکا نیز در این خصوص تاثیر منفی بسزایی خواهد داشت به گونه‌ای که مانع بزرگی برای رشد اقتصاد جهانی و همچنین توسعه فناوری خودروهای الکتریکی و برقی به شمار خواهد رفت.

وی تاکید کرده است که در صورت تداوم جنگ تجاری میان این دو کشور بزرگ صنعتی، فرایند تجاری سازی خودروهای الکتریکی و هوشمند نیز به تعویق خواهد افتاد و تلاش‌های خودروسازان جهانی برای افزایش بهره وری و ایمنی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 

منبع:بلومبرگ

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند