توافق هسته ای ایران به خطر افتاد؟

تجارت نیوز

دبیر کل سازمان ملل می‌گوید توافق هسته‌ای ایران با خطر جدی مواجه است و ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا از این اوضاع نابسامان نجات پیدا کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، دبیر کل سازمان ملل می‌گوید توافق هسته‌ای ایران با خطر جدی مواجه است و ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا از این اوضاع نابسامان نجات پیدا کند.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل امروز گفت: که خطر جدی از دست رفتن توافق هسته‌ای ایران وجود دارد.
گوترش در کنفرانس خبری پایان سال میلادی خود ابراز عقیده کرد که از دست رفتن توافق هسته‌ای ضربه به صلح و امنیت منطقه‌ای وارد خواهد کرد.

برخی منابع به نقل از وی نوشتند که سازمان ملل تمام تلاشش را برای نجات توافق هسته‌ای ایران انجام می‌دهد.

نشست بررسی گزارش گوترش درباره برجام 28 آذر در شورای امنیت برگزار می‌شود.

اظهارات گوترش درحالی است که نشست بررسی گزارش وی درباره برجام امروز در شورای امنیت برگزار می‌شود. هر شش ماه یکبار گزارش دبیرکل سازمان ملل در نشست عادی شورای امنیت سازمان ملل ارائه و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز در این نشست سخنرانی می‌کند.

نشست دوره ای قبلی 9 تیرماه امسال برگزار شده بود که دبیر کل سازمان ملل متحد پیش از برگزاری این نشست، گزارش خود را از اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت ارائه داد.

گوترش در سیزدهمین گزارش خود بر ضرورت رفع تحریم های هسته ای یکجانبه آمریکا علیه ایران و بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام تاکید کرده بود.

گوترش دبیرکل سازمان ملل به اعتراضات اخیر در ایران واکنش نشان داد و از همه افراد خواست تا برای جلوگیری از تشدید اوضاع از خود خویشتن‌داری نشان دهند.

واکنش سازمان ملل به ناآرامی های ایران

سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در واکنش به اتفاقات اخیر در کشورمان از نیروهای امنیتی ایران خواست تا علیه آنچه اعتراضات ضد دولتی عنوان کرده است به صورت غیر ضروری و نامتناسب از زور استفاده نکنند.

استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت که گوترش همچنین از تمام افراد خواسته است تا برای پرهیز از تشدید اوضاع از خود خویشتن‌داری نشان دهند.

دوجاریک در ادامه به خبرنگاران گفت که سازمان ملل نسبت به گزارشات مربوط به اعتراضات اخیر در ایران نگران است و دبیرکل نیز در دیدار با رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، موضوع حقوق بشر را مطرح کرده است.

منبع:تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند