ایران بروکر
خبر مهم : آخرین اخبار در مورد تغییر ساعت کاری ادارات، بانک‌ها، بورس، حمل و نقل عمومی و طرح ترافیک
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

سیستان؛ بازهم رکورددار تورم استانی/ شاخص تورم کل کشور به 47.7 درصد رسید

تورم

در حالی تازه‌ترین گزارش منتشر شده توسط مرکز آمار ایران نشان از ادامه تورم بالای 50 درصدی اقتصاد ایران دارد که نرخ تورم در استانی که از خدمات اجتماعی بی‌شماری محروم است، بازهم به رقم بالاتری رسیده.

به گزارش تجارت‌نیوز ، جدیدترین گزارش  مرکز آمار به‌عنوان مرجع اصلی اعلام نرخ تورم و رشد اقتصادی حکایت از این دارد که بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان سیستان و بلوچستان (٦٧,٩ درصد) است. در عین حال، استان بوشهر به مانند ماه قبل باز هم دارای کمترین میزان تورم یعنی 48.6 است.

 نرخ تورم کل کشور در بهمن ماه ١٤٠١ برابر ٤٧,٧ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٤٥.١ درصد برای دهک­­ دهم تا ٥٤.٩ درصد برای دهک­ اول نوسان دارد. 

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نیز ٧١.٣ درصد برای دهک اول تا ٦٦.٣ درصد برای دهک هشتم است. همچنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» بین ٣٥.١ درصد برای دهک‌های اول و چهارم تا ٣٩.٤ درصد برای دهک دهم است.

شاخص کل قیمت مصرف‌کننده برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩٥) هم به عدد ٦٠٨,٠ رسید که نسبت به ماه قبل ٣.٥ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌ چهار محال و بختیاری با ٦.٠ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان‌ کهگیلویه و بویر احمد با ٢.٠ درصد است.

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٥٣,٤ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان سیستان و بلوچستان (٦٧.٩ درصد) و کمترین آن مربوط به استان بوشهر (٤٨.٦ درصد) است.

مطالعه کنید
راه نجات صندوق های بازنشستگی ادغام نیست

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٤٠١ برای خانوارهای کشور به عدد ٤٧,٧ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان آذربایجان غربی (٥٣.١ درصد) و کمترین آن مربوط به استان خوزستان (٤٢.٧ درصد) است.

تورم خانوارهای شهری

اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران همچنین نشان می‌دهد در بهمن ماه ١٤٠١ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (١٠٠=١٣٩٥) به ٥٩٨,٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٣.٤ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان چهار محال و بختیاری با ٥.٨ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد با ١.٩ درصد است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ٥٢,٧ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان سیستان و بلوچستان (٦٣.٠ درصد) و کمترین آن مربوط به استان بوشهر (٤٦.٢ درصد) است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٤٠١ برای خانوارهای شهری به عدد ٤٦,٩ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان لرستان (٥٢.١ درصد) و کمترین آن مربوط به استان بوشهر (٤١.١ درصد) است.

تورم خانوارهای روستایی

در بهمن ماه ١٤٠١ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی (١٠٠=١٣٩٥) به ٦٦٢,٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٤.٠ درصد افزایش داشته است. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان‌ قم با ٦.٨ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ١.٩ درصد است.

مطالعه کنید
تورم ۳۰ درصدی شدنی است؟

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی ٥٦,٧ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان‌ سیستان و بلوچستان (٧٨.٧ درصد) و کمترین آن مربوط به استان گیلان (٤٩.٢ درصد) است.

 نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٤٠١ برای خانوارهای روستایی به عدد ٥١,٧ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان سیستان و بلوچستان (٥٨.٤ درصد) و کمترین آن مربوط به استان‌ خوزستان (٤٥.٤ درصد) است.

[link name=”ریزش بهمنِ تورم بر سر اقتصاد ایران/ احتمال تورم سه‌رقمی جدی شد؟ ” url=”https://tejaratnews.com/%d8%aa%d9%88%d8%b1%d9%85-%d8%a8%d9%87%d9%85%d9%86-%d9%85%d8%a7%d9%87-1401″

نظرات