موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

رونمایی از تورم اعلامی بانک مرکزی / تورم ۴۱ درصدی در سال ۹۸ / شتاب ۱۰ درصدی تورم سالانه

رونمایی از تورم اعلامی بانک مرکزی / تورم ۴۱ درصدی در سال ۹۸ / شتاب ۱۰ درصدی تورم سالانه

در حالی که مرکز آمار ایران اعلام کرده بود: تورم سالانه در ماه اسفند سال ۹۸ به ۳۴.۸ درصد رسیده، بانک مرکزی میزان تورم در سال گذشته را ۴۱٫۲ درصد اعلام کرده است. این میزان ۱۰ درصد بیشتر از تورم سال ۹۷ است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی که مرکز آمار ایران اعلام کرده بود: تورم سالانه در ماه اسفند سال ۹۸ به ۳۴.۸ درصد رسیده، بانک مرکزی میزان تورم در سال گذشته را ۴۱٫۲ درصد اعلام کرده است. این میزان ۱۰ درصد بیشتر از تورم سال ۹۷ است.

اما این تورم چطور اعلام شده است؟

تسنیم در گزارشی نوشته است:  از آذرماه سال ۹۷ بانک مرکزی با دستور رئیس جمهور از انتشار آمارهای اقتصادی بخصوص تورم منع شده است، برهمین اساس نیز مدت‌هاست که این بانک آماری از تورم منتشر نمی کند و فعلاً میدان‌دار انتشار این آمار و سایر شاخص های اقتصادی مرکز آمار است.

اما رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اجرای تکالیف قانونی محول به این بانک شاخص تورم سالانه و ماهانه را جهت محاسبه میزان مهریه و خسارت تاخیر تادیه اعلام کرده است.

متن نامۀ رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به رئیس قوۀ قضائیه و جداول اعلام شده به این شرح است:

حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای رییسی

رییس محترم قوه قضاییه

با سلام و احترام،

نظر به اینکه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده ۴ آیین‌نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب ۱۳۷۷٫۰۲٫۱۳ مکلف شده است شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران را به طور سالانه جهت محاسبه میزان مهریه به وجه رایج، حداکثر تا پایان خرداد ماه هر سال در اختیار قوه قضائیه قرار دهد و نیز بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص خسارت تأخیر تأدیه چک و همچنین ماده ۵۲۲ قانون … بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف به اعلام نرخ تورم به «مراجع قضایی و دادگاه ها» می باشد، لذا به پیوست ۲ برگ جدول (شامل اعداد شاخص سالانه جهت محاسبه میزان مهریه به وجه رایج و اعداد شاخص ماهانه جهت محاسبه تأخیر تأدیه) مربوط به سال ۱۳۹۸ و سال‌های قبل، بر اساس سال پایه (۱۰۰=۱۳۹۵) جهت ملاحظه و ارائه به دستگاه‌های تابعه ارسال می‌گردد.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند