رشد 7.1 درصدی تورم طی یک ماه

تورم مهر ماه از ۳۰ درصد عبور کرد

تورم مهر ماه از ۳۰ درصد عبور کرد

تورم نقطه به نقطه مهر ماه سال جاری با ۷٫۱ درصد رشد طی یک ماه از ۲۵٫۷ درصد در شهریور ماه به ۳۲٫۸ درصد در مهر ماه رسید. گروه «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴۷٫۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

مرکز آمار ایران نرخ تورم مهر ماه امسال را اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق اعلام مرکز آمار شاخص کل قیمت مصرف کننده در مهر ماه سال جاری به ۱۴۴٫۱ واحد رسیده است.

تورم نقطه به نقطه مهر ماه سال جاری ۳۲٫۸ درصد اعلام شده یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۳۲٫۸ درصد بیشتر از مهر ماه ۱۳۹۶ برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

تورم نقطه به نقطه در مهر ماه سال جاری نسبت به تورم نقطه به نقطه  در شهریور ماه (۲۵٫۷ درصد) به میزان ۷٫۱ واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین طبق آمارها نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به مهر ماه سال جاری ۱۳٫۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل (۱۱٫۳ درصد) ۲٫۱ درصد افزایش یافته است.

شاخص کل شهری در مهر ماه سال ۱۳۹۷ به ۱۴۳٫۶ واحد رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۲٫۴ درصد و نسبت به شهریور ماه سال جاری ۶٫۸ درصد افزایش داشته است. نرخ تورم ۱۲ ماهه خانوارهای شهری نیز ۱۳٫۴ درصد است.

شاخص کل روستایی نیز در مهر ماه سال ۱۳۹۷ به ۱۴۶٫۸ واحد رسید. تورم نقطه به نقطه این شاخص به ۳۵٫۳ درصد رسیده که نسبت به شهریور ماه سال جاری ۹٫۲ درصد افزایش داشته است. نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به مهر ماه سال جاری خانوارهای روستایی ۱۳ درصد بوده است.

در مهر ماه سال جاری شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴۷٫۵ درصد افزایش داشته و نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به مهر ماه سال ۱۳۹۷ برای این گروه ۱۷٫۴ درصد اعلام شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند