موضوعات داغ:

توزیع روزانه ۱۵۰ تن گوشت قرمز وارداتی در بازار

توزیع روزانه ۱۵۰ تن گوشت قرمز وارداتی در بازار

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور اظهار داشت: برای کاهش قیمت در بازار داخلی روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن گوشت قرمز وارداتی به بازار توزیع می‌شود.

شتاب افزایش قیمت گوشت و مواد پروتئینی در بازار داخلی که از حدود ۳ ماه قبل آغاز شده، اندکی کمتر شده ولی همچنان قیمت‌ها در بازار صعودی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهای هر کیلو گوشت تازه گوسفند در قصابی‌های تهران که پاییز امسال حدود ۵۵ هزار تومان بود، اینک به ۸۵ تا ۱۱۵ هزار تومان رسیده و گلایه عموم مردم را در پی داشته است. مسئولان می‌گویند گرانی‌های اخیر ناشی از قاچاق دام زنده به کشورهای اطراف و کمبود دام آماده ذبح در داخل است، با این وجود هنوز نتوانسته‌اند جلوی خروج گوشت از کشور را بگیرند و برای تنظیم بازار داخلی تصمیم گرفته‌اند تا از سایر کشورها گوشت وارد کنند.

برخی کارشناسان هم نوسان اخیر نرخ ارز را از عمده دلیل بروز نوسان در بازار گوشت قرمز می‌دانند؛ به عقیده آنان کاهش عرضه دام در بازار داخلی، پدید آمدن بازار دوم خارجی برای دام زنده و افزایش چند برابری قاچاق دام زنده به کشورهای عربی از نتایج بروز نوسان ارزی در بازار این محصول است.

حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در رابطه با این موضوع اظهار داشت: برای کاهش قیمت در بازار داخلی روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن گوشت قرمز وارداتی به بازار توزیع می‌شود. وی افزود: اکنون برای تنظیم بازار گوشت قرمز به دنبال افزایش حجم، دفعات و زمان عرضه در مراکز و فروشگاه‌های عرضه گوشت‌های وارداتی هستیم تا مردم زمان کمتری را در صف‌ها سپری کنند. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور تصریح کرد: کل نیاز شهر تهران روزانه ۲۰۰ تن گوشت گوسفندی و ۲۰۰ تن گوشت گوساله است که از محل تولید داخل و واردات در حال تامین است و با این حجم واردات کمبودی در این زمینه نداریم. وی افزایش تقاضا و صف‌های طولانی برای گوشت وارداتی را اختلاف قیمتی زیاد بین گوشت تولید داخل و وارداتی دانست و اظهار داشت: گوشت وارداتی با یارانه دولتی و ارز ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد می‌شود بنابراین فاصله قیمت گوشت وارداتی و گوشت تولید داخل موجب افزایش تقاضای مردم و طولانی شدن صف‌ها شده است که تلاش داریم با یک برنامه‌ریزی منسجم این مشکل را برطرف کنیم. نام‌برده افزود: برای تنظیم بازار این محصول و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها اقدام به واردات دام زنده (گوسفند) رومانیایی کرده ایم که اکنون مراحل قرنطینه‌ای خود را در کشور مبدا می‌گذرانند و به‌زودی در اولین محموله دو هزار راس دام سبک وارد کشور می‌شود همچنین قرار است هفتگی ۵۰ هزار راس دام زنده گوسفندی از رومانی با هواپیما وارد کشور شود.

وی با اشاره به اینکه اکنون برای تنظیم بازار این محصول گوشت گرم گوساله هم از کشورهای مختلف تامین و روزانه روانه بازار می‌شود، پیش‌بینی کرد: با افزایش حجم واردات و عرضه گوشت گرم گوسفندی، گوشت منجمد گوسفندی، گوشت گرم گوساله و گوشت منجمد گوساله و ورود دام زنده سبک گوسفندی برنامه متعادل‌سازی گوشت قرمز برای شب عید را داریم.

 

منبع: اطلاعات

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند