تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چه کسانی از بنیاد مستضعفان بسته حمایتی می‌گیرند؟

چه کسانی از بنیاد مستضعفان بسته حمایتی می‌گیرند؟

جمعیت ایران بالغ بر ۸۴ میلیون نفر است. از میان این تعداد کدام شهروندان قرار است در تابستان ۱۴۰۱ بسته حمایتی بنیاد مستضعفان را دریافت کنند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، روز دوشنبه، پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان از ماموریت جدید سازمان متبوع خود رونمایی کرد: برای جبران اثرات حذف ارز ترجیحی بنیاد مستضعفان تصمیم گرفت تا در این مرحله یک میلیون بسته حمایتی حاوی مواد لبنی را میان نیازمندان توزیع کند.

با توجه به نیازمند بودن مخاطبان این بسته حمایتی، می‌توان آنرا جایگزین موقت یارانه مناسبتی دانست که تا پیش از این برای سه نوبت میان دهک‌های کم درآمد توزیع می‌شد.

یک میلیون بسته حمایتی و ۱۴ میلیون مددجو

در این برنامه بنیاد مستضعفان، توزیع یک میلیون بسته حاوی مواد لبنی تا پایان شهریور ادامه دارد. این بسته‌ها با اولویت خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و نیازمندان ساکن در مناطق هدف محرومیت‌زدایی بنیاد مستضعفان توزیع می‌شود.

مطابق داده‌های کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کشور، نزدیک به ۱۴ میلیون نفر از جمعیت ۸۴ میلیون نفری کشور به عنوان مددجو تحت پوشش این دو نهاد حمایتی قرار دارند.

مقایسه این آمار نشان می‌دهد که اختلافی سیزده میلیونی میان بسته‌های حمایتی بنیاد مستضعفان با مجموع مددجویان دو نهاد حمایتی یاد شده وجود دارد. به بیان دیگر از هر ۱۴ نفر مددجوی سازمان بهزیستی و کمیته امداد یک نفر شانس دریافت این بسته را خواهد داشت.

به نظر می‌رسد هرکدام از نیازمندان مشمول این طرح بنیاد مستضعفان، فقط یکبار می‌توانند بسته حمایتی حاوی اقلام لبنی را دریافت بکنند و این یعنی بعید است که توزیع این بسته‌ها تا پایان تابستان به صورت ماهانه تکرار شود.

نگاهی به وضعیت درآمد مددجویان

به احتمال زیاد در حال حاضر یارانه معیشتی ۴۰۰ هزار تومانی اصلی‌ترین منبع درآمدی ۱۴ میلیون نفر مددجوی سازمان بهزیستی و کمیته امداد است، علاوه بر این از ابتدای سال جاری مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد از ۴۲۰ هزار تومان برای خانوارهای تک نفره تا یک میلیون ۳۲۰ هزار تومان برای خانوارهای پنج نفره تعیین شد.

با این حساب ارزش مجموع درآمد این خانوارها مبلغی بین ۸۸۰ هزار تومان سه میلیون و ۳۲۰ هزار تومان خواهد بود.

این درحالی است که پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان درباره ارزش مالی اقلام موجود در این بسته و دریافت کنندگان آن گفته بود: ارزش هر بسته در بازار، ۶۰۰ هزار تومان است. هر بسته لبنی شامل ۲۱ قلم محصولات از جمله شیر، خامه، پنیر، ماست و شیرکاکائو است که میزان کالری آنها ۱۰۷۰۰ کالری و پروتئین آن ۴۷۳ گرم است که قرار است ۵۰۰ هزار بسته برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، ۲۵۰ هزار بسته میان مددجویان سازمان بهزیستی کشور و ۲۵۰ هزار بسته نیز در مناطق هدف بنیاد مستضعفان توزیع شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند