توسعه همکاری ایران و عمان در زمینه توریسم دریایی

تجارت نیوز

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان‌و‌بلوچستان از توسعه همکاری‌های دولت‌های ایران و عمان در زمینه توریسم دریایی در آب‌های دریای عمان خبر داد و گفت: تحقق این امر زمینه‌ساز توسعه توریسم در سواحل مکران خواهد بود.

علیرضا جلال‌زایی به سفر اخیر وزیر گردشگری دولت عمان به تهران اشاره کرد و اظهار داشت: در این سفر ملاقاتی بین وزیر گردشگری عمان و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفت که یکی از مهمترین مباحث مطرح شده در این جلسه به توسعه سواحل مکران و توریسم دریایی منطقه اختصاص داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان در ادامه اعلام کرد: قرار است به زودی کارگروه ویژه‌ای در زمینه توسعه توریسم دریایی با همکاری مشترک دولت‌های ایران و عمان تشکیل شود.

وی از راه‌اندازی خط دریایی در مسیر بندر چابهارـ مسقط با حضور بخش خصوصی در آینده نزدیک خبر داد و بیان داشت: زیرساخت‌های لازم برای انجام سفرهای دریایی در این منطقه وجود دارد که همین امر روند ایجاد این خط دریایی را هر چه بیشتر تسریع می‌کند.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان، تاکید کرد: راه اندازی این خط دریایی تأثیر بسیار زیادی در توسعه توریسم سواحل مکران خواهد داشت.

وی به عدم فعالیت خط دریایی در مسیر بندر چابهار ـ مسقط که در سال گذشته راه اندازی شده بود، اشاره کرد و بیان داشت: این خط تنها مورد استفاده بلوچ‌هایی که دارای قوم و خویش در عمان بودند، مورد استفاده قرار می‌گرفت و کاربری در راستای توسعه توریسم منطقه نداشت.

به گفته وی، یک سوم عمانی‌ها بلوچی‌هایی هستند که در سالهای گذشته از استان سیستان و بلوچستان به عمان مهاجرت کرده‌اند، بنابراین می‌توان با برنامه ریزی‌های مناسب شرایط توسعه هر چه بیشتر توریسم دریایی بین دو کشور را به وجود آورد.

جلال زایی یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت این خط مسافربری دریایی در مسیر چابهار ـ مسقط را عدم تبلیغات مناسب و گسترده جهت آشنایی گردشگران با این خط دریایی و موقعیت متفاوت برای سفر به کشور عمان و بالعکس دانست.

این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان در ادامه گفته‌های خود تاکید کرد: از مهمترین روش‌های دیگری که می‌تواند در ورود توریست‌های عمانی به ایران از طریق راه دریایی موثر واقع شود، توجه به مبحث توریسم سلامت است.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان، خاطرنشان ساخت: پتانسیل بالایی ایران در زمینه پزشکی فرصت مناسبی برای جذب توریست از عمان به ایران از طریق سفرهای دریایی محسوب می‌شود.

وی بیان داشت: یکی از ضرورت‌های لازم برای ایجاد خط مسافربری دریایی پررونق حضور اسپانسرهای قوی در کنار سرمایه گذاران بخش خصوصی و نیز بخش دولتی است.

وی بر ضرورت افزایش تبلیغات برای رونق خط دریایی در مسیر بندر چابهار ـ مسقط پس از راه‌اندازی این خط تاکید و اظهار امیدواری کرد: با حضور اسپانسرهای مجرب و قوی این امر تحقق یابد.

این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان در ادامه گفته‌های خود به انجام برنامه‌ریزی‌ها برای توسعه سفرهای هوایی از عمان به چابهار خبر داد و گفت: مدت پرواز در مسیر بندر چابهار تا مسقط تنها 30 دقیقه است که این فاصله نزدیک نیز پتانسیل دیگر جهت توسعه تلاش‌های برای توسعه توریسم بین دو کشور ایران و عمان تلقی می‌شود.

جلال زایی همچنین تاکید کرد: نگاه مثبت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در زمینه توسعه گردشگری بین ایران وعمان یکی از مهمترین زمینه‌های توسعه سواحل مکران محسوب می‌شود.

 

منبع: مانا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند