تولید بدون صادرات موضوعیت ندارد

تولید بدون صادرات موضوعیت ندارد

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه تولید بدون صادرات موضوعیت ندارد گفت: تحریم‌های داخلی بیشتر از تحریم‌های خارجی به فرش ضربه زده است.

احمد کریمی اصفهانی در مراسم افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران اظهار کرد: بهترین برند در دنیا فرش است و ایران را با فرش آن می‌شناسند.

به گزارش تجارت‌نیوز،رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه تولید بدون صادرات موضوعیت ندارد، گفت: در سال ۷۴ صادرات فرش دستباف یک میلیارد و ۷۴۰میلیون دلار بود و یک سوم صادرات کشور را در اختیار داشت، اما اکنون این سهم به یک ششم کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه باید به دنبال راهکاری برای بازگشت صادرات به آن دوران باشیم، افزود: تصمیمات آنی و بدون مشورت با بخش خصوصی روند صادرات فرش را با مشکل مواجه کرده و زخم فرش را عمیق‌تر کرده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه تحریم‌های داخلی بیشتر از تحریم‌های خارجی به فرش ضربه زده است گفت: مالیات ارزش افزوده، فرش‌های مرجوعی، برگزاری نمایشگاه‌های بدون شناسنامه، تفاوت نرخ ارز، بلاتکلیفی نرخ پایه صادراتی مالیات بر تسعیر ارز از جمله تحریم‌های داخلی بودند.

کریمی اصفهانی با تاکید بر اینکه فرش کمترین حمایت‌های دولت را شاهد بوده است، تصریح کرد: مشکل جوایز صادراتی از سال ۹۰ نه تنها حل نشده بلکه مشکل انواع مالیات‌ها این صنعت را در گیر کرده است.

وی خاطرنشان کرد: همدلی دولت در کنار بخش خصوصی و بها دادن به نهاد‌های برگرفته از بخش خصوصی واقعی، می‌تواند مشکلات را برطرف کند.

 

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند